وردپرس چیست ؟ گلزاروب پاسخ می دهد

مطالب خواندنی راجع به وردپرس

وردپرس چیست ؟ معمولا تمامی اشخاصی که جدیدا با دنیای وب و سئو سایت آشنا شده اند، این سوال را می پرسند. بدین ترتیب ما تصمیم گرفتیم تا در گلزاروب مطلبی در مورد مفهوم وردپرس و اینکه چه کاربردی دارد را بصورت ساده و کاربردی برای شما عزیزان ارائه دهیم.

وردپرس چیست ؟

ساده ترین پاسخ این است که: وردپرس؛ سیستم عاملی برای وبسایت شما.

خب فرض کنید دقیقا همانطور که تلفن هوشمند شما سیستم عامل iOS و یا اندروید دارد تا کار کند، وبسایت هوشمند شما نیز نیاز به وردپرس دارد.

و باید بدانیم که وردپرس قطعا تنها سیستم عامل برای وبسایت نیست؛ ولی می توان گفت که قطعا از قوی ترین سیستم عامل های موجود است؛ لازم به ذکر است که 32% از تمام سایت ها با وردپرس تولید و ارائه شده است! توجه کنید که 32% از تمام وبسایت ها!

برای دانستن اینکه تفاوت CMS ها با وردپرس چیست، از میان رتبه اول که برای وردپرس می باشد و رتبه دوم که Joomla آن را از آن خود کرده است. همچنین لازم است بدانید که فقط 3 درصد کل سایت های جهان با جوملا که رتبه ی دوم در CMS ها را دارد، راه اندازی شده است.

دلایل رایج شدن وردپرس و موارد استفاده از آن چیست؟

از دلایل اصلی برای این موضوع می توان موارد زیر را بیان کرد:

  • رایگان بودن وردپرس. شما میتوانید بدون هیچ هزینه ای از این ابزار بهره ببرید.
  • وردپرس متن باز می باشد. این برنامه یک پروژه است که توسط هزاران داوطلب در سراسر جهان نوشته شده است. وهر شخصی در این زمینه می تواند مشارکت داشته باشد. با وردپرس هر کسی می تواند کار کرده و به این بستر کمک کرده تا رشد بیشتر داشته باشد.
  • وردپرس مدرن و پیشرفته است. در حالی که نیاز است وب سایت ها برخی خصوصیات استاندارد نظیر ریسپانسیو بودن را داشته باشند، می توانید مطمئن باشید که قطعا وردپرس نیز آن ویژگی ها را دارد.

بیشتر بخوانید: طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

  • وردپرس بسیار منعطف می باشد. این برنامه بر روی هر وبسایتی می تواند نصب شود. و این که شما یک سایت تجاری، یک وبلاگ و یا یک سایت تصویری دارید، اصلا مهم نیست و وردپرس درهر صورت در انواع وبسایت ها می تواند مورد بهره وری قرار گرفته شود. شما از این برنامه برای سایت های مجموعه سازی، سایت های عروسی، سایت تناسب اندام، سایت فهرست اقلام و حتی سایت های فروشگاهی می توانید استفاده کنید.
  • همچنین کار با ورد پرس آسان است. وردپرس برای همه در دسترس بوده و محبوب کاربران است. حتی برای کاربرانی که چشم هایشان مشکل دارد هم به راحتی قابل استفاده است.
  • وردپرس در سایزهای مختلف تصویر و در تمام دستگاه ها نیز استفاده می شود. شما میتوانید از طریق  دسکتاپ، کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه به این برنامه دسترسی پیداکنید.
  • وردپرس قابل توسعه می باشد. هچنین شما ویژگی های سفارشی را با پلاگین های گوناگون می توانید به وردپرس اضافه کنید. این پلاگین ها مانند برنامه های سیستم عامل شما می باشند.
  • محیط وردپرس از زیبایی برخوردار است. طرحهای رایگان بسیار زیادی (قالب) و یا طرح های که باید خریده شوند برای وردپرس موجود است. شما تنها با یک کلیک این تم ها را می توانید بر روی سایت خودتان داشته باشید.

ماهیت وردپرس

برای اینکه پاسخ دقیق تری به پرسش وردپرس چیست دهیم؛ به صورت مختصر، وردپرس به شکل موتوری است که زیر ظاهر وبسایت شما کار می کند. این نرم افزار به شما این توانایی را می دهد تا بتوانید در محتوای سایت خود تغییرات ایجاد کنید. صفحه های جدید و پست هایتان را بسازید و سپس اطمینان حاصل کنید که وبسایت شما به درستی درتمام دستگاه ها نشان داده می شود.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس - گلزاروب
طراحی سایت با وردپرس به آسانی

اگرچه، برای استفاده کردن از این مزایا، ابتدا باید وردپرس را نصب کنید. خب پس به  سراغ ارائه قسمت های بعدی می رویم… .

با سرچ «wordpress» در گوگل چه چیزی را می بینید؟

اگر شما «wordpress» را در گوگل سرچ کنید، امکان دارد کمی گیج شوید. مشکل این است: وقتی این عبارت را در گوگل سرچ کنید، دو دسته مختلف از نتایج را می بینید:

حتی با وجود این که می دانیم هر دوی این سایت ها مشابه هستند، اما خب تفاوت هایی دارند. در حقیقت، تفاوت خیلی زیادی هم میان آنها وجود دارد! تفاوت آنها به این شکل می باشد.

تفاوت wordpress.com و wordpress.org

WordPress.com یک بستر کاملا تجاری آنلاین است.

WordPress.org  یک پروژه نرم افزاری متن باز است که آن را قبلا در متن بالا توضیح دادیم.

درنهایت مفهوم wordpress.com چیست؟ wordpress.com یک راهکاری برای افرادی که الزاما نمی خواستند با نرم افزار خام WordPress کار کنند، می باشد. و ترجیح می دادند که شخص دیگری این کارها را انجام دهد. بدین ترتیب، با استفاده از WordPress.com، شما یک حساب می توانید ایجاد کنید؛ یعنی پروفایل شخصی مربوط به خودتان را داشته باشید و سپس از یک نسخه ساده از وردپرس بهره ببرید که بر روی سرورهای بستر، از قبل نصب شده است.

شما می توانید سایتی را ارائه دهید که نسبت به وردپرس، سریع تر می باشد؛ همچنین می تواند کاربردهای متفاوتی را به آن اضافه کنید (جز این که بخواهید هزینه بیشتری را متحمل شوید).

به صورت مختصر، ما پیشنهاد می کنیم که افراد بیشتر از WordPress.org استفاده کنند.

وردپرس برای انواع وب سایت ها نظیر وب سایت های شرکتی یا فروشگاهی مناسب است. مثلا می تواند در طراحی سایت شرکتی بیمه یا طراحی سایت فروشگاهی کتاب به کار گرفته شود.

عملکردهای وردپرس و نحوه استفاده از آن

به صورت مختصر برای شما بیان می کنیم که چگونه وردپرس را شروع کنید و سپس  دیگر مقالات را به شما معرفی میکنیم که احتمالا خواندن آن ها به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

پاسخ به سوال وردپرس چیست توسط شرکت گلزاروب
کارهایی که می توان با وردپرس انجام داد.

برای کار با وردپرس شما باید از یکی از این دو مسیر زیر حرکت کنید:

1) برای ایجاد وبسایتی کامل با وردپرس:

به این منظور، شما دو گزینه نیاز دارید:

  • یک نام دامنه؛ که بر اساس نام دامنه آدرس وبسایت شما مشخص می شود مانند golzarweb.com
  • آماده کردن سرور وبسایت که همان هاستینگ وبسایت است؛ یعنی جایی که اجرای وبسایت شما در آنجا اتفاق خواهد افتاد.

اگر چه این موضوع کمی فنی ممکن است به نظر برسد، ولی اجرای هر دو این کارها بسیار راحت می باشد. شرکت هایی هستند که از طرف شما نام سایت شما را می توانند ثبت کنند و همچنین دسترسی به سرور را برای شما فراهم نمایند. حتی می توانند به جای شما وردپرس را هم نصب کنند.

2) برای ایجاد سایت محلی به منظور تست:

اگر فقط به صورت آزمایشی فقط می خواهید با وردپرس کار کنید و آن را یاد بگیرید و قصد ارائه یک سایت کامل را ندارید، می توانید بر روی یک سرور محلی وردپرس را نصب کنید.

در این حالت، از نقطه نظر فنی ترفند استفاده از وردپرس این است که، وردپرس یک بسته نرم افزاری می باشد که در حقیقت تنها تفاوت آن با دیگر برنامه ها این است که آن را از طریق یک سرور وب سایت اجرا میکنید و آن را بر روی کامپیوتر خودتان نصب نمی کنید.

البته ممکن است این مسیر کمی سخت باشد و توسعه دهندگان حرفه ای اغلب این مسیر را برمی گزینند زیرا مایلند که روش کار وردپرس را شناسایی کنند. همچنین بیشتر افراد از مورد اول استفاده می کنند.

از وردپرس هم در طراحی سایت شرکتی می توان استفاده نمود و هم در طراحی سایت فروشگاهی.

تغییر طراحی وردپرس و توسعه آن

سفارشی سازی ظاهر پیش فرض و طراحی وب سایت، اولین کاری که بیشتر افراد در وردپرس انجام میدهند می باشد. همان گونه که توضیح دادیم، وردپرس را می توان هم از نظر عملکرد و هم از نظر طراحی اصلاح کرد و به راحتی توسعه پیدا می کند.

در ابتدا، بیایید به بررسی پلاگین ها بپردازیم.

پلاگین وردپرس چیست ؟

پلاگین ها، بخش های نرم افزاری کوچکی هستند که می توان آن ها را بر روی سایت های وردپرسی نصب نمود. این افزونه ها باعث توسعه عملکرد ها و ویژگی های وردپرس می شود. پلاگین های مجانی زیادی در وبسایت ها در دسترس می باشند. شما پلاگین های مختلف را میتوانید بر روی وردپرس خودتان نصب نمایید.

پلاگین وردپرس چیست؟ گلزاروب پاسخ می دهد.
نمونه ای پلاگین های وردپرس در مخزن وردپرس

ما طراحی را در قسمت بعدی توضیح می دهیم. که در حقیقت در وردپرس با نصب قالب، درطراحی وب سایت تغییر ایجاد می کنیم.

قالب یا تم وردپرس چیست ؟

تم ها (یا همان قالب ها)، بسته های طراحی بی نقصی می باشند که درظاهر وبسایت شما می توانند با تنها چند کلیک تغییر ایجاد کنند. شما می توانید همانند پلاگین، تم ها را بر روی وب سایت خودتان نصب کنید.

قالب های مجانی های زیادی وجود دارد. و همچنین فروشگاه های معروفی وجود دارند که قالب های آن ها را می توانید خریداری کنید.

سخن آخر راجع به پرسش وردپرس چیست

درآخر، با توجه به کاربر پسند بودن وردپرس، یک ابزار بسیار قدرتمند می باشد که می توانید به صورت موفق آن را نصب کرده و انواع وب سایت ها را با آن ها اجرا کنید.

به عنوان مثال، وبسایت خواننده معروف Beyonce.com نیز طراحی آن با استفاده از وردپرس انجام شده است.

به هرحال این اطلاعات فقط نوک قله کوه یخ است. نمونه های گوناگون و برندهای مختلفی موجود هستند که از وردپرس بهره می گیرند مانند ACM ،Time Magazine ،James Bond و موارد دیگر… .

امید است که از مطالعه مقاله وردپرس چیست نهایت استفاده را برده باشید. در پایان توصیه می شود مقالات مرتبط زیر را نیز دنبال نمایید.
نکات خواندنی راجع به طراحی سایت فروشگاهی با PHP.
نکات با اهمیت سئو در سایت های فروشگاهی.
هر آنچه نیاز است راجع به فایل robots.txt بدانید.
و … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − ده =