آموزش تولید محتوا با کیفیت و ارزشمند برای سایت و شبکه های اجتماعی

راهنمای جامع آموزش تولید محتوا با کیفیت

آموزش تولید محتوا با کیفیت یک موضوع مهم و جذاب در بحث سئو سایت به شمار می‌رود. اگر ما محتوای جذاب تولید کنیم ولی مخاطب نداشته‌ باشیم کاری که ما انجام دادیم هیچ ارزشی نخواهد داشت. اینکه خواسته باشیم محتوا را به دو دسته دیداری و شنیداری تقسیم کرده و بر این اساس شروع به تولید محتوا با کیفیت کنیم ممکن است به نتیجه دلخواه دست پیدا نکنیم.

اگر فرض کنیم که آموزش تولید محتوا با کیفیت همانند یک رشته دانشگاهی باید برای آن کنکور داد، چه دیدگاهی نسبت به آن پیدا خواهید کرد؟ عبارت کارشناس تولید محتوا می‌تواند برای برخی از افراد بزرگ و برای برخی کوچک جلوه کند. برای کارشناس تولید محتوا بودن باید هدف مشخصی داشت. تولید محتوا، سئو و بازاریابی محتوا نقش مهمی در بالا بردن رتبه سایت‌ها در گوگل دارند. از نظر یکی از مدیران ارشد گوگل بهترین روش سئو، تولید محتوای با کیفیتی است که در اینترنت پخش شود.

محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

داشتن درک کاملی از محتوا و کاربرد آن می‌تواند بصورت موثری شما را در نوشتن محتوایی هدف‌دار و نتیجه بخش یاری کند. چرا که با دانستن دقیق مفاهیم قادر هستید بهترین و با کیفیت‌ترین محتواها را تولید کنید. محتوایی که تولید می‌کنید ذره‌ی بسیار کوچک و در عین حال مهم و حیاتی از دنیای دیجیتال است. بعد از تولید محتوا باید به فکر بازاریابی محتوا باشید.

مراحل بازاریابی محتوا

مراحل بازاریابی محتوا به شرح زیر است:

1- قبل از تولید محتوا تحقیق کنید

بررسی موضوع و عبارت کلیدی اصلی و محتواهای رقبا از جمله کارهایی است که باید قبل از شروع کردن به تولید محتوا، آن‌ها را انجام داد.

2- تولید محتوا و سئوی محتوا

حالا شروع به تولید محتوا کنید و محتوایی را برای کاربر و گوگل تولید کنید. چرا که به نوعی هر دو، مخاطب محتوای شما هستند.

3- توزیع و ترویج محتوا

برای اینکه دیگران هم بتوانند از محتوای تولیدی شما استفاده کنند؛ باید آن را به روش‌های مختلف توزیع و ترویج کنید.

برای آموزش تولید محتوا با کیفیت باید مهارت‌ها و وظایف یک کارشناس محتوا را کسب کنید. برای اینکه محتوای سایت روی مخاطب تاثیرگذار باشد نویسنده محتوا باید با توانایی‌های خود آشنا باشد، از مخاطب خود شناخت داشته باشد، ساختار نگارشی مناسبی انتخاب کند. اگر از نویسنده تازه‌کار و جدید برای تولید محتوا استفاده می‌کنید، باید در زمینه انتظارات و جایگاه و موضوع کسب و کارتان او را آگاه کرده و به بینش درستی برسانید. برای اینکه نویسنده تازه کار را با کسب و کارتان، حوزه فعالیت و استراتژی تولید محتوای خود آشنا کنید باید از جستجوگر گروه بخواهید که این کار را انجام دهد.

برخی از سوالاتی که باید در اختیار نویسنده تازه کار بگذارید در ذیل آمده است:

 • در حال حاضر چه فردی فضای کسب و کار را رهبری و در مورد آن استدلال می‌کند؟ چرا؟
 • چگونه این فضا سبب کسب درآمد می‌شود؟
 • طرح چه نوع ایده‌هایی از نظر شرکت ممنوع است و نمی‌توان در مورد آن‌ها بحث کرد و چرا؟
 • طرح چه نوع ایده‌هایی معمولا مورد پذیرش قرار می‌گیرد و چرا؟
 • چه قوانین و محدودیت‌هایی برای فضای کسب و کار وجود دارد؟
 • چه گروهی از کاربران و مخاطبان جذب این فضا می‌شوند؟ آن‌ها در مورد چه چیزی به جست و جو می‌پردازند؟
 • چگونه میزان موفقیت شرکت در این فضای کسب و کار اندازه گیری می‌شود؟
آشنایی با نیاز کاربران و تولید محتوا بر اساس آن

ارائه لیستی از رقبا برای بررسی وضعیت محتوا وسئو سایت آن‌ها

به ندرت پیش می‌آید که تولیدکنندگان محتوا محتوایی را تولید و منتشر می‌کنند که از درستی آن و اعتبار منابع آن چیزی نمی‌دانند.

کسی که می‌خواهد محتوایی تولید کند باید قبل از نوشتن محتوا، به دنبال بررسی رقبا و محتوای تولیدی آن‌ها باشند و از نوشتن محتوای بی‌کیفیت اجتناب کنند. برای اینکه نویسنده تازه‌کار گروه خود را با حوزه محتوای کسب وکار خود آشنا کنید؛ لیستی از رقبا و نقاط قوت و ضعف آنان را به او بدهید.  

یکی از هم‌گروهی خود را مسئول تهیه لیستی ده نفره از تولیدکنندگان محتوای رقبا قرار دهید. او باید نویسندگان سایت‌های رقیب یا کسانی که بطور مستقل در جاهای مختلف و به شکل‌های گوناگون تولید محتوا می‌کنند را شناسایی کند. بررسی کند که چرا نوشته آنان مورد استقبال بیشتری قرار گرفته و دلایلی را که نوشته آنان بهتر بوده را مشخص کند.

از هم‌گروهی خود بخواهید که با مطالعه محتوای آنان و دنبال کردن آن‌ها سعی کنند پی‌ببرند که رقبا برای تولید محتوای با ارزش چه نکاتی را رعایت می‌کنند.

تولید کنند‌گان محتوا باید ارزش‌ها و ویژگی‌هایی را در تولید محتوای خود در نظر بگیرند تا بتوانند، مطلبی با کیفیت و معتبر برای کاربر آماده کنند، نکات ارزشمندی را که رقبا در تولید محتوا استفاده نکرده‌اند را به کار گیرند، ماندن سایت در میدان رقابت را تضمین کنند و در نهایت سایت در رتبه‌بندی بالای نتایج گوگل قرار گیرد. تولیدکننده محتوا برای موفقیت بیشتر باید اطلاعاتی را در زمینه مواردی که در ذیل آمده است، اطلاعاتی کسب کند.

 • چگونگی منتشر کردن و آموزش دادن یک مطلب مشابه
 • چگونگی بیان و ارائه یک دیدگاه بطور عمیق‌تر وکاربردی‌تر؟
 • چگونگی ایجاد آموزش قابل فهم‌تر برای یک موضوع؟
 • چگونگی ایجاد محتوایی دارای ارزش بهتر نسبت به سایر رقبا؟

سنجش میزان بهبود مهارت نویسندگی

کارشناس تولید محتوا باید یک تحلیل‌گر توانا باشد، تا بتواند با هر سطح مهارتی درتولید محتوا یک تحلیل عالی از عملکرد خود در طولانی مدت داشته باشد. در این صورت می‌تواند با سنجش میزان موفقیت خود سطح مهارت نویسندگی خود را بیابد. برای رسیدن به هدف و بهبود مهارت نویسندگی باید به اطلاعات با اهمیت و ارزشمند توجه کند.

تحلیل دقیق ترافیک ورودی سایت برای یافتن اطلاعاتی در مورد محتوا و تغییرات عملی ناگهانی آن کارآمد است. این موارد شامل میزانی که مخاطبان مطلب را مطالعه می‌کنند، آیا مخاطب هدف به درستی شناسایی شده است و مقدار ارزشمند بودن مطلب برای کاربر است. برای بدست آوردن این اطلاعات می‌توان از گوگل آنالیتیکس کمک گرفت. کسب این نوع اطلاعات سبب می‌شود تولید کننده محتوا از وضعیت نوشته خود مطلع شود و برای بهبود محتوای تولیدی به دنبال روش‌های بهتر باشد.

ایجاد لیست ایده و تحقیق برای تولید محتوای ارزشمند

در ادامه آموزش تولید محتوا با کیفیت باید به دنبال ایده های و موضوعات جالب و مخاطب پسند باشید. ایده‌ها و موضوعات جذاب و تازه سبب می‌شود محتوای تولیدی شما در آینده یک متن عالی برای کاربران محسوب شود. انتخاب ایده‌های مناسب و متفاوت با رقبا سبب می‌شود که کاربران به محتوای شما اهمیت بیشتری داده و با اشتیاق آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

برای پیدا کردن بهترین وتازه‌ترین ایده‌ها باید سایت‌های رقبا را بررسی کنید و با استفاده از آن یک لیست تولید محتوا برای خود ایجاد کنید. ایده‌های اولیه بعد از گذشت مدت زمان معینی تاثیر خود را روی کیفیت فرآیند تولید محتوا نشان می‌دهند.

در مورد موضوعات انتخابی تحقیق کنید

مهم نیست می‌خواهید برای تولید محتوا از چه قالبی (تصویری، ویدئویی، صوتی یا متنی) استفاده کنید، باید در مورد آن تحقیق و مطالعه کنید. همچنین اگر می‌خواهید براساس دانش و تجربیات خودتان محتوایی تولید کنید باز هم باید در آن زمینه تحقیق و جستجو کنید.

همه نویسندگان بزرگ قبل از نوشتن هرکتابی، کتاب‌های سایر نویسندگان را مطالعه می‌کردند. با در نظرگرفتن نکات آموزش تولید محتوا، متوجه می‌شویم که این امر برای تولید مقالات سایت و فضای اینترنت هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

در تولید محتوا دیدگاه خاص خود را داشته باشید

باید در تولید محتوا دیدگاه خاص خود را داشته باشید و از سبک و روش دیگران استفاده نکنید؛ بلکه از نوع فعالیت دیگران یک نتیجه کلی بگیرید. برای تعیین عنوان نوشته خود باید کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کرده و روش‌های سئو سایت را پیاده‌سازی کنید. سپس عنوان‌هایی را که در دو صفحه نخست گوگل هستند را تحلیل کنید، در نهایت ایده‌های خودتان را با ایده‌های سایت‌های دیگر ترکیب کنید تا یک عنوان تازه و بدیع برای تولید محتوای خود ایجاد کنید.

تولید محتوای با کیفیت در وب سایت و شبکه های اجتماعی به صورت صوتی و تصویری

از دانش و تجربیات خود استفاده کنید

هنگام نوشتن محتوا بررسی کنید که آیا دانش و یا تجربه‌ای در زمینه موضوع مدنظر دارید یا خیر؟.

استفاده از اطلاعات و تجربیات خودتان در نوشتن محتوا می‌تواند فرآیند تولید محتوا را به شکل چشم‌گیری ارتقاء دهد. مثلا قصد دارید یک مقاله در زمینه معرفی برترین سایت‌های پست مهمان بنویسید؛ چنانچه تجربه استفاده از این استراتژی را داشته باشید احتمالا سایت‌هایی را که برای پست مهمان مناسب نیستند را می‌شناسید. در این صورت مطمئن باشید که کاربر اعتماد بیشتری به شما خواهد کرد.

ارائه تجربیات خود به دیگران هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و ضرری برای کسب وکار شما نخواهد نداشت. زیرا قطعا در هر کسب وکاری مهارت‌ها و روش‌های فراوانی وجود دارد که با گفتن اندکی از تجربیات شما تمام نمی‌شود.

Subtopic چیست؟ چگونه برای آن تولید محتوا کنیم؟

ساب‌تاپیک‌ها موضوعات مهمی هستند که افراد کمی در مورد آن‌ها محتوا تولید کرده‌اند. برای مثال اگر موضوع سایت شما فروش لوازم برقی خانگی است؛ باید علاوه بر توضیحی که در مورد محصول می‌نویسید بهتر است مقاله‌ای هم در مورد چگونگی نگه‌داری محصول نوشته شود که شاید کمتر سایتی مشابه سایت شما به آن پرداخته‌اند.

در این صورت احتمالا کاربرانی که به عنوان مخاطب دائم، جذب سایت می‌کنید از محتوای یگانه شما استقبال می‌کنند.

برای جذابیت محتوا آن را در قالب‌های مختلف منتشر کنید

برای جذب کاربر و اینکه بسیاری از کاربران دیدن یک ویدئو را بر خواندن یک مقاله 1000 کلمه‌ای ترجیح می‌دهند، بهتراست که محتوای خود را به شکل‌های مختلف به مخاطبین ارائه دهید تا هرکسی براساس سلیقه خود محتوا را برای استفاده انتخاب کنند.

قالب‌های مختلف برای تولید محتوا شامل موارد ذیل است.

 • تصاویر
 • طرح های کارتونی و گرافیکی
 • اینفوگرافیک ها
 • ویدئو
 • نمودارهای مختلف

برای مثال یک محتوای ویدئویی می‌تواند شامل نمودار و اینفوگرافیک‌های مختلف باشد. در این صورت اثر محتوایی تصویری بیشتر شده و تولید محتوای دیجیتال دارای ارزش می‌شود. البته تولید محتوای متنی در جای خود دارای اهمیت بالایی است که نباید از آن غافل شد.

بررسی نهایی محتوا تولیدی

در ادامه مبحث آموش تولید محتوا با کیفیت ، باید توجه داشته باشید که تولید محتوا ارزشمند نیازمند صرف زمان زیادی است. اگر برای تاریخ خاصی باید مقاله تحویل داده شود و زمان کمی در اختیار داشته باشید، به ناچار از کیفیت محتوا کاسته خواهد شد.

دقیقا به دلیل بروز این دسته از مشکلات، شما همیشه باید چندین محتوا از قبل تولید کرده باشید تا از تقویم انتشار خود، جلو بیفتید. با این کار می توانید به راحتی کیفیت محتواها را بعد از تولید، برای چندین بار بررسی کنید.

براساس متخصصین تولید محتوا متنی که ابتدا نوشته می‌شود دارای اشکالات زیادی خواهد بود، پس باید چندین مرتبه بازخوانی شود تا اشکالات آن برطرف شود.

عملکرد محتوا تولیدی را بسنجید

بعد از تولید محتوا باید عملکرد آن را بسنجید اگر آمار و تحلیل‌ها عملکرد آن را مثبت ارزیابی کردید، می‌توان آن را محتوایی دانست که طبق استانداردهای سئو نوشته شده و بهترین مطلب است.

باید هدف اصلی از تولید محتوا را مشخص کنید و مقاله نوشته شده را با آن هدف تطبیق دهید. برای تولید محتوای دیجیتالی باید اهداف بازاریابی را مدنظر داشت؛ این اهداف شامل موارد زیر است ولی تنها محدود به این موارد نمی‌شود.

 • رنک گرفتن در گوگل
 • افزایش تعامل با مشتری
 • بهبود محبوبیت و شهرت برند
 • افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری

اگر هدف خودتان را افزایش تعامل با مشتری انتخاب کنید، محتوای تولیدی را بر اساس تعداد اشتراک گذاری مطلب، وضعیت اسکرول کردن صفحه تا انتهای مقاله، مدتی که کاربر در سایت می‌ماند و … را مورد ارزیابی قرار داده و تجزیه و تحلیل کنید.

شروع محتوا با کلمه کلیدی سئو شده

قبل از شروع به تولید محتوای دیجیتالی باید بدانید که می‌خواهید در مورد چه چیز بنویسید. اگر هنگام نوشتن محتوا، اصول سئو را هم رعایت کنید در واقع دو کار را در یک زمان انجام داده‌اید و در زمان صرفه‌جویی کرده‌اید. مثلا شروع محتوا را با عبارت کلیدی اصلی شروع کنید و چگالی کلمه کلیدی در کل متن را طبق اصول سئو انجام دهید. در این مرحله به اهمیت تحقیق کلمات کلیدی پی می‌برید و آن را یک بخش مهم از بازاریابی اینترنتی به حساب می‌آورید. با تحقیق کلمات کلیدی سئو شده متوجه می‌شوید که کدام موضوعات با نتایج جستجوی گوگل بیشتر مرتبط هستند، آیا سایت‌های رقیب برای تولید محتوا از استراتژی استفاده می‌کنند و ضعف‌های موجود در روند کار.چیست؟ در نتیجه قادر خواهید بود ترافیک ورودی سایت خود را افزایش دهید.

تولید محتوا به صورت حرفه ای و اثربخش

اگر در دوره‌های آموزش تولید محتوا شرکت نکرده‌اید و می‌خواهید خودتان تحقیق کلمات را انجام دهید، یک روش راحت وجود دارد. استفاده از ابزارهایی است که کارشناسان سئو و سایت‌های برتر و معتبر آموزش سئو سایت در گوگل بصورت رایگان یا پولی قرار داده‌اند.

چگالی کلمات کلیدی محتوا را مدیریت کنید

وجود کلمات کلیدی در محتوا باعث ارزشمند شدن محتوا و سئوی آن می‌شود. وقتی این کلمه بیش از حد در متن استفاده شود باعث می‌شود ارزش و سئوی آن از بین برود. اینکه صفحه را از کلمه کلیدی پر کنید، اعتبار صفحه شما از نظر کاربر و گوگل به صفر می‌رسد. در نتیجه نرخ پرش افزایش یافته و رتبه سایت شما به شدت در نتایج جستجو کاهش می‌یابد.

باید بدانید که در حال حاضر با کاربران باهوشی مواجه‌اید و اگر آن‌ها وارد صفحه‌ای شوند که پر از کلمات کلیدی است، بی کیفیت بودن محتوا را به سرعت متوجه شده و از سایت بیرون می‌روند. استفاده بهینه و با حفظ چگالی کلمات کلیدی متن می‌توان اعتماد گوگل و کاربران را جلب نمود و سبب می‌شود مخاطب از محتوای مفید لذت ببرد.

CTA هایی با قدرت بالا بسازید

Call to Action ها بخش مهمی از محتوای سایت را تشکیل می‌دهند و به وسیله آن‌ها قادر خواهید بود که کاربر را ترغیب به خرید محصول و خدمت یا استفاده از مطلب مهمی و یا دانلود عنصری در سایت نماییم. در اکثر سایت‌های فروشگاهی در پاراگراف پایانی مقاله با گذاشتن لینک بازدید و خرید محصولات کاربر را برای دیدن محصولات دعوت می‌کنند.

با استفاده از CTA یا فراخوان عمل در محتوا می‌توان هدف اصلی از مقاله خود را برای کاربر بیان کنیم. این فراخوان‌های دعوت به عمل می‌توانند هم قوی باشند و بدون اینکه کاربر متوجه شود او را به سمتی که می‌خواهند ببرند و یا ضعیف باشند و در همان نگاه اول کاربر متوجه این CTA ها شود و اگر تمایلی به آن‌ها نداشته باشد، از سایت خارج شود.

در این بخش از آموزش تولید محتوا پیشنهاد می‌کنیم برای تولید هر محتوایی ابتدا هدف خود را از نوشتن مشخص کنید؛ برای تعیین هدف می‌توان از نظرات کاربران در بخش نظرسنجی سایت استفاده کنید. سپس به روش‌های مختلف کاربر را به طرف هدف خودتان سوق دهید. از آنجایی برای بسیاری از افراد لحن دستوری و آمرانه ناخوشایند است باید لحن آمرانه CTA را بصورت پنهان بیان کنیم.

آگاهی از تغییرات زبان نوشتاری

بطور کلی هدف از تولید محتوا دادن پاسخ درست به سوال و جستجوی کاربر است. در طول زمان ممکن است برخی واژه‌ها از لحاظ املایی و معنایی تغییر پیدا کنند؛ و کاربر نیز با شکل متفاوتی آن‌ها را در گوگل جستجو کند. در نتیجه عبارات و کلمات کلیدی هم در این جریان تغییر خواهند کرد. برای رفع این مشکل باید در محتوای خود استفاده از کلمات قدیمی را کاهش دهیم و از اصطلاحات و کلمه‌های جدید که افراد بیشتر به کار می‌برند استفاده کنیم.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 10 =