آموزش تولید محتوا با کیفیت و ارزشمند برای سایت و شبکه های اجتماعی

راهنمای جامع آموزش تولید محتوا با کیفیت

آموزش تولید محتوا با کیفیت یک موضوع مهم و جذاب در بحث سئو سایت به شمار می‌رود. اگر ما محتوای جذاب تولید کنیم ولی مخاطب نداشته‌ باشیم کاری که ما انجام دادیم هیچ ارزشی نخواهد داشت. اینکه خواسته باشیم محتوا را به دو دسته دیداری و شنیداری تقسیم کرده و بر این اساس شروع به تولید محتوا با کیفیت کنیم ممکن است به نتیجه دلخواه دست پیدا نکنیم.

اگر فرض کنیم که آموزش تولید محتوا با کیفیت همانند یک رشته دانشگاهی باید برای آن کنکور داد، چه دیدگاهی نسبت به آن پیدا خواهید کرد؟ عبارت کارشناس تولید محتوا می‌تواند برای برخی از افراد بزرگ و برای برخی کوچک جلوه کند. برای کارشناس تولید محتوا بودن باید هدف مشخصی داشت. تولید محتوا، سئو و بازاریابی محتوا نقش مهمی در بالا بردن رتبه سایت‌ها در گوگل دارند. از نظر یکی از مدیران ارشد گوگل بهترین روش سئو، تولید محتوای با کیفیتی است که در اینترنت پخش شود.

محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

داشتن درک کاملی از محتوا و کاربرد آن می‌تواند بصورت موثری شما را در نوشتن محتوایی هدف‌دار و نتیجه بخش یاری کند. چرا که با دانستن دقیق مفاهیم قادر هستید بهترین و با کیفیت‌ترین محتواها را تولید کنید. محتوایی که تولید می‌کنید ذره‌ی بسیار کوچک و در عین حال مهم و حیاتی از دنیای دیجیتال است. بعد از تولید محتوا باید به فکر بازاریابی محتوا باشید.

مراحل بازاریابی محتوا

مراحل بازاریابی محتوا به شرح زیر است:

1- قبل از تولید محتوا تحقیق کنید

بررسی موضوع و عبارت کلیدی اصلی و محتواهای رقبا از جمله کارهایی است که باید قبل از شروع کردن به تولید محتوا، آن‌ها را انجام داد.

2- تولید محتوا و سئوی محتوا

حالا شروع به تولید محتوا کنید و محتوایی را برای کاربر و گوگل تولید کنید. چرا که به نوعی هر دو، مخاطب محتوای شما هستند.

3- توزیع و ترویج محتوا

برای اینکه دیگران هم بتوانند از محتوای تولیدی شما استفاده کنند؛ باید آن را به روش‌های مختلف توزیع و ترویج کنید.

برای آموزش تولید محتوا با کیفیت باید مهارت‌ها و وظایف یک کارشناس محتوا را کسب کنید. برای اینکه محتوای سایت روی مخاطب تاثیرگذار باشد نویسنده محتوا باید با توانایی‌های خود آشنا باشد، از مخاطب خود شناخت داشته باشد، ساختار نگارشی مناسبی انتخاب کند. اگر از نویسنده تازه‌کار و جدید برای تولید محتوا استفاده می‌کنید، باید در زمینه انتظارات و جایگاه و موضوع کسب و کارتان او را آگاه کرده و به بینش درستی برسانید. برای اینکه نویسنده تازه کار را با کسب و کارتان، حوزه فعالیت و استراتژی تولید محتوای خود آشنا کنید باید از جستجوگر گروه بخواهید که این کار را انجام دهد.

برخی از سوالاتی که باید در اختیار نویسنده تازه کار بگذارید در ذیل آمده است:

 • در حال حاضر چه فردی فضای کسب و کار را رهبری و در مورد آن استدلال می‌کند؟ چرا؟
 • چگونه این فضا سبب کسب درآمد می‌شود؟
 • طرح چه نوع ایده‌هایی از نظر شرکت ممنوع است و نمی‌توان در مورد آن‌ها بحث کرد و چرا؟
 • طرح چه نوع ایده‌هایی معمولا مورد پذیرش قرار می‌گیرد و چرا؟
 • چه قوانین و محدودیت‌هایی برای فضای کسب و کار وجود دارد؟
 • چه گروهی از کاربران و مخاطبان جذب این فضا می‌شوند؟ آن‌ها در مورد چه چیزی به جست و جو می‌پردازند؟
 • چگونه میزان موفقیت شرکت در این فضای کسب و کار اندازه گیری می‌شود؟
آشنایی با نیاز کاربران و تولید محتوا بر اساس آن

ارائه لیستی از رقبا برای بررسی وضعیت محتوا وسئو سایت آن‌ها

به ندرت پیش می‌آید که تولیدکنندگان محتوا محتوایی را تولید و منتشر می‌کنند که از درستی آن و اعتبار منابع آن چیزی نمی‌دانند.

کسی که می‌خواهد محتوایی تولید کند باید قبل از نوشتن محتوا، به دنبال بررسی رقبا و محتوای تولیدی آن‌ها باشند و از نوشتن محتوای بی‌کیفیت اجتناب کنند. برای اینکه نویسنده تازه‌کار گروه خود را با حوزه محتوای کسب وکار خود آشنا کنید؛ لیستی از رقبا و نقاط قوت و ضعف آنان را به او بدهید.  

یکی از هم‌گروهی خود را مسئول تهیه لیستی ده نفره از تولیدکنندگان محتوای رقبا قرار دهید. او باید نویسندگان سایت‌های رقیب یا کسانی که بطور مستقل در جاهای مختلف و به شکل‌های گوناگون تولید محتوا می‌کنند را شناسایی کند. بررسی کند که چرا نوشته آنان مورد استقبال بیشتری قرار گرفته و دلایلی را که نوشته آنان بهتر بوده را مشخص کند.

از هم‌گروهی خود بخواهید که با مطالعه محتوای آنان و دنبال کردن آن‌ها سعی کنند پی‌ببرند که رقبا برای تولید محتوای با ارزش چه نکاتی را رعایت می‌کنند.

تولید کنند‌گان محتوا باید ارزش‌ها و ویژگی‌هایی را در تولید محتوای خود در نظر بگیرند تا بتوانند، مطلبی با کیفیت و معتبر برای کاربر آماده کنند، نکات ارزشمندی را که رقبا در تولید محتوا استفاده نکرده‌اند را به کار گیرند، ماندن سایت در میدان رقابت را تضمین کنند و در نهایت سایت در رتبه‌بندی بالای نتایج گوگل قرار گیرد. تولیدکننده محتوا برای موفقیت بیشتر باید اطلاعاتی را در زمینه مواردی که در ذیل آمده است، اطلاعاتی کسب کند.

 • چگونگی منتشر کردن و آموزش دادن یک مطلب مشابه
 • چگونگی بیان و ارائه یک دیدگاه بطور عمیق‌تر وکاربردی‌تر؟
 • چگونگی ایجاد آموزش قابل فهم‌تر برای یک موضوع؟
 • چگونگی ایجاد محتوایی دارای ارزش بهتر نسبت به سایر رقبا؟

سنجش میزان بهبود مهارت نویسندگی

کارشناس تولید محتوا باید یک تحلیل‌گر توانا باشد، تا بتواند با هر سطح مهارتی درتولید محتوا یک تحلیل عالی از عملکرد خود در طولانی مدت داشته باشد. در این صورت می‌تواند با سنجش میزان موفقیت خود سطح مهارت نویسندگی خود را بیابد. برای رسیدن به هدف و بهبود مهارت نویسندگی باید به اطلاعات با اهمیت و ارزشمند توجه کند.

تحلیل دقیق ترافیک ورودی سایت برای یافتن اطلاعاتی در مورد محتوا و تغییرات عملی ناگهانی آن کارآمد است. این موارد شامل میزانی که مخاطبان مطلب را مطالعه می‌کنند، آیا مخاطب هدف به درستی شناسایی شده است و مقدار ارزشمند بودن مطلب برای کاربر است. برای بدست آوردن این اطلاعات می‌توان از گوگل آنالیتیکس کمک گرفت. کسب این نوع اطلاعات سبب می‌شود تولید کننده محتوا از وضعیت نوشته خود مطلع شود و برای بهبود محتوای تولیدی به دنبال روش‌های بهتر باشد.

ایجاد لیست ایده و تحقیق برای تولید محتوای ارزشمند

در ادامه آموزش تولید محتوا با کیفیت باید به دنبال ایده های و موضوعات جالب و مخاطب پسند باشید. ایده‌ها و موضوعات جذاب و تازه سبب می‌شود محتوای تولیدی شما در آینده یک متن عالی برای کاربران محسوب شود. انتخاب ایده‌های مناسب و متفاوت با رقبا سبب می‌شود که کاربران به محتوای شما اهمیت بیشتری داده و با اشتیاق آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

برای پیدا کردن بهترین وتازه‌ترین ایده‌ها باید سایت‌های رقبا را بررسی کنید و با استفاده از آن یک لیست تولید محتوا برای خود ایجاد کنید. ایده‌های اولیه بعد از گذشت مدت زمان معینی تاثیر خود را روی کیفیت فرآیند تولید محتوا نشان می‌دهند.

در مورد موضوعات انتخابی تحقیق کنید

مهم نیست می‌خواهید برای تولید محتوا از چه قالبی (تصویری، ویدئویی، صوتی یا متنی) استفاده کنید، باید در مورد آن تحقیق و مطالعه کنید. همچنین اگر می‌خواهید براساس دانش و تجربیات خودتان محتوایی تولید کنید باز هم باید در آن زمینه تحقیق و جستجو کنید.

همه نویسندگان بزرگ قبل از نوشتن هرکتابی، کتاب‌های سایر نویسندگان را مطالعه می‌کردند. با در نظرگرفتن نکات آموزش تولید محتوا، متوجه می‌شویم که این امر برای تولید مقالات سایت و فضای اینترنت هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

در تولید محتوا دیدگاه خاص خود را داشته باشید

باید در تولید محتوا دیدگاه خاص خود را داشته باشید و از سبک و روش دیگران استفاده نکنید؛ بلکه از نوع فعالیت دیگران یک نتیجه کلی بگیرید. برای تعیین عنوان نوشته خود باید کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کرده و روش‌های سئو سایت را پیاده‌سازی کنید. سپس عنوان‌هایی را که در دو صفحه نخست گوگل هستند را تحلیل کنید، در نهایت ایده‌های خودتان را با ایده‌های سایت‌های دیگر ترکیب کنید تا یک عنوان تازه و بدیع برای تولید محتوای خود ایجاد کنید.

تولید محتوای با کیفیت در وب سایت و شبکه های اجتماعی به صورت صوتی و تصویری

از دانش و تجربیات خود استفاده کنید

هنگام نوشتن محتوا بررسی کنید که آیا دانش و یا تجربه‌ای در زمینه موضوع مدنظر دارید یا خیر؟.

استفاده از اطلاعات و تجربیات خودتان در نوشتن محتوا می‌تواند فرآیند تولید محتوا را به شکل چشم‌گیری ارتقاء دهد. مثلا قصد دارید یک مقاله در زمینه معرفی برترین سایت‌های پست مهمان بنویسید؛ چنانچه تجربه استفاده از این استراتژی را داشته باشید احتمالا سایت‌هایی را که برای پست مهمان مناسب نیستند را می‌شناسید. در این صورت مطمئن باشید که کاربر اعتماد بیشتری به شما خواهد کرد.

ارائه تجربیات خود به دیگران هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و ضرری برای کسب وکار شما نخواهد نداشت. زیرا قطعا در هر کسب وکاری مهارت‌ها و روش‌های فراوانی وجود دارد که با گفتن اندکی از تجربیات شما تمام نمی‌شود.

Subtopic چیست؟ چگونه برای آن تولید محتوا کنیم؟

ساب‌تاپیک‌ها موضوعات مهمی هستند که افراد کمی در مورد آن‌ها محتوا تولید کرده‌اند. برای مثال اگر موضوع سایت شما فروش لوازم برقی خانگی است؛ باید علاوه بر توضیحی که در مورد محصول می‌نویسید بهتر است مقاله‌ای هم در مورد چگونگی نگه‌داری محصول نوشته شود که شاید کمتر سایتی مشابه سایت شما به آن پرداخته‌اند.

در این صورت احتمالا کاربرانی که به عنوان مخاطب دائم، جذب سایت می‌کنید از محتوای یگانه شما استقبال می‌کنند.

برای جذابیت محتوا آن را در قالب‌های مختلف منتشر کنید

برای جذب کاربر و اینکه بسیاری از کاربران دیدن یک ویدئو را بر خواندن یک مقاله 1000 کلمه‌ای ترجیح می‌دهند، بهتراست که محتوای خود را به شکل‌های مختلف به مخاطبین ارائه دهید تا هرکسی براساس سلیقه خود محتوا را برای استفاده انتخاب کنند.

قالب‌های مختلف برای تولید محتوا شامل موارد ذیل است.

 • تصاویر
 • طرح های کارتونی و گرافیکی
 • اینفوگرافیک ها
 • ویدئو
 • نمودارهای مختلف

برای مثال یک محتوای ویدئویی می‌تواند شامل نمودار و اینفوگرافیک‌های مختلف باشد. در این صورت اثر محتوایی تصویری بیشتر شده و تولید محتوای دیجیتال دارای ارزش می‌شود. البته تولید محتوای متنی در جای خود دارای اهمیت بالایی است که نباید از آن غافل شد.

بررسی نهایی محتوا تولیدی

در ادامه مبحث آموش تولید محتوا با کیفیت ، باید توجه داشته باشید که تولید محتوا ارزشمند نیازمند صرف زمان زیادی است. اگر برای تاریخ خاصی باید مقاله تحویل داده شود و زمان کمی در اختیار داشته باشید، به ناچار از کیفیت محتوا کاسته خواهد شد.

دقیقا به دلیل بروز این دسته از مشکلات، شما همیشه باید چندین محتوا از قبل تولید کرده باشید تا از تقویم انتشار خود، جلو بیفتید. با این کار می توانید به راحتی کیفیت محتواها را بعد از تولید، برای چندین بار بررسی کنید.

براساس متخصصین تولید محتوا متنی که ابتدا نوشته می‌شود دارای اشکالات زیادی خواهد بود، پس باید چندین مرتبه بازخوانی شود تا اشکالات آن برطرف شود.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *