سئو کلاه سفید چیست و تکنیک های آن کدامند؟

سئو کلاه سفید و تکنیک های آن

سئو کلاه سفید یا White Hat SEO به معنای سئوی اصولی یک سایت است و امروزه اکثر وب‌مسترها راهکارهای سئو خود را براساس تکنیک‌های سئو کلاه سفید به جلو پیش می‌برند. اگر می‌خواهید بهینه‌سازی سایت خود را شروع کنید ولی نمی‌دانید نقطه شروعتان باید کجا باشد، به شما مطالعه کامل این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم تا در آینده از تلاش‌های خود بهتر نتیجه بگیرید. اگر در انجام سئو سایت خود اشتباه کنید، بدون شک خیلی زودتر از تصورتان سایت شما دیگر در صفحات نتایج موتورهای جستجو نشان داده نخواهد شد.

آموزش سئو کلاه سفید یکی از قسمت‌های مهم در دنیای آموزش بهینه‌سازی است. اگر بتوانید از تکنیک‌های آن در فعالیت‌های خود به درستی استفاده کنید، حتما کسب‌وکارتان را می‌توانید رونق بیشتری ببخشید. در این مطلب می‌خواهیم مفصل در مورد این شاخه از سئو صحبت کنیم.

تعریف سئو کلاه سفید یا White Hat SEO

پیش از این که بخواهید به مرحله بعدی بروید، ابتدا باید با تعریف سئو کلاه سفید آشنا شوید. مجموعه فعالیت‌هایی در دسته‌بندی سئو کلاه سفید قرار می‌گیرند که بر اساس اصول گوگل یا سایر موتورهای جستجو هستند و رتبه صفحات سایت را افزایش می‌دهند.

سئو به این شکل قانون‌مدارترین شکل بهینه‌سازی و طبق توصیه‌های گوگل است. در حقیقت افرادی که White Hat SEO انجام می‌دهند دوست ندارند از قوانین گوگل تخطی کنند و تلاش آن‌ها رساندن یک سایت به بهترین شکل ممکن به صفحه اول و رتبه‌های بالاتر است.

البته در افزایش رتبه یک سایت از روش‌های دیگری نیز استفاده می‌شود. چون همانطور که غول دنیای جستجو گفته است در سال‌های گذشته افراد می‌توانستند با تکنیک‌های دیگری که در دسته سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرند، به جایگاه‌های بالا برسند.

چرا برای بهینه‌سازی حتما باید کلاه سفید عمل کرد؟

افرادی که به سمت سئو کلاه سیاه و تکنیک‌های آن می‌روند ریسک بالایی می‌کنند، حتی اگر بدانند باید چه کار کنند. تا همین چند سال پیش، به عقیده وب‌مسترها پایبندی به اصول سئو کلاه سفید برای بالا بردن رتبه صفحات یک سایت مناسب نبود، چون رسیدن نتیجه‌گیری لازم بسیار طول می‌کشید.

ولی، حالا با سخت‌گیری هایی گوگل، وب‌مسترها باید از روش‌های اصولی استفاده کنند و بنابراین نیاز به تکنیک‌هایی حس می‌شود که سرعت نتیجه‌گیری را بالا ببرند و در ادامه آن‌ها را بیشتر توضیح می‌دهیم.

یک مزیت دیگر انجام اصولی سئو سایت به شکل کلاه سفید در مقایسه با برادر سیاه آن، تضمین افزایش رتبه سایت است. در حالی که، این تضمین را برای سئو کلاه سیاه نمی‌توان داد. موتورهای جستجو به قدر لازم هوشمند شدند تا بتوانند جلوی هرگونه تلاش برای سئو کلاه سیاه و نتیجه گرفتن از آن را بگیرند.

در واقع، اکثر تحلیل‌هایی که گوگل از صفحات نتایج جستجوی خود انجام می‌دهد، خودکار است. اگر گوگل تصور کند روند بهینه‌سازی سایت شما به نحوی است که می‌خواهید این شرکت را گول بزنید، یقینا با جریمه کردن جلوی سایت شما را می‌گیرد. انجام این کار با استفاده از ابزارهای داخلی متعددی انجام می‌شود. به عنوان مثال، آقای اینترنت به سادگی قادر است توسط ابزارهای تشخیص محتوای تولیدشده برای بلک هت سئو، با آن‌ها مقابله کند.

بنابراین، اگر قصد دارید پا به دنیای سئو کلاه سیاه بگذارید، باید خودتان را برای مقابله با گوگل آماده کنید. ولی سوال ما این است، زمانی که می‌توانید با استفاده از تکنیک‌ها و راهکارهای سئو کلاه سفید بهترین نتیجه را بگیرید و طبق میل گوگل راه بروید، چرا باید میانبر اشتباه بزنید؟

فکر کنیم با تمام صحبت‌های بالا اهمیت سئو کلاه سفید را متوجه شدید و آن را شناختید. حالا، نکاتی را معرفی می‌کنیم که در این شاخه از سئو می‌توانید استفاده کنید و هر کدام را کاملا بررسی می‌کنیم و شرح می‌دهیم.

تکنیک های برتر سئو کلاه سفید

برای موفقیت باید بدانید سئو کلاه سفید چه تکنیک‌هایی دارد، چرا باید از هرکدام استفاده کنید، چه نتایجی به دست می‌آورید و برای بالا بردن سرعت آن چطور می‌توانید آن‌ها را ترکیب کنید.

هدف اصلی خود را روی تولید محتوا با کیفیت بگذارید

بارها گفته شده  «محتوا پادشاه است» تا اهمیت آن را در دنیای سئو را کاملا نشان دهد. گوگل و سایر موتورهای جستجو اهمیت زیادی برای محتوای باکیفیت قائل می‌شوند تا بتوانند نیازهای کاربران را به خوبی برآورده کنند.

هر روز که می‌گذارد، اهمیت تولید محتوای با کیفیت نیز بیشتر می‌شود. اگر می‌خواهید محتوای با ارزش بالا تولید کنید، باید انجام این کار را به شکل اصولی یاد بگیرید. بدون شک، این کار ساده نیست و به تلاش و یادگیری زیادی نیاز دارد. گوگل زمان بررسی محتوای یک سایت به عوامل زیر توجه می‌کند:

  • طول مطلب
  • تیتر مطلب
  • نحوه استفاده از کلمات کلیدی در متن
  • لینک‌های داخلی و انکر تکست‌ها
  • قدمت محتوا
نکات مهم سئو کلاه سفید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تولید محتوا طبق اصول سئو کلاه سفید باید توجه کنید، اطمینان از تولید محتوای طولانی است که همچنین منابع معتبر و مرتبط داشته باشد.

زمان نوشتن سعی کنید حجم مقاله را حداقل هزار کلمه در نظر بگیرید، چون گوگل احترام خاصی برای این نوع محتوا قائل می‌شود. علاوه بر این، باید سعی کنید محتوای جذابی بنویسید. اگر محتوای شما به اندازه کافی جذابیت داشته باشد، بدون شک افراد زیادی به آن لینک می‌دهند.

زمان حرکت در دنیای سئو کلاه سفید باید تولید محتوایی را هدف قرار دهید که ارتباطی خوبی با زمان حال داشته باشند. با وجود این، یک محتوای با کیفیت حتی ممکن است مدت زیادی طول بکشد به جایگاه‌های بالا در صفحات ابتدایی گوگل برسد.

رضایت کاربر و نقش آن در سئو کلاه سفید

اگر در کلاس‌های آموزش سئو کلاه سفید شرکت کنید، به دفعات به شما گفته می‌شود کسب رضایت کاربر و ارائه یک تجربه کاربری عالی باید جزو اهداف اصلی شما باشد. گوگل تاکید خاصی روی چنین مسائلی دارد چون دوست دارد کاربران آن کاملا از نتایج نشان داده شده راضی باشند.

رسیدن به موفقیت در دنیای بهینه‌سازی در مرحله اول نیازمند درک هدف کاربر از جستجو است. اگر بدانید یک کاربر دنبال چه محتوایی زمان ورود به سایت شما می‌گردد و می‌خواهد چه صفحاتی را ببیند، می‌توانید فعالیت‌های خود را طبق هدف او پیش ببرید و به بالاترین رتبه‌ها برسید.

در سئو کلاه سفید به موبایل پسند بودن صفحات سایت توجه کنید

یکی دیگر از موارد مهم زمان انجام سئو در قالب کلاه سفید، بهینه‌سازی صفحات برای نمایش صحیح در دستگاه‌های همراه است. انجام ندادن این کار شما را از رقبایتان به عقب می‌اندازد. گوگل سال 2016 رسما اعلام کرد سایت‌هایی که برای دستگاه‌های همراه بهینه‌ شدند در اولویت بالاتر برای رتبه‌بندی قرار می‌گیرند.

بنابراین، یک کاربر باید محتوای سایت شما را به همان شکل که در مرورگر دستگاه‌های رومیزی خود می‌بیند روی صفحه نمایش گوشی همراه یا تبلت خود مشاهده کند.

با توجه به افزایش تعداد کاربران گجت‌های هوشمند، قطعا باید به موبایل پسند بودن صفحات سایت خود توجه کنید.

 استراتژی‌های سئو محلی را اجرا کنید

اگر نگاه دقیقی به بهترین تکنیک‌های سئو کلاه سفید بیاندازید، به خوبی می‌بینید کسب‌وکارهای اینترنتی و وب‌مسترهایی که به سئو محلی دقت کردند، اعتبار بالایی نزد گوگل به دست آوردند. این شرکت گفته است تقریبا 82 درصد خرید مشتریان در محیط آنلاین از فروشگاه‌هایی است که در نزدیکی مکان کاربر قرار دارند.

کافی است همین الان خرید یک محصول را در گوگل جستجو کنید تا کادری از فهرست فروشگاه‌های مجاور شما نشان داده شود.

گرچه باید دقت کنید برای ثبت برندتان در این بخش باید برای بهبود سئو محلی سایت خود از ترفندها و راهکارهای نتیجه‌بخش استفاده کنید.

هدف اصلی خود را روی تجربه کاربری بگذارید

یکی از امتیازهای اصلی سئو کلاه سفید در مقایسه با کلاه سیاه طی سال‌های گذشته بالا بردن کیفیت تجربه کاربری (UX) بوده است. حالا، گوگل با استفاده از ابزارهای مختلف بررسی می‌کند یک سایت چقدر توانسته است برای یک کاربر تجربه خوبی فراهم کند.

توجه به تجربه کاربری یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آموزش سئو کلاه سفید است. به عنوان مثال، در گذشته نرخ پرش یا Bounce Rate یکی از مواردی بود که تجربه کاربری ضعیف را نشان می‌داد، چون کاربر سریعا سایت را ترک می‌کرد.

اما به مرور زمان مشخص شد این عامل تجربه کاربری را دقیقا نمی‌تواند نشان دهد، چون کاربر هنوز با سایت هدف تعامل برقرار نکرده است و بنابراین نمی‌توان تجربه او را تحلیل کرد.

همچنین، در گذشته بالا بردن کیفیت UX مشکل بود، چون اشخاص مجبور به سئو تمام بخش‌های سایت خود بودند.

در مورد کلمات کلیدی به بهترین شکل تحقیق کنید

بدون شک جواب یک کارشناس سئو در رابطه با سوال در مورد تاثیر و استفاده از کلمات کلیدی در سال 2010 و 2020 با یکدیگر بسیار فرق دارد. قبلا یک سایت می‌توانست با استفاده فراوان از عبارات کلیدی در مطالب سایت خود، رتبه‌های بالای گوگل را به دست آورد.

ولی گوگل با الگوریتم‌های متعدد خود و به‌روزرسانی آن‌ها به این ماجرا خاتمه داد. به عبارت دیگر، شیوه استفاده از کلمات کلیدی کاملا عوض شده است، ولی کلمات کلیدی همچنان برای گوگل مهم هستند.

اگر می‌خواهید طبق تکنیک‌های سئو کلاه سفید عمل کنید، توصیه ما استفاده از عبارت‌های مرتبط، استفاده طبیعی از آن‌ها و مرتبط بودنشان یا محتوایی است که می‌نویسید. بنابراین، با توجه به اهمیت کلمات کلیدی باید به بهترین شکل در مورد آن‌ها تحقیق کنید. برای این کار ابزارهای گوناگونی برای استفاده وجود دارد.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =