معرفی UI و UX وب سایت ها و مقایسه آنها

معرفی UI و UX و مقایسه آنها

UI و UX چیست ، آشنایی با UI و UX یا معرفی UI و UX از متداول ترین سوالات کاربران در رابطه با رابط کاربری و تجربه کاربری می باشد. برای هر کاربری که وارد یک وب سایت می‌شود، دو عامل اول از همه به چشم می‌آید. اولین مورد، ظاهر وب سایت و سلیقه‌ای است که در طراحی قالب آن به خرج داده شده و دومین مورد، روان بودن کار با وب سایت است. هر چه این سایت در راه اندازی کارهای کاربر سریع‌تر و روان‌تر عمل کند، مهارت وب مستر را اثبات کرده و رضایت کاربر را جذب می‌کند.

در دنیای برنامه نویسی و طراحی وب، به مورد اول UI (زیبایی ظاهری سایت یا رابط کاربری) و به مورد دوم UX (تجربه‌ی کاربری) می‌گویند. این دو مورد چقدر با هم فرق می‌کنند؟ آیا هر یک به طور مجزا عمل کرده و یا با یک دیگر مرتبط هستند؟ امروز با مطالعه‌ی این مقاله، پاسخ تمامی سوال‌های خود را به دست آورده و به درستی با این دو مفهوم آشنا خواهید شد.

آشنایی با UI

در ابتدای معرفی UI و UX وب سایت، ابتدا به آشنایی با UI می پردازیم. همانطور که در بخش مقدمه نیز توضیح دادیم، UI به معنای طراحی رابط کاربری یا تفسیر ویژگی‌های ظاهری وب سایت است. اصطلاح UI از عبارت User interface Design گرفته شده است. رابط کاربری بخشی از برنامه نویسی وب سایت است که بخش ظاهری اپلیکیشن یا وب سایت را، که کاربر بیشتر از هر کس دیگری با آن ارتباط دارد، طراحی و تنظیم می‌کند.

مفهوم UI بیشتر به زوایای گرافیکی سایت پرداخته و اصلی ترین نماد سلیقه‌ی وب مستر است. نمونه‌هایی از ویژگی‌های ظاهری سایت که با تنظیم و توصیف UI مشخص می‌شود عبارتند از:

 • تقسیم‌بندی‌های قالب سایت
 • ·ترکیب رنگی جذاب محیط آن
 • ·تناسب نرمال و هماهنگی بخش‌های مختلف
 • منوی سایت و موشن‌های گرافیکی زیبای آن
 • ترکیب رنگی دکمه‌هایی که کاربر با آنها سر و کار دارد
 • طراحی باکس‌های مختلف
 • جایگاه درست بنرهای تبلیغاتی

وظیفه‌ی طراحی UI یا رابط کاربری وب سایت به عهده‌ی گرافیست‌ها یا برنامه نویس‌های FRONT-END است. اگر شما مدیریت سایت را به عهده دارید، توصیه‌ی ما به شما این است که برای طراحی UI وب سایت خود حتما از افراد ماهر و با تجربه کمک بگیرید. چرا که برای ما انسان‌ها زیبایی بصری اولین نکته‌ای است که به چشم می‌آید. عموما کاربران از سایت‌های نا منظم و شلوغ لذت نبرده و از خرید از آن فروشگاه پشیمان می‌شوند. پس در طراحی این بخش از وب سایتتان نهایت وسواس را به خرج دهید.

آشنایی با UX

اصطلاح UX مخفف عبارت User Experience Design است. این مفهوم، تجربه‌ی کاربری را ایجاد کرده و در راه اندازی اوامر کاربر نقش اساسی دارد. این بخش اسباب راحتی کاربر را فراهم کرده احساسات او را نسبت به سایت بر می‌انگیزد.

هر چه کیفیت UX یا تجربه‌ی کاربری بیشتر باشد، تعامل کاربر نیز با سایت بیشتر شده و برای خرید از سایت مجاب می‌شود. این نکته از این جهت حائز اهمیت است که با افزایش کیفیت تجربه‌ی کاربری، وب سایت شما در ذهن کاربر حک شده و برای خریدهای بعدی خود نیز به همین وب سایت مراجعه می‌کند. موارد زیر از جمله وظایف UX است:

 • دسترسی آسان به بخش‌های مختلف سایت
 • اعمال فیلترهای مختلف به صورت واضح و قابل فهم
 • سهولت جستجو در سایت
 • وجود راهنما در بخش‌های مرتبط
 • تکمیل بودن گزینه‌های منوی سایت
 • قرار دادن باکس جستجو در جایگاه درست و در معرض دید
 • تعیین جای بنرهای تبلیغاتی، به نحوی که در کار کاربر اختلال ایجاد نکرده و در تعداد تبلیغات نیز زیاده‌روی نشود
آشنایی با UI و نحوه طراحی آن

بطور کلی، با افزایش کیفیت UX، کاربر درمی‌یابد که رضایت و راحتی وی برای شما اهمیت داشته و از این نظر قدردان زحمات شما خواهد بود.

البته این نکات تمام جنبه‌های UX را در بر نمی‌گیرد. راحتی مسیر و نحوه‌ی هدایت کاربر از دیگر وظایف مهم تجربه‌ی کاربری است. کاربر نباید در وب سایت شما گیج و سردرگم شود. کاربر شما باید به سادگی به صفحه‌ای که مد نظر دارد هدایت شود. افراد باید به راحتی متوجه هدف ما از راه اندازی این وب سایت شده و به سادگی هر چه تمام‌تر به خرید محصول دست یابد.

بنابراین دومین جنبه‌ی ارتقای تجربه‌ی کاربر، نحوه‌ی مدیریت و هدایت کاربر به سمت اهداف‌اش است؛ از لحظه‌ی ورود به وب سایت تا لحظه‌ی اتمام خرید یا هر فعالیت دیگری. پس برای حفظ اعتماد کاربرانتان، از هیچ تلاشی برای ارتقای کیفیت تجربه‌ی کاربری وب سایت خود دریغ نکنید.

تفاوت UX و UI

تا اینجای مطلب متوجه تفاوت این دو برنامه با یک دیگر شده‌اید. در ادامه معرفی UI و UX وبسایت ها، باید گفت که UI و UX دو اصطلاح متفاوت بوده و نباید با هم اشتباه گرفته شوند. با وجودی که این دو مفهوم در نقطه‌ی مقابل هم هستند، اما یک دیگر را تکمیل کرده و هرگز از هم جدا نمی‌شوند. UI ویژگی‌های بصری و ظاهری سایت شما را تشکیل می‌دهد. بنابراین شما باید با اهمیت دادن به این مفهوم، ظاهر وب سایت خود را تکمیل کرده و اولین گام را برای تکمیل ظاهر وب سایت خود بردارید.

اما UX تجربه‌ی کاربر در استفاده از وب سایت شماست. یعنی UX نیازهای کاربر را شناسایی کرده و در همین راستا، طراحی سایت فروشگاهی یا شرکتی را مطابق با این نیازها پیش می‌برد. هرچه UX سایت با کیفیت‌تر باشد، کاربران علاقه‌ی بیشتری به سایت شما پیدا کرده و تعهد بیشتری در استفاده از آن به خرج می‌دهند.

مقاله معرفی UI و UX و مقایسه آن ها، هنوز ادامه دارد. منتظر ادامه آن باشید… .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =