امنیت در طراحی سایت فروشگاهی

میزان امنیت در طراحی سایت فروشگاهی |آموزش افزایش امنیت

خیلی از مدیران تصور می‌کنند اینکه روی فروشگاه آنلاین‌شان اطلاعات خاصی برای دزدیده شدن نداشته باشند، دلیل مناسبی است که به امنیت آن توجه نکنند. اما باید دقت داشته باشید که اهمیت امنیت در طراحی سایت فروشگاهی بسیار بیشتر از سایت‌های مجله‌ای و شرکتی است. چرا؟ در ادامه به شما توضیح می‌دهیم.

در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت امنیت فروشگاه آنلاین صحبت و آن را بررسی کنیم. سپس به شما پیشنهاداتی برای امن کردن وب سایت‌تان بدهیم. با ما همراه باشید:

امنیت سایت فروشگاهی چقدر اهمیت دارد؟

تصور می‌کنید اگر امنیت طراحی سایت فروشگاهی تان پایین باشد و هکرها به آن نفوذ کنند چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟ در ادامه سناریوهای مختلف بعد از هک شدن سایت‌ را مرور می‌کنیم:

1- سرقت اطلاعات خریداران

در یکی از سناریوها، امکان دارد هکرها اطلاعات مخاطبان شما از جمله شماره تماس، ایمیل و… آنها را به سرقت برده و به رقبای شما برای اهداف بازاریابی بفروشند. این موضوع مطمئنا باعث ناراحتی مشتریان در کوتاهی شما از نگهداری اطلاعاتشان شده و برندتان را بدنام می‌کند.

امنیت بالا در طراحی سایت فروشگاهی
هکرها اسیب زننده به سایت های دارای امنیت پایین

2- سرقت آمار خریدها

در یکی از سناریوها، امکان دارد هکرها اطلاعات مخاطبان شما از جمله شماره تماس، ایمیل و… آنها را به سرقت برده و به رقبای شما برای اهداف بازاریابی بفروشند. این موضوع مطمئنا باعث ناراحتی مشتریان در کوتاهی شما از نگهداری اطلاعاتشان شده و برندتان را بدنام می‌کند.

خوشبختانه این موضوع توسط پشتیبانی شرکت ما که به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد تشخیص داده و دست هکرها از سایت کوتاه شد اما در هرحال این فعالیت تأثیرمنفی زیادی روی برند آنها داشت.

3- رابطه امنیت فروشگاه آنلاین و سئو سایت

در اغلب اوقات زمانی که امنیت سایت فروشگاهی شما به خطر افتاده و هک شود، گوگل متوجه این موضوع خواهد شد. در ادامه و در نتایج جستجو گوگل، آیکونی در کنار سایت شما نشان داده می‌شود که خبر از هک شدن سایت‌تان می‌دهد و کاربران را از ورود به آن منع می‌کند. این موضوع باعث کاهش اعتبار و در نتیجه رتبه سئو سایت شما می‌شود.

همینطور برخی از هکرهای چینی و روسی اقدام به هک سایت‌ها برای ساختن لینک در آن می‌کنند که این فعالیت هم به شدت تأثیرات منفی روی سئو سایت شما خواهد داشت.

4- درخواست باج برای بازگردانی سایت

بیشتر هکرها بعد از پیدا کردن حفره در امنیت طراحی سایت فروشگاهی شما، با هدف باج گرفتن اقدام به هک آن می‌کنند. در این شرایط ممکن است شما مجبور شوید جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات مختلف، به آنها هزینه‌ای را به عنوان باج پرداخت کنید.

چطور امنیت سایت فروشگاهی را تأمین کنیم؟

طراحی سایت فروشگاهی با امنیت بالا
فروشگاه آنلاین دارای امنیت بالا

با این تعریف‌ها، چطور باید امنیت سایت فروشگاهی خودمان را تأمین کنیم؟ اولین موضوعی که روی امنیت طراحی سایت فروشگاهی تأثیر دارد، تجربه شرکت سازنده آن است. اگر با یک شرکت “معتبر” طراحی سایت همکاری کنید، آنها تمامی نکات پایه‌ای امنیت را در ساختار وب سایت اجرا می‌کنند. از جمله این موارد عبارتند از:

  • انتخاب فضای میزبانی امن اطلاعات
  • استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوای امن مثل وردپرس
  • نصب و پیکربندی افزونه‌های امنیتی
  • استفاده از قالب و افزونه‌های امن
  • و …

اما به غیر از اینها، نکاتی هم هستند که باید به دست خود مدیر سایت انجام شده و کوتاهی در آنها باعث ایجاد مشکلات امنیتی می‌شود. در ادامه آنها را برای شما توضیح می‌دهیم:

امنیت حرفه ای طراحی سایت فروشگاهی گلزاروب
امنیت در فروشگاه آنلاین

1- استفاده از رمزهای قوی برای افزایش امنیت فروشگاه آنلاین

ساده‌ترین روش برای هک کردن یک سایت، استفاده از ربات‌هایی هست که در دقیقه هزاران رمز از پیش تعیین شده را روی پنل مدیریت سایت شما امتحان می‌کنند. اگر رمز مدیریت سایت و پنل هاست شما از میان رمزهای ساده و عادی انتخاب شده باشد، شک نکنید که در اولین حملات هکری قربانی خواهید شد. بنابراین در انتخاب رمز به شدت دقت کنید و از رمزهای بیشتر از 10 رقم و با استفاده از کاراکترهای خاص مثل علامت تعجب، سؤال و… استفاده کنید.

2- عدم نصب افزونه‌های رایگان

در حال حاضر امن‌ترین CMS و سیستم مدیریت محتوای جهان، سیستم وردپرس و فروشگاه ساز آن یعنی ووکامرس هستند. با توجه به محبوبیت این دو CSM، برنامه نویسان اقدام به ساخت افزونه‌های مختلفی کرده‌اند که بتوان با نصب آنها قابلیت‌های مختلفی به سایت اضافه کرد. اغلب این افزونه‌ها هم به صورت غیر رایگان و پولی در مارکت‌های فروش قالب و افزونه فروخته می‌شوند.

در این بین برخی از هکرها اقدام به هک کردن این افزونه‌ها و ایجاد کدهای مخرب در آن کرده و سپس آنها را به صورت رایگان در اختیار مدیران قرار می‌دهند. نصب این افزونه‌های رایگان یا “نال شده” می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان آدرس ورود سایت شما به هکرها را ارسال کند. بنابراین به هیچ عنوان سراغ افزونه‌های رایگان نروید.

همینطور پیشنهاد می‌کنیم برای افزایش امنیت، دائما افزونه‌های وردپرسی و علاوه بر آن هسته اصلی سایت را بروزرسانی کنید. نسخه‌های قدیمی همیشه دارای حفره‌هایی هستند که هکرها از طریق آن، امنیت در سایت فروشگاهی شما را سست می‌کنند.

3- رعایت نکات تخصصی افزایش امنیت در طراحی سایت فروشگاهی

SSL: یکی از نکات تخصصی که باعث افزایش امنیت در طراحی سایت فروشگاهی شما می‌شود، استفاده از پروتکل امن SSL به جای پروتکل‌های قدیمی است. شما می‌توانید به صورت رایگان یا پولی، اقدام به خرید SSL برای سایت و تغییر آدرس آن از HTTP به HTTPS کنید. اغلب شرکت‌های هاستینگ این خدمات را با قیمت مناسب به فروش می‌رسانند و خودشان آن را برای شما فعال می‌کنند.

امنیت بالا در طراحی سایت فروشگاهی گلزاروب
خرید از سایت فروشگاهی دارای امنیت حرفه ای

درگاه پرداخت: علاوه بر SSL نکته مهم امنیتی دیگر، دقت در انتخاب درگاه‌های پرداخت امن است. با توجه به اینکه بعد از ثبت درگاه پرداخت نیاز به نصب افزونه آن دارید، باید مطمئن شوید که شرکت مقابل شما یک شرکت معتبر است.

نگهداری از رمزها در رایانه: نکته تخصصی آخر برای افزایش امنیت در طراحی سایت فروشگاهی، نگهداری از رایانه‌ای است که با استفاده از آن به پنل مدیریت سایت و هاست دسترسی دارید. حتی یک فرد عادی هم با دسترسی به رایانه شما می‌تواند رمزهای ورود به پنل مدیریت را از آن برداشت کند.

کلام آخر

ما در همه پروژه های طراحی سایت فروشگاهی و انواع دیگر سایت، تمامی نکات امنیتی را رعایت کرده و سپس نکات مهم را هم به مدیران گوشزد می‌کنیم. با این حال بارها اتفاق افتاده که به دلیل کوتاهی نیروهای تازه کار یا حتی خود مدیران، سایت دچار مشکل امنیتی شده و در نهایت در دسترس هکران قرار گرفته.

پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بزرگ در این زمان، حتما یک افزونه معتبر پشتیبان گیری را روی سایت خودتان نصب کنید. البته ما به صورت پیش فرض این کار را برای مشتریان خودمان انجام می‌دهیم.

امنیت فوق حرفه ای در طراحی فروشگاه آنلاین
خدمات طراحی سایت گلزاروب

در این مقاله در مورد امنیت در طراحی سایت فروشگاهی صحبت کردیم و به شما آموزش دادیم که چطور باید مهم‌ترین نکات را در آن رعایت کنید. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد. در صورت نیاز به طراحی سایت فروشگاهی با ما تماس بگیرید:

تماس به منظور سفارش طراحی فروشگاهی یا مشاوره رایگان در این زمینه: 09109212500

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =