مقایسه وردپرس و جوملا به بیان گلزاروب

مقایسه وردپرس و جوملا برای راه اندازی وب سایت

بسیاری از افراد برای راه اندازی سایت و انتخاب cms مناسب برای مدیریت سایت به مشکل می‌خورند. پلتفرم‌های زیادی برای مدیریت محتوای سایت در دسترس کاربران بوده اما محبوب‌ترینِ آنها از نظر وب مسترها، جوملا و وردپرس است. آیا با این دو محیط آشنایی دارید؟ ما در این مقاله مقایسه وردپرس و جوملا را برای طراحی سایت انجام داده و مزیت ها و معایب هر کدام را برشمرده ایم.

امنیت، بهینه سازی مطالب، سئو، سهولت طراحی سایت و… ویژگی‌های مهمِ هر پلتفرم مدیریتی است. با مقایسه‌ی هر یک از این ویژگی‌ها در دو محیط وردپرس و جوملا، در انتهای این مقاله به نتایج مطمئنی می‌رسیم. همچنین کاربرد هر یک از آنها و همچنین آماری که پارماتیک درباره‌ی کاربرد آنها منتشر کرده را بررسی خواهیم کرد.

مقایسه وردپرس و جوملا !

در ادامه هر یک از سیستم های مدیریت محتوای جوملا و وردپرس را ذکر کرده، معایب و مزایای هر یک را بر شمرده و یک مقایسه کامل میان این دو سیستم مدیریت محتوا انجام می دهیم.

سیستم مدیریت محتوای جوملا

این پلتفرم بعد از وردپرس، بیشتر بین کاربران شناخته شده است. جوملا اصلی‌ترین رقیب وردپرس است. البته اگر مدیران و طراحان این cms از ابتدا شناخت بیشتری نسبت به رقیب خود کسب می‌کردند، قطعا امروز شانس بیشتری در این مقایسه داشتند.

جوملا در قیاس با وردپرس - گلزاروب
مزایا و معایب CMS جوملا

تا چند سال پیش وردپرس نگران رقیب‌های خود و تصاحب سهم بازار بود. اما این نگرانی امروز از آنِ جوملاست. چرا که قدرت محیط وردپرس روز به روز بیشتر شده و تمایل کاربران به استفاده از آن نیز هر روز بیشتر می‌شود.

ضعف‌های امنیتی و ساختاری جوملا در مقایسه با وردپرس برای بسیاری از افراد آشکار است. به همین دلیل بسیاری از کاربران وردپرس را جایگزین جوملا کرده‌اند. برخی هم هرگز تاکنون از این محیط استفاده نکرده و بخاطر ضعف‌هایش هرگز سایت خود را به این سیستم نسپارده‌اند. اما در این میان برخی از افراد هنوز هم از محیط جوملا برای مدیریت محتوای خود استفاده می‌کنند.

موارد زیر بخشی از ضعف‌های مدیریتی جوملا در مقابل وردپرس است. این موارد و برخی ایراداتِ دیگر در این چند وقت باعث افزایش گرایشِ کاربران به محیط وردپرس شده است:

  • امکانات اضافی و غیرضروری که باعث گیجی کاربر می‌شود
  • کاهش سرعت بارگذاری به‌دلیل این امکانات
  • ازدیاد فایل‌های سیستم
  • محدودیت خصوصی‌سازی هسته‌ی سیستم و توسعه‌ی آن
  • محیط مدیریتی پیچیده و گیج‌کننده برای کاربران تازه وارد
  • محدودیت خصوصی‌سازی بخش مدیریت و توسعه‌ی آن
  • کمبود تعداد پنل‌های رایگان نسبت به محیط وردپرس
  • ضعف سئو و بهینه سازی سایت
  • عدم تطبیق برخی افزونه‌های این محیط با سیستم‌ها و شرایط‌شان

پلتفرم وردپرس

شاید شما به غیر از وردپرس، با پلتفرم دیگری برای مدیریت وب سایت آشنایی نداشته باشید. شهرت این سیستم از دیگر سیستم‌های مدیریت بیشتر بوده و همانطور که اشاره کردیم، تمایل کاربران به استفاده از آن در سال‌های اخیر به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته است.

آپدیت‌های موثر و پرقدرت وردپرس در این بازه‌ی زمانی کوتاه باعث افزایش اعتبار بیشترِ آن در بین وب مسترها شده است. تا این لحظه استقبال کاربران از این پلتفرم باعث بُرد وردپرس در رقابت با جوملا شده است.

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا - گلزاروب
علت محبوب بودن وردپرس

در بسیاری از موارد استفاده از وردپرس برای کاربران بسیار ساده‌تر از جوملاست. این سهولت به حدی ا‌ست که بسیاری از وب مسترها هم‌اکنون با یک دانش مبتدی از برنامه نویسی، سایت‌های معتبر و محبوبی را در این قالب مدیریت می‌کنند.

وردپرس قالب‌های حرفه‌ای و مختلفی برای کاربران در نظر گرفته که به کمک آن می‌توان در کوتاه ترین زمان، سایت جذاب و حرفه‌ای راه اندازی کرد.

از اصلی‌ترین تفاوت‌های وردپرس و جوملا، وجود پنل ووکامرس در وردپرس است. این پنل برای فروشگاه‌های اینترنتی ابزاری کاربردی و فوق‌العاده است. اگر شما نیز قرار است از طریق وب سایت خود محصولاتی را به فروش برسانید، حتما از این ابزار پرکاربرد و پرطرفدار کمک بگیرید.

برای آشنایی بیشتر با CMS وردپرس، توصیه می شود مقاله وردپرس چیست را مطالعه نمایید.

ووکامرس، ابزاری قدرتمند برای راه اندازی فروشگاه‌های اینترنتی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، بزرگترین مزیت وردپرس نسبت به جوملا ابزار ووکامرس است. شاید تاکنون نام این این ابزار را در کنار اسامی پرستاشاپ و مجنتو شنیده باشید. این سه ابزار، رقیب‌های سرسختِ دنیای فروشگاه‌سازی هستند.

ووکامرس ابزار انحصاری وردپرس برای ساخت فروشگاه است. به عبارت دیگر، وردپرس از هیچ ابزار دیگری برای طراحی سایت فروشگاهی استفاده نمی‌کند.

بر اساس آمار منتشر شده توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ پارماتیک، اشتیاق کاربران برای استفاده از وردپرس و ابزار ووکامرس هر روز بیشتر می‌شود. پیشنهاد ما نیز برای راه اندازی یک فروشگاه مجازی مطمئن و معتبر، استفاده از همین ابزار است.

نگاهی به سابقه‌ی کاری وردپرس و جوملا از دیدگاه شرکت پارماتیک

اکثر وب مسترها با شرکت پارماتیک آشنا هستند. این شرکت، از موسسات طراحی سایت ایرانی‌ست که در استان تبریز فعالیت می‌کند. اخیرا این شرکت معتبر اطلاعات جالبی درباره‌ی استقبال کاربران استان‌های مختلف ایران از پلتفرم‌های وردپرس و جوملا منتشر کرده است.

بر اساس آمار این شرکت، کاربران در سال‌های اخیر بیشترین تمایل را به استفاده از وردپرس نشان داده‌اند. امروزه اکثریت وب سایت‌های ایرانی روی سیستم مدیریتی وردپرس بارگذاری شده‌اند.

مقایسه وردپرس و جوملا از نگاه آمار - گلزاروب
سهم کلیه ی CMS در بین کلیه ی سایت های جهان

یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده‌ی کاربران از وردپرس، بهره‌گیری از ووکامرس است. امروزه اکثر فروشندگان در کنار مغازه‌های خود به فروش اینترنتی محصولات خود می‌پردازند. از طرف دیگر، راه اصلی کسب درآمد بسیاری از جوانان و مردم ایران از فروشگاه‌های اینترنتی‌ست. وردپرس با ارائه‌ی پنل ووکامرس، حرفه‌ای ترین ابزار فروشگاه‌سازی را به ساده‌ترین روش در اختیار مردم قرار داده است تا به کمک آن کسب درآمد کنند. بنابراین گرایش مردم به استفاده از آن روز به روز بیشتر می‌شود.

به توصیه‌ی آقای امیرحسین شریفی، مدیرعامل شرکت پارماتیک، بهترین گزینه برای تاسیس یک وب سایت یا فروشگاه اینترنتی با بودجه‌ی کم، بهره‌گیری از قالب‌های حرفه‌ای و پیش‌ساخته‌ی وردپرس است. بدین ترتیب شما می‌توانید کمترین هزینه را صرف راه اندازی سایت کرده و بیشتر روی تبلیغات هزینه کنید.

وردپرس مطالب و سایت شما را حرفه‌ای‌تر سئو سازی کرده و بدین ترتیب، رنکینگ شما را در گوگل ارتقا می‌دهد. بنابراین شما با کمترین هزینه، بهترین فروشگاه را تاسیس خواهید کرد.

نتیجه گیری

امروزه بسیاری از افراد از طریق راه اندازی وب سایت کسب درآمد می‌کنند. اما انتخاب بین جوملا و وردپرس برای برخی از کاربران بسیار دشوار است. حتما شما نیز با مطالعه‌ی این مقاله متوجه تفاوت‌های چشم‌گیر جوملا و وردپرس شده‌اید.

بطور کلی، جوملا برای رقابت با وردپرس همچنان به آپدیت‌ها و تلاش‌های بسیاری نیاز دارد. رقابت بین این دو پلتفرم تا چند سال پیش تنگاتنگ و حساس بود اما امروز جوملا فاصله‌ی زیادی برای رقابت با وردپرس دارد. بنابراین شما می‌توانید برای تاسیس سایت و فروشگاه اینترنتی‌تان، یکی از قالب‌های وردپرس را انتخاب کرده و کسب و کار خود را گسترش دهید.

امیدواریم که از مطالعه مقاله فوق، لذت برده باشید. توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی وب سایت، مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید.

مفهوم دامین آتوریتی و پیج آتوریتی چیست؟ این مفاهیم در سئو اثر گذار هستند؟
رقص گوگل چیست و چه طور بر رتبه وب سایت ما را جابه جا می کند؟
پلاگین های ضروری طراحی سایت چیست؟ این پلاگین ها چه مزیتی را برای وب سایت ما ایجاد می کنند؟
نکاتی که باید راجع به طراحی سایت فروشگاهی فیلم و موزیک بدانید.
و … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =