آموزش طراحی سایت

آموزش طراحی سایت برای کسانی که قصد راه اندازی یک وب سایت شخصی یا تجاری را دارند، یک امر لازم و ضروری است. شما با آموزش طراحی سایت خیلی راحت می توانید سایت دلخواه و موردعلاقه خود را پیاده سازی کنید. در نتیجه هزینه های طراحی سایت را هم نمی پردازید. شما در این مقاله با مراحل طراحی سایت آشنا می شوید.

1) ثبت هاست

همانطور که می دانید هاست در زبان انگلیسی به معنای میزبان است که قسمتی از سرور را شامل می شود. سرور به پارت های مختلفی تقسیم می شود که به هر بخش آن هاست گفته می شود. در حقیقت هاست مقدار فضای معینی است که قابلیت ذخیره سازی انواع دیتاها اعم از کدها، تصاویر و… دارد. هر وب سایتی برای اینکه شروع به فعالیت کند؛ به فضایی نیاز دازد که بتواند اطلاعات را در آن ذخیره کند. پس در مرحله اول شما ملزم به خرید هاست هستید.

به دلیل اینکه مقدار فضای هاست ها با یکدیگر متفاوت است، قیمت های متوعی هم دارند. بدین منظور شما می توانید با شرکت هایی که هاست به مشریان ارائه می دهند مشورت کنید و میزان فضایی را که لازم دارید را خریداری کنید. توجه داشته باشید که شما بعدا می توانید اقدام به افزایش فضای هاست کنید. پس ضرورت ندارد که از همان ابتدا هزینه زیادی متحمل شوید. حجم موردنیاز خود را خریداری کنید و بعدا در صورت نیاز به حجم آن اضافه کنید.

انواع هاست

هاست ها طبق دو نوع سیستم عامل لینوکس و ویندوز فغالیت می کنند و چون زبان برنامه نویسی متفاوتی دارند، به دو نوع هاست تقسیم می شوند:

هاست لینوکس

از زبان های برنامه نویسی که از هاست لینوکس پشتیبانی می کنند می توان به  PHP و بانک اطلاعاتس my sql اشاره کرد. چون بیشتر سیستم های محتوا مانند جوملا، وردپرس، دروپال و فروشگاه های های محبوب مانند پرستاشاپ و اپ کارت از زبان برنامه نویسی PHP پشتیبانی میکنند، از محبوبیت زیادی در بین کاربران و شرکت های ارائه دهمده هاست برخوردار است. زیرا فقط لینوکس از این نرم افزار ها پشتیبانی می کند.

دایرکت ادمین و سی پنل، دو کنترل پنلی است که هاست لینوکس از آن بهره می برد. بدین ترتیب شما می توانید با استفاده از این کنترل پنل ها هاست خود را مدیریت کنید. کنترل پنل های یاد شده، کار شما را آسان می کند زیرا ضرورتی ندارد که حتما به سیستم عامل لینوکس مسلط باشید.

هاست ویندوز

هاست ویندوز، همانطور که از اسمش پیدا است، توسط سیسستم عامل سرور ویندوز راه اندازی می شود. هاست ویندوز به سایت هایی که از زبان های برنامه نویسی ASP و ASP.NET  پشتیبانی می کنند، اختصاص دارد. فقط به یاد داشته باشید که متناسب با زبان برنامه نویسی که برای سایت خود در نظر می گیرید، اقدام به خرید هاست کنید.

هاست داخلی و خارجی

هاست داخلی به هاستی  اتلاق می شود که محتوای سایت شما از داخل کشور به مخاطبان ارسال می شود. برای مثال زمانی که می گوییم هاست ایران، یعنی تمامی امکانات سایت در خود ایران هست. در هاست خارجی نیز همینطور است. منظور از هاست خارج این است که اطلاعات سروذ هاست شما در کشور خارجی قرار دارد.

آموزش طراحی سایت حرفه ای

2) ثبت دامنه

اولین قدم برای ایجاد یک وب سایت، انتخاب دامین محصر به فرد و متناسب با حوزه کاری شماست که پس این دامین معرف شما در فضای اینترنتی است. شما این قابیلت را دارید که دامین دلخواه برای خود انتخاب کنید، فقط باید درنظر داشت که دامین تکراری نباشد.

پسوند دامنه

برای ایجاد دامنه یا دامین باید یک نام غیرتکراری را انتخاب کنید که کسی آن را انتخاب نکرده باشد. برای مثال پسوند .COM رایج ترین و کاربردی ترین پسوند برای سایت های تجاری استفاده می شود. یا پسوند .ORG برای سایت های مربوط به موسسات و سازمان های غیرانتفاعی به کار می برد. همچنین .IR پسوندی است که برای سایت های داخلی استفاده می شود. پس توجه داشته باشید که دامین انتخابی شما با حوزه ای که مشغول فعالیت هستید، تطابق داشته باشد.

3) انواع طراحی سایت

سایت ها بر اساس کاربرد و نوع کدنویسی به دو صورت استاتیک و داینامیک طراحی می شوند که به صورت مختصر در مورد هر وکدام به صورت مجزا توضیح می دهیم.

آموزش طراحی سایت استاتیک

سایت استاتیک به سیتی گفته می شود که محتوای آن ها ثابت و ایستا است. تمامی عناصر سایت استاتیک برای یک بار طراحی می شوند. این نوع طراحی سایت را شرکت ها و موسساتی مورد استفاده قرار می دهند که تمایل به خودنمایی در اینترنت را دارند و جز یکی دو مورد در ماه تغییراتی در ساختار سایت رخ نمی دهد. در سایت استاتیک شما نمی توانید بیشتر از پانزده صفحه برای سایت تعریف کنید. به دلیل همین ویژگی های محدود این نوع از سایت ها، هزینه های کمتری نیز برای طراحی آن پرداخت می شود.

آموزش طراحی سایت دینامیکی

ویژگی های سایت داینامیک در کل برعکس استاتیک است. در سایت استاتیک شما هیچ مدیریتی بر روی محتواها ندارید، در صورتی که در سایت داینامیک شما چنین محدودیتی ندارید. در این سایت شما پنل مدیریتی در اختیار دارید که می توانید محتوای دلخواه در آن قرار دهید و کار ویرایش آن ها آنجام دهید. شما قابلیت ایجاد صفحات نامحدود را دارید. کسانی که در زمینه سئو سایت و دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنند، اغلب از این طراحی سایت بهره می برند.

آخرین مطالب خواندنی آموزش طراحی سایت

وب‌سرور آپاچی (Apache) چیست؟

نمایش مطالب بیشتر با Ajax بدون افزونه در وردپرس

CDN چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

خطای 503 چیست؟ چگونه آن را رفع کنیم؟

طراحی سایت پوشاک چگونه است؟