لینک بیلدینگ چیست به زبان بسیار ساده توسط گلزاروب

لینک بیلدینگ چیست به زبان ساده

یکی از مهم‌ترین مسائل در دنیای سئو و بهینه‌سازی سایت، لینک بیلدینگ است. چه تازه فعالیت خود را در دنیای اینترنت شروع کرده باشید یا یک سایت‌ فعال قدیمی داشته باشید، خالی از لطف نیست اطلاعات خود را در مورد نحوه لینک‌سازی برای سایت خود بالا ببرید. به شما اطمینان می‌دهیم با خواندن این مطلب، نکاتی را می‌فهمید که احتمالا تا الان به آن‌ها توجه نکرده اید. به عبارت دیگر با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که اهمیت لینک بیلدینگ چیست و چرا این قدر در سئو سایت کاربرد دارد؟

در ابتدا باید اشاره کنیم تعریف، معنا و مفهوم بهینه‌سازی سایت و لینک بیلدینگ همیشه در حال تغییر بوده و جالب است بگوییم اهمیت لینک بیلدینگ و استفاده از تکنیک‌های آن، امروزه بیشتر از گذشته مورد توجه موتورهای جستجو و مدیران سایت‌ها قرار گرفته است.

به عبارت دیگر اگر دوست دارید دانش خود در مورد بهینه‌سازی سایت خود را افزایش دهید، لازم است روی فرآیند استراتژی لینک‌سازی‌تان تسلط قابل توجهی به دست آورید.

گرچه، بهتر است قبل از هر چیزی بگوییم استراتژی لینک بیلدینگ و اجرای نکات آن، بسیار فراتر از این مقاله و تا حدی سخت است، ولی در ادامه تلاش می‌کنیم آن را به ساده‌ترین شکل ممکن، توضیح دهیم.

هدف از نوشتن این مطلب بررسی سوال لینک بیلدینگ چیست و توضیح آن به زبان ساده است تا حتی افراد مبتدی متوجه منظور ما شوند.

تعریف لینک بیلدینگ چیست

برای درک هر چیزی باید ابتدا تعریف آن را بدانیم. لینک بیلدینگ در حقیقت فرآیندی است که با انجام آن، سایت‌های دیگر به سایت شما لینک می‌دهند.

این اتفاق به کمک هایپر لینک‌ها می افتد که در واقع راه‌های ارتباطی هستند که دو صفحه را با یکدیگر در ارتباط قرار می‌دهند. هدف از طراحی موتورهای جستجو کراول کردن صفحات وب بوده است و بنابراین ربات‌های خزنده آن‌ها لینک‌های هر صفحه را مجزا بررسی می‌کنند.

به عقیده برخی افراد لینک بیلدینگ تنها شامل یک تکنیک می‌شود، گرچه باید بگوییم تکنیک‌هی فراوانی برای این کار وجود دارد که هر کدام شرایط و دشواری خاص خود را دارند.

اکثر کارشناسان سئو به دفعات گفته‌اند لینک بیلدینگ یکی از دشوارترین کارهایی است که یک وب‌مستر برای بهبود سئو سایت خود باید انجام دهد. اگر فعالیت تعدادی از آن‌ها را زیر ذره‌بین ببریم، متوجه خواهید شد بخش قابل توجهی از زمان خود را باید صرف بهبود و بهینه‌سازی روند لینک‌سازی بگذارند.

ولی هر چیزی پاداشی دارد و اگر به درستی از نکات لینک بیلدینگ استفاده کنید، سئو سایت شما به قدری بهتر خواهد شد که تا مدت‌ها از رقبای خود جلو می‌افتید.

اهمیت لینک بیلدینگ برای سئو

پیش از توضیح این اهمیت، بهتر است ابتدا ماهیت و ساختار یک هایپرلینک را توضیح دهیم و این که یک لینک چطور شکل می‌گیرد. باید درک کنید یک موتور جستجو، چطور به لینک شما نگاه می‌کند. پس اجازه دهید ساختار یک هایپر لینک را بررسی کنیم:

1) شروع تگ لینک

به این بخش همچنین انکر تگ می‌گویند و شروع تگ لینک محسوب می‌شود. این بخش به اطلاع موتور جستجو می‌رساند که مربوط به یک لینک است و به صفحه دیگر ختم می‌شود.

2) مکان ارجاعی لینک

قسمت href مخفف hyperlink referral است و آدرس اینترنتی (URL) صفحه هدف را در بر می‌‌گیرد، گرچه حتما این بخش نباید یک صفحه وب باشد.

به عبارت دیگر، شاید بخواهید آدرس یک تصویر را در این قسمت بگذارید. در صورتی که در این قسمت، متن sign را دیدید، این دسته از لینک‌ها شما را به قسمت‎های گوناگون همان صفحه‌ای منتقل می‌کنند که در آن هستید.

3) ظاهر انکر تکست لینک

انکر تکست در حقیقت همان ظاهر لینک است که کاربر می‌بیند.

4) پایان تگ لینک

این قسمت به اطلاع موتور جستجو می‌رساند که لینک به پایان خود رسیده است.

همین حالا مطالعه کنید:

لینک سازی در ویکی پدیا، چرا و چگونه؟
آموزش حذف بک لینک های اسپم به کمک موتور جستجوگر گوگل.
رازهای طلایی لینک سازی در رپورتاژ آگهی.
مهمترین نکاتی که باید یک سئوکار در رابطه با لینک سازی داخلی بداند.

نحوه شناخت لینک‌ها توسط موتورهای جستجو

با نگاه به اصول آموزش لینک بیلدینگ متوجه می‌شویم موتورهای جستجو به دو شکل کلی لینک‌ها را می‌شناسند:

  • برای دسترسی به صفحات جدید وب
  • برای درک نحوه رتبه‌بندی یک صفحه در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs)

هر زمان که ربات خزنده گوگل یا سایر موتورهای جستجو یک صفحه را در محیط وب پیدا و کراول کنند، قادر به شناسایی محتوای آن هستند. پس از کراول درست صفحه، در فهرست ایندکس موتور جستجو قرار خواهد گرفت. موتور جستجو بدین روش می‌تواند تصمیم بگیرد آیا یک صفحه ارزش قرارگیری را در رتبه‌های بالاتر صفحات جستجو دارد یا نه. علاوه بر این، کراول صفحه به موتور جستجو اجازه می‌دهد در مورد نشان دادن آن در SERP برای کلمات کلیدی خاص، تصمیم بگیرد.

بدون شک به دفعات از زبان سئوکاران شنیده‌اید لینک‌ها جزو مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی گوگل هستند. این اهمیت مربوط به امروز و دیروز نمی‌شود و خزنده‌های گوگل از همان شروع فعالیت خود، از لینک‌ها استفاده‌های زیادی کرده‌اند.

بنابراین، اگر بتوانید به درستی از نکات آموزشی لینک بیلدینگ استفاده کنید و تکنیک‌های موثر آن را به کار بگیرید، بدون شک یک گام بزرگ برای ارتقاء رتبه سایت خود برداشتید. با این حال، طبق داده‌های سایت moz، هر مرتبه که گوگل الگوریتم‌های رتبه‎بندی خود را به‌روزرسانی کرده است، نتیجه آن کاهش تاثیر لینک‌ها روی رتبه‌بندی سایت‌ها بوده است.

علت آن فعالیت سئوکاران کلاه سیاه طی سال‌های اخیر و پیدا کردن تکنیک‌هایی برای افزایش رتبه صفحاتشان با استراتژی‌های مختلف لینک بیلدینگ است، در این حین که مطلب با ارزشی در اختیار کاربران نگذارند.

در حال حاضر، همچنان بین متخصصان سئو، در مورد اهمیت لینک‌های با کیفیت روی رتبه سایت کاربر، اختلاف عقیده وجود دارد.

چرا لینک سازی خارجی اهمیت دارد؟ - گلزاروب
مفهوم لینک سازی خارجی چیست؟

سخنی کوتاه در مورد لینک‌های نوفالو (nofollow)

اگر مطالب آموزشی در مورد لینک بیلدینگ چیست را دنبال کرده باشید، احتمالا از لینک‌های نوفالو زیاد صحبت شده است.

لینک‌هایی که تگ نوفالو دارند به موتور جستجو می‌گویند که سایت مبدا از اعتبار آن‌ها مطمئن نیست و هدف شما از لینک دادن به آن‌ها، چیز دیگری بوده است.

این تگ به موتور جستجو می‌گوید که از اعتبار صفحه مبداء به مقصد چیزی ارائه ندهد. در حقیقت به بیان ساده به گوگل اطلاع می‌دهید این لینک ارزش بررسی و کراول کردن را ندارد و بهتر است به آن اعتماد نکند. در زیر چند نمونه از بیشترین کاربردهای تگ نوفالو را نام می‌بریم.

  • نظرات بلاگ‌ها
  • پست‌های انجمن‌های گفتگو
  • بعضی از پست‌های مهمان
  • صفحات قابل تغییر ویکی‌پدیا

کاربران مشکلی برای استفاده از لینک‌های خود در این بخش‌ها ندارند. گرچه، باید حواستان باشد استفاده از لینک‎ها در این بخش حالت اسپم به خود نگیرد.

نقش لینک بیلدینگ در ارتقاء کسب و کار

اگر تا این جا همراه ما بوده باشید، فهمیدید که لینک بیلدینگ یکی از عوامل تاثیرگذار روی رنکینگ سایت است. ولی، همچنین باید بگوییم مزیت آن به همین جا ختم نمی‌شود. لینک‌ها به شکل‌های گوناگون می‌توانند کسب و کار شما را رونق بخشند.

اجازه دهید به چند نمونه از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم:

به وجود آوردن روابط دوستانه

شما به کمک لینک‌سازی می‌توانید با سایر افرادی که در حوزه شما فعالیت می‌کنند، رابطه دوستانه به وجود آورید. نتیجه آن افزایش اعتبار و محبوبیت شما است. به عبارت دیگر، در آینده با عرضه خدمات باکیفیت، در بالای فهرست اولویت‌های کاربران برای انتخاب قرار می‌گیرید.

فرستادن ترافیک ارجاعی

نقش دیگر لینک‌ها، جذب ترافیک برای سایت شما است. زمانی که یک سایت معتبر و بزرگ به شما لینک دهد، بدون شک برای صفحه سایت شما ترافیک زیادی به همراه خواهد آورد.

نیازی به گفتن نیست این ترافیک ارجاعی مزایای زیادی با خود دارد. ورود کاربران به سایت شما یک گام بسیار بزرگ است. پس از آن باید تلاش کنید آن‌ها را با استراتژی‌های مناسب به یک مشتری همیشگی تبدیل کنید.

مزیت های لینک بیلدینگ از نظر سئوکارها - گلزاروب
ایجاد روابط دوستانه و برندسازی از مزیت های لینک سازی است

برندسازی

انجام صحیح تکنیک‌های لینک بیلدینگ شما را تا مدت‌های مدیدی در اوج حفظ می‌کند. این در اوج بودن به این معنا است که برند شما در معرض دید افراد و سایت‌های گوناگون قرار می‌گیرد و اعتماد آن‎ها و اعتبار شما بیشتر می‌شود.

توجه بسیار مهم:

پیش از این که برای اقدام به لینک بیلدینگ تصمیم بگیرید، باید ابتدا با تولید یک محتوای عالی و ایجاد یک صفحه ارزشمند، سایر وب‌سایت‌ها را متقاعد کنید به آن لینک دهند. به عبارت دیگر، تلاش بیشتر به معنای کسب لینک بیشتر است.

جمع‌بندی

هدف از ما از مطلب بالا توضیح لینک بیلدینگ چیست و آموزش آن به زبان ساده بود. در این مطلب قصد داشتیم بیشتر مفاهیم پایه و اهمیت آن را توضیح دهیم.

زمانی که بتوانید آن‌ها را متوجه شوید، بدون شک میل شما برای اجرای ترفندها و تکنیک‌های پیشرفته‌تر بیشتر خواهد شد.

در انتها از شما دعوت می کنیم که از صفحات طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی وب سایت ما دیدن فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفده =