Keyword Stuffing چیست ؟ و چگونه سئو سایت را نابود میکند؟

Keyword Stuffing چیست و چرا سئو سایت را نابود می کند؟

یکی از مواردی که هر سئوکاری باید از آن اطلاع داشته باشد موضوع Keyword Stuffing است. این موضوع اهمیت بالایی در سئو شما خواهد داشت چراکه هر سئوکاری در هنگام ورود به این حیطه، باید از خطرات کارش و همچنین مزایای کارش اطلاع کسب کند. این گونه می تواند تا مسیر درست را شناسایی کرده و در آن پیش رود.

Keyword Stuffing یکی از ترفندهایی است که به ظاهر شما را سریع تر از آنچه که به صورت معمول طی می شود به هدف تان می رساند. در واقع مثل یک میانبر عمل می کند و شما را ترغیب می کند تا در زمان کمتری، به رنک بهتری برسید. اما همان طور که واضح است، این ترفند یک کاسه ای زیر نیم کاسه دارد.

بله ! درست حدس زده اید. Keyword Stuffing جزو سئو کلاه سیاه است و می تواند باعث جریمه شدن شما شود. پس برای ما اهمیت بالایی دارد تا با مفهوم Keyword Stuffing آشنا شده و ماهیت آن را درک کنیم.

Keyword Stuffing چیست؟

Keyword Stuffing یا همان پر کردن محتوا با کلمات کلیدی جزو ترفندهایی است که می تواند باعث جریمه شدن شما شود. در گذشته بسیار مرسوم بوده که مدیران سایت ها با پر کردن صفحه محتوای خود با کلمات کلیدی کاربر جذب کنند. اما امروزه این روش محبوبیت خودش را از دست داده است و سئو کلاه سیاه به حساب می آید.

در واقع موتور جستجوگر این گونه تشخیص می دهد که این محتوا ارزش نداشته و فقط در تلاش است تا مخاطب جذب کند. این تفکر توسط ( مثلا ) گوگل پسندیده نیست و انتظار دارد تا شما با تولید محتوای درست، هم به فکر مخاطب تان باشید و هم به دنبال سئوی مناسب سایت خودتان.

Keyword Stuffing انواعی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • بمباران صفحه با کلمات کلیدی که گاها معنی را از محتوا می گیرد.
 • قرار دادن همان کلمه کلیدی در محتوای نامربوط که ارتباط موضوعی ندارد.
 • قرار دادن کلمات کلیدی در بخش هایی از صفحه که شامل محتوا نمی شوند.
 • جدا کردن یک بخش از صفحه به عنوان فیلد یا باکس ( برای توجه بیشتر ) و تکرار زیاد کلمه کلیدی در آن

به مثال زیر که در زمینه ” خرید بهترین گوشی هوشمند ” نوشته شده است توجه کنید:

شما عزیزان برای خرید بهترین گوشی هوشمند می توانید وارد این سایت شوید. امروزه خرید بهترین گوشی هوشمند یکی از سخت ترین کارهاست و تصمیم در این باره مشکل شده است. اما در این سایت می توانید به سادگی خرید بهترین گوشی هوشمند را تجربه کنید. بهترین گوشی میان رده را از این سایت خریداری کنید و به دوستان خود معرفی کنید. بهترین گوشی میان رده برای ما ایرانی ها مقرون به صرفه است…

در متن بالا می توانید مشاهده کنید که اولا معنای متن از دست رفته است، ثانیا نویسنده هیچ احترامی برای مخاطب قائل نبوده و فقط می خواهد تا رنک بگیرد. برای این کار از تکرار بیش از حد عبارات ” بهترین گوشی میان رده ” و ” خرید بهترین گوشی هوشمند ” استفاده کرده است.

در حالی که استفاده از کلمات کلیدی اصولی دارد و معمولا پیشنهاد می شود تا تراکم آن در بین 100 کلمه چیزی در حدود 2 کلمه باشد. البته عدد 2 و یا به عبارتی مقدار 2% یک چیز مشخص و ثابتی نیست. ولی ما مقدار معمولش را بیان کرده ایم.

نکته ای که باید به آن توجه کنید؛ به هیچ عنوان سایت های این چنینی را الگوی خودتان قرار ندهید. شاید با خود بگویید این سایت نتیجه گرفته و در رنک های ابتدای گوگل است. اما باید توجه کنید که دیر یا زود این سایت جریمه خواهد شد و ماندگاری خود را از دست خواهد داد. پس ماندگاری سئوی خود را با هیچ چیزی معامله نکنید.

یک نوع جالب تر Keyword Stuffing وجود دارد که تاثیر مستقیمی بر افت رنک شما خواهد داشت. در این نوع، شما به عنوان خواننده متن، نمی توانید کلمات کلیدی را تشخیص دهید و این تشخیص فقط برعهده موتور جستجوگر است.

 • هم رنگ کردن کلمات کلیدی با رنگ پس زمینه سایت برای اینکه شما نتوانید کلمات را بخوانید. این گونه از چشمتان مخفی می مانند.
 • گنجاندن کلمات کلیدی در بخش های مختلف سایت مثل کدها و بخش نظرات و …

خوب این روش توسط شما قابل تشخیص نخواهد بود اما توسط موتور جستجوگر شناسایی شده و جریمه می شود.

Keyword Stuffing چیست ؟

چرایی افت رنک با Keyword Stuffing

دلیل اصلی اینکه Keyword Stuffing برای سایت تان مضر است این است که کاربر با بودن در آن صفحه اذیت خواهد شد. یا به عبارت بهتر لذت نخواهد برد و سریعا سایت تان را ترک خواهد کرد.

به کاربران تان با چشم ماشین یا ربات نگاه نکنید و برایشان هوش سرشار قائل باشید. آن ها بعد از ورود به سایت شما، فورا متوجه هدف تان از بارگذاری آن مطلب می شوند. می فهمند که شما هدف تان کسب مشتری است یا اساعه علم و دانش و اطلاعات. اگر مطلب برایشان کسالت بار باشد یا متوجه Keyword Stuffing شما شوند فورا آن صفحه را ترک خواهند کرد. این موضوع باعث افزایش نرخ پرش سایت تان خواهد شد. چیزی که اصلا محبوب سئوکاران نیست !

شما باید طوری محتوا تولید کنید که هم کاربر را راضی نگه دارید و هم موتور جستجوگر را. این تنها راه رسیدن به رنک های بهتر در موتورهای جستجوگر است. پس اگر هنوز هم در این باره مطمئن نیستید اجازه بدهید تا بحث را در یک پاراگراف جمع بندی کنیم تا بتوانیم آثار بد Keyword Stuffing را در یکجا مشاهده کنیم. آن وقت بهتر خواهیم تنوانست تصمیم گیری کنیم.

دلایلی که باعث افت رنک شما می شوند:

 • افزایش نرخ پرش
 • افت تجربه کاربری در سایت
 • افزایش احتمال جریمه شدن توسط موتور

حال که می توانید آثار سئو کلاه سیاه را به خوبی مشاهده کنید، می توانید بهتر تصمیم بگیرید. هرچند که فکر نمی کنم با دیدن چنین اثراتی، هنوز هم میلی به استفاده از این ترفندها داشته باشید.

چطور از کلمات کلیدی درست استفاده کنیم؟

روش درست استفاده کردن از یک کلمه کلیدی این است که  به اندازه و به جا استفاده شود. در واقع باید آن صفحه را برای یک کلمه کلیدی به خصوص، پیکربندی کنید نه اینکه صفحه را از آن عبارت پر کنید !

روند تخریب سئو سایت با بمباران بهینه سازی

در اینجا هم مواظب باشید تا دچار افراط و تفریط نشوید. زیاد و کم استفاده نکنید بلکه به جا و مفید استفاده کنید. برای اینکه آن صفحه را بهتر سئو بکنید به این نکات توجه داشته باشید:

 • برای هر صفحه یک عبارت کلیدی مرکزی در نظر بگیرید.
 • تراکم یا همان چگالی عبارات کلیدی را رعایت کنید تا دچار Keyword Stuffing نشوید.
 • سعی کنید متن تان کمتر از 500 کلمه نباشد.
 • از عبارات کلیدی مترادف، عبارات کلیدی بلند ( long-tail ) استفاده کنید.
 • عبارت مرکزی را در توضیحات متا، عنوان، پاراگراف اول و آلت تصاویر به کار بگیرید.

برای جمع بندی باید بگویم که سئو کلاه سیاه بحث بسیار گسترده ای دارد و تنها این یک مورد را شامل نمی شود. اما شما بهتر است در کل مسیر سئوی خودتان، از این سئو دوری کنید تا خدای نکرده دچار خسارت های جبران ناپذیر نشوید.

همان طور که می دانید سایت شما راه زیادی را در پیش دارد تا بتواند به جایگاه اصلی خودش برسد. برای سایت برنامه ریزی کنید و یک چشم انداز بلند مدت ترتیب بدهید. این تفکر را نیز از خودتان دور کنید که می توانید یک شبه راه صد ساله را طی کنید. محتاط اما زیرک باشید. از سئو به عنوان یک ابزار قدرتمند استفاده کنید نه برای فریب دادن مخاطبان. در واقع اگر یک اشتباه بکنید، تمام رشته ها را پنبه کرده اید !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 6 =