اصطلاحات مهم سئو تکنیکال - گلزاروب

مروری بر اصطلاحات سئو تکنیکال

طبیعی است که اولین قدم برای اینکه سئو تکنیکال را یاد بگیرید این است که اصطلاحات سئو تکنیکال را یاد بلد باشید! در مقاله قبلی از سری مقالات واژه نامه سئو به بررسی برخی از اصطلاحات سئو پرداخته شد.

اما در این مرحله نوبت به بررسی اصطلاحات سئو تکنیکال رسیده است و در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی درباره آن ها ارائه دهیم. پس با من همراه باشید…

اصطلاحات سئو تکنیکال

در ادامه مهمترین اصطلاحات سئو تکنیکال که بسیار پر کاربرد هستند، شرح داده می شود:

Above the Fold (فضای بالای صفحه)

Above the Fold یا فضای بالای صفحه عبارتست از بخشی از سایت که کاربر بدون اسکرول آن را مشاهده می کند. اما اهمیت این بخش از صفحه در سئو چیست؟

از آنجایی که کاربران در وب گردی های روزانه خود وبسایت های زیادی را در مرورگر خود باز می کنند و در اکثر مواقع این وبسایت ها را بدون کوچکترین توجهی می بندند، بنابراین Above the Fold تاثیر فوق العاده زیادی در نگاه داشتن کاربران دارد!

هرچقدر بهتر، سایت و محتوای خود را در فضای بالای صفحه معرفی کرده باشید، احتمال اینکه کاربران سایت شما را در همان ثانیه های ابتدایی ترک کنند کاهش می یابد و مشخصا این به نفع سئو سایت شما می باشد.

گوگل هم از آنجایی که شدیدا به دنبال افزایش رضایت کاربران است، این بخش از سایت را تحت نظر گرفته و بنابراین توصیه می شود که در بدترین حالت، تگ h1 را در Above the Fold سایت خود جای دهید.

Bounce Rate (نرخ پرش)

در مقالات آینده به طور کامل درباره نرخ پرش و روش های بهینه سازی آن صحبت خواهیم کرد، اما در اینجا هم به طور خلاصه درباره آن توضیح خواهیم داد.

Bounce Rate یا نرخ پرش عبارتست از نسبت تعداد کاربرانی که بعد از ورود به سایت شما و بدون انجام هیچگونه اکشن دیگری از آن خارج می شوند به تعداد کل کاربران. نرخ پرش هم برای یک صفحه و هم برای کل سایت (متوسط نرخ پرش صفحات) محاسبه می شود. نرخ پرش یکی از عوامل موثر در سئو سایت می باشد چرا که نشان دهنده رضایت نسبی کاربران از سایت شما است.

technical seo در ایران - گلزاروب
بهینه سازی سئو با استفاده از نرخ پرش

اگر افراد از سایت شما راضی باشند و تجربه خوبی از آن کسب کنند، طبیعتا بیشتر داخل آن می مانند و نرخ پرش شما کاهش می یابد. عدد Bounce Rate برای وبسایت های مختلف در حوزه های کاری مختلف متفاوت است و به طور میانگین بین ۳۰ تا ۷۰ درصد می باشد.

Cache (کش)

Cache یکی از تکنولوژی های رایج در اینترنت است که به شما این امکان را می دهد که در بازدید اول از یک وبسایت، محتوایی مانند متن، تصویر و فایل های متفرقه را ذخیره کنید تا در بازدیدهای بعدی از همان وبسایت، نیاز به دانلود مجدد نباشد و بنابراین سرعت بارگذاری افزایش پیدا می کند.

یکی از راه های افزایش سرعت سایت نیز فعالسازی تکنولوژی Cache می باشد.

اگر وبسایت وردپرسی دارید، خیلی راحت از طریق نصب افزونه هایی مانند WP Fastest Cache و یا موارد دیگر، می توانید Cache را بر روی سایت خود فعال کنید تا بازدیدکننده های برگشتی وبسایت شما، با سرعت بیشتری صفحات سایتتان را لود کنند. همانطور که می دانید، سرعت سایت فوق العاده در سئو سایت تاثیر گذار است!

Cloaking (پنهان کاری)

Cloaking یا در معنای فارسی پنهان کاری، یکی از روش های نسبتا قدیمی سئو کلاه سیاه است که امروزه به ندرت استفاده می شود.

در این روش وبمسترها برای ربات گوگل و کاربران دو نوع محتوای متفاوت را آماده می کنند. بدین ترتیب هنگامی که ربات گوگل وارد سایت می شود، یک محتوای عالی و سئو شده را می بیند اما وقتی کاربران وارد وبسایت می شوند، محتوای کاملا متفاوتی را مشاهده می کنند.

معمولا محتواهایی که به کاربر نمایش داده می شود پر از تبلیغات است!

Duplicate Content (محتوای تکراری)

هنگامی که در سایت خود دو صفحه مجزا با یک محتوای یکسان داشته باشید، می گویند مشکل محتوای تکراری یا Duplicate Content دارید.

محتوای تکراری طبیعتا سبب ضربه خوردن به سئو سایت شما می شود و الگوریتم پاندا گوگل هم تمام تلاش خود را در راستای شناسایی این نوع محتواها می کند.

خوشبختانه ابزار سرچ کنسول گوگل تمامی محتواهای تکراری سایت شما را در پنل مربوطه به شما نشان می دهد تا بتوانید نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید.

Meta Description (توضیحات متا)

Meta Description یا توضیحات متا عبارتست از توضیحات مختصری که درباره کل محتوای یک صفحه از وبسایت خود می دهید تا در صفحه SERP نمایش داده شود.

قبلا به صورت کامل راجع به اثرات توضیحات متا در سئو سایت و نیز نحوه نوشتن توضیحات متا مناسب توضیح داده شده است.

توضیحات متا هم جز عواملی است که می تواند بر سئو تاثیرگذار باشد و علت آن هم به نرخ کلیک یا CTR باز می گردد. از آنجایی که CTR در افزایش رتبه سایت شما موثر است، بنابراین هرچقدر توضیحات متا شما برای مخاطب جذاب تر باشد، کلیک های بیشتری جذب می کند و بنابراین رتبه سایت شما هم افزایش می یابد.

عنوان نویسی در سئو تکنیکال - گلزاروب
زیر عنوان صفحه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اصطلاح Meta Title (عنوان متا) در سئو تکنیکال

Meta Title یا عنوان متا عبارتست از عنوان صفحه شما که برای نمایش در SERP تعیین کرده اید. عنوان متا هم همانند توضیحات متا در سئو موثر است و علت آن هم مجددا همان نرخ کلیک است.

البته توجه کنید از آنجایی که عنوان بیشتر در چشم می باشد، طبیعتا می تواند تاثیر بیشتری بر روی مخاطب بگذارد و اگر جذاب باشد، خیلی راحت تر کلیک های بیشتری جذب خود کرده و رتبه سایت شما را افزایش می دهد.

قبل از این که اصطلاح دیگر سئو تکنیکال یعنی سرعت صفحه را بررسی نماییم، توجه شما را به مطلب زیر جلب می کنیم:

شرکت طراحی سایت گلزاروب که بسیار در امر طراحی وب سایت و سئو سایت با تجربه است، از بین علاقه مندان به این حوزه، کارآموز استخدام می کند. لازم به ذکر است که کارآموز موردنظر باید آشنایی اندکی با طراحی سایت وردپرسی داشته باشد. برای آگاهی بیشتر از شرایط استخدام با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.
شماره تماس شرکت گلزاروب: 09109212500

Page Speed (سرعت صفحه)

Page Speed یا سرعت بارگذاری صفحه عبارتست از: مقدار زمانی که برای دانلود و نمایش کل محتوای یک صفحه اینترنتی لازم است.

در مقالات مختلف بارها و بارها اشاره کرده ام که سرعت لود صفحات سایت شما فوق العاده در سئو سایت شما تاثیر گذار است و علت هم کاملا مشخص است. اگر سایت شما سرعت کمی داشته باشد، زمان لود آن افزایش یافته و کاربر را خسته می کند و اگر کاربر خسته شود از سایت شما خارج می شود.

قطعا می دانید که این خارج شدن ها همگی سیگنال منفی برای سئو وبسایت شماست! Page Speed به موارد مختلفی بستگی دارد که ۳ مورد مهم آن عبارتست از :

  • حجم محتوای موجود در صفحه
  • سرعت اینترنت کاربر
  • رعایت استانداردهای کدنویسی و …

معمولا گفته می شود که زمان لود زیر ۲ ثانیه عالی و بالای ۶ ثانیه آزاردهنده است.

مفهوم ریدایرکت از مهم ترین تکنیک های سئو
بهینه سازی سرعت سایت از مهمترین تکنیک های سئو

اصطلاح Redirect (ریدایرکت) در سئو تکنیکال

یکی دیگر از اصطلاحات سئو تکنیکال که کاربرد زیادی هم دارد، ریدایرکت است که به معنی تغییر مسیر می باشد.

احتمالا تا بحال واژه Redirect 301، Redirect 302 و مانند آن به گوشتان خورده است. همگی این واژه ها به نوعی تغییر مسیر اشاره می کنند اما با جزئیات متفاوت.

به عنوان مثال ریدایرکت ۳۰۱ هنگامی استفاده می شود که یک صفحه از سایت را برای همیشه پاک می کنیم و می خواهیم اگر شخصی به طور اتفاقی وارد آن صفحه شد، به صفحه دیگری منتقل شود.

در این حالت می گوییم صفحه حذف شده را روی صفحه جدید ریدایرکت ۳۰۱ کرده ایم. بزودی درباره ریدایرکت ها یک مقاله خواهیم کرد و توضیحات مفصلی درباره انواع مختلف آنها خواهم داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + شش =