اشتباه گوگل در رتبه بندی صفحات یک سایت

اشتباه گوگل در رتبه بندی صفحات و نحوه مقابله با آن

اشتباه گوگل در رتبه بندی صفحات صحت دارد؟ آیا گوگل در رتبه دهی به سایت ها دچار اشکال می شود؟ شاید باورش برایتان سخت باشد اما بله این امکان وجود دارد. این موضوع که گوگل در رتبه بندی اشتباه کند، برای سایت های گوناگونی رخ داده است. اما در این مطلب قصد داریم این موضوع را شفاف تر کنیم. این اشکال از کجا می آید؟ آیا اشتباه از ما است؟ یعنی سایت ما طوری سئو شده است که باعث می شود گوگل به اشتباه بیفتد؟

اگر این مطلب را تا انتها مطالعه کنید، متوجه تمامی سوالاتی که در بالا مطرح کردیم می شوید. پس با ما همراه باشید.

اشتباه گوگل در رتبه بندی و رنک صفحات وب سایت ها

همان طور که در مقاله های قبلی خود گفتیم، بهتر است برای سایت خود وقت بگذارید و مطالب قوی و با کیفیت بنویسید. اما اگر به این کار عمل کرده اید و بر اساس یک عبارت کانونی و کلیدی مقاله نوشتید و رتبه برتر گوگل را دریافت کرده اید، به شما تبریک می گوییم. این موضوع جای خوشحالی دارد. مطمئنیم که شما هم از عملکرد خودتان نهایت رضایت را دارید.

اما یک مشکل و یک خبر بد ! اگر به زودی متوجه شوید که گوگل و شما تفاهم ندارید، چه کار می کنید؟ بگذارید ساده تر بگویم. گوگل صفحه ای از سایت شما را به نمایندگی انتخاب کرده که شما انتظار آن را نداشتید. یعنی وقت و انرژی شما روی یک صفحه ای صرف شده اما گوگل یک صفحه دیگر را در نتایج خود نشان می دهد.

این یک اشتباه است که رخ داده ! یعنی اگر چنین شود و شما کلمه کلیدی ای را در گوگل جستجو کنید اما صفحه ای از سایت شما نشان داده شود که به آن کلمه مربوط نیست (مربوط به کلمه و عبارت کلیدی دیگری است) آن گاه همه اتفاقات برعکس خواهند شد. یعنی به جای این که مخاطب جذب کنید، مخاطب را از خودتان فراری می دهید. دلیل این است که کاربر به دنبال آن کلمه ای است که سرچ کرده، ولی صفحه نمایش داده شده از سایت شما نامرتبط است. خود کاربر با ورود به سایت شما، یا آنجا را فورا ترک می کند (افزایش نرخ پرش که به شدت برای سئوی سایت بد است) یا میزان تبدیل کاربر به مشتری کاهش می یابد.

در سایت خود ما هم چندین بار با مشکل اشتباه گوگل مواجه شدیم و سعی کردیم آن را برطرف کنیم. حالا بعد از کسب تجربه در این زمینه، قصد داریم تجربه هایمان را با شما به اشتراک بگذاریم. مطمئن هستیم که با استفاده از این ترفندها می توانید از این مشکل جلوگیری کنید تا سئو و رنک سایت تان آسیب نبیند.

دنبال گناه کار نباشید. این اتفاق سهل انگاری شما یا نقص در سیستم و جستجوگر گوگل نیست. بلکه یک اتفاق رایج است که ممکن است برای هرکسی رخ دهد. پس بهترین تصمیم این است که آن را بپذیرید و در صدد رفع آن باشید. یعنی به محض مواجه با این مشکل، آن را حل کنید و نگذارید بیش از این ادامه پیدا کند.

مهمترین اشتباهات رایج گوگل چیست؟

خوب دیگر نگرانی بس است. بهتر است دست به کار شویم. همین موضوع را بدانید که این مشکل توسط گوگل خیلی رخ می دهد و معمول است. در ادامه ترفندهایی را به شما خواهیم آموخت که به وسیله آن ها، سئوی خود را برای همیشه در اوج نگه دارید.

باید آن صفحه را با کلمه کلیدی آشتی بدهید!

خوب اگر به فکر این هستید که اشتباه رایج گوگل در رتبه دهی و رنکینگ را رفع کنید، تصمیم خوبی گرفته اید. ادامه مقاله را حتما بخوانید.

قدم شماره یک: چرا کاربر آن عبارت را انتخاب کرده است؟

پشت صحنه را در یابید. یعنی به این موضوع فکر کنید که چرا مخاطب شما، کلمه کلیدی مربوطه را جستجو کرده است؟ اگر این موضوع برایتان روشن شد، می توانیم از مشکل به وجود آمده به سادگی عبور کنیم. مقصود کاربر از سرچ آن عبارت چه چیزی بوده است؟

شما باید بتوانید سئوی خودتان را ضمانت کنید. یعنی از این موضوع مطمئن شوید که مشکلی برای سئو سایت پیش نمی آید. برای جلوگیری از مشکلات، مبارزه با اشتباه رایج گوگل هم لازم است. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، نتیجه کار عالی خواهد بود.

  • آیا مقصود کاربر خریداری از شما است؟ یعنی قصد تراکنش دارد؟ (در اینجا بهتر است به جای واژه کاربر از لفظ مشتری استفاده کنیم.)
  • آیا هدف از جستجو، یافتن وب سایت خاصی است؟ یعنی کاربر می خواهد بین صفحات گشت بزند و حرکت کند؟
  • آیا کاربر سوالی در ذهنش دارد و می خواهد پاسخ آن را پیدا کند؟ برای این کار دنبال یک صفحه برای پاسخ گویی کامل به سوالاتش است؟

بعد از پاسخ به این سوالات، باید بتوانید هدف مخاطب خود را شناسایی کنید. سپس لازم است محتوا را مطابق این نیاز و خواست تنظیم کنید.

اگر کلمه کلیدی مانند ” برترین بازی ” را انتخاب کرده اید و قصد دارید همه چیز را بر همان اساس بهینه کنید، درصد موفقیت شما کم تر است. چرا؟ به این دلیل که کلمه انتخابی شما چنگی به دل نمی زند و مناسب نیست!

قدم شماره دو: مطلب خود را دوباره بررسی کنید (بازنگری)

یادتان هست که گفتیم مقصود مخاطب تان را پیدا و شناسایی کنید؟ اگر موفق به این کار شوید، می توانید تغییراتی در مطلب خود ایجاد کنید که باعث بهتر برآورده شدن هدف تان شود.

این پرسش ها را برای خود مطرح کنید:

  • عنوانی که برای مطلب خود انتخاب کرده ام، چقدر متمرکز است؟
  • آیا توضیحات متا واضح و شفاف است؟ یعنی مخاطب با خواندن آن متوجه درون مایه محتوای من می شود؟
  • آیا طولانی نوشته ام یا متن من بیش از حد کوتاه است؟ اساسا محتوای من از نظر تعداد کلمات چه وضعیتی نسبت به رقبا دارد؟
  • آیا محتوای من از نظر استفاده از اصطلاحات یا کلمات کلیدی با رقبا مشابهت دارد؟ آیا من هم باید از این کلمات استفاده کنم؟
  • آیا آنقدر خوب نوشته ام که مخاطب با خواندن مقاله به سوالات خود پاسخ دهد؟ در واقع مقاله من ارزنده و با کیفیت است؟

اگر در جواب دادن به پرسش های فوق اشکال دارید، از این دو ابزار کمک بگیرید: Clearscope  و SEMrush Writing Assistant

قدم شماره سه: لینک ها و آدرس ها را بازبینی کنید

لینک ها تنها موردی هستند که به زبان ماشین با گوگل در تعامل هستند. پس می توان ادعا کرد که آدرس ها، تاثیر زیادی روی نتایج گوگل دارند. اگر بتوانید لینک ها را درست مدیریت کنید و اشکالات شان را برطرف نمایید، به احتمال زیاد از اشتباهات گوگل در امان خواهید ماند.

راهکارهای مقابله با خطاهای گوگل در رنک بندی اشتباه صفحات چیست؟

اگر احساس می کنید این کار وقت گیر است، می توانید از Ahrefs کمک بگیرید. دامنه و آدرس سایت تان را در آن وارد کنید و لینک ها را دریافت نمایید.

با انجام چنین کاری ارتباط بین لینک ها را متوجه می شوید. اگر موضوعی از صفحه سایت شما با دیگر صفحه ارتباط مفهومی و محتوایی داشته باشد، توسط این ابزار معرفی می شود.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − ده =