الگوریتم گوگل رنک برین

الگوریتم رنک برین چیست و چگونه کار می کند؟

هدف الگوریتم رنک برین این است که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، نتایج نمایش داده شده به کاربران را بهینه کند. به کارگیری هوش مصنوعی از سال 2015 در موتور جستجوی گوگل به کارگرفته شده و از آن زمان تا کنون پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای در این زمینه با هدف درک بهتر نیازها و خواسته‌های کاربران و مشتریان بالقوه صورت گرفته  است.

اما حقیقتاً گوگل چگونه به این سطح از دانش رسیده است؟ چطور الگوریتم رنک برین چگونه توانسته نتایج موتور جستجوی گوگل را بهبود دهد؟ در این گفتار سعی می‌کنیم که مفاهیم و نحوه کارکرد الگوریتم رنک برین را توضیح دهیم و به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید صفحات وبسایت خود را بر اساس مفروضات این الگوریتم بهینه‌سازی نمایید.

رنک برین چیست؟

در گذشته (و البته هنوز)، وبمسترها به منظور کسب جایگاه بالاتر در رتبه‌بندی گوگل، از تکرار کلیدواژه در محتوای تولیدی استفاده می‌کردند. به عبارت دیگر هدف از این کار این بود که گوگل این صفحات را به عنوان بهترین صفحات در آن زمینه کاری تشخیص دهد. این روش بهینه‌سازی را تحت عنوان keyword stuffing می‌شناسند و امروزه همانند گذشته کاربرد ندارد. امروز دیگر موتور جستجوی گوگل می‌تواند کلمات و جملات داخل محتوای متنی را تشخیص دهد و این به کمک الگوریتم رنک برین امکان پذیر شده است.

در واقع می‌توانیم الگوریتم رنک برین به به این شکل تعریف نماییم:

این الگوریتم در واقع یک سیستم یادگیری ماشینی است که از هوش مصنوعی در بهبود نتایج جستجو و تفسیر نمایش داده های جدید بهره می‌برد

بلومبرگ در سال 2015 میلادی و پس از معرفی الگوریتم Rank Brain ، فیلمی را در این باره منتشر ساخت. این کلیپ توسط یکی از محققان ارشد گوگل تنظیم شده بود. در این فیلم، greg corrado تعریفی کامل از رنک برین مطرح کرد:

هدف سیستم رنک برین این است که بتواند بر اساس دشوارترین و پیچیده‌ترین جملات و واژه‌های جستجو شده، بهترین و مرتبط ترین نتیجه را به کاربر عرضه کند.  

در حقیقت این سیستم با بررسی سایر جستجوهای مرتبط، تلاش می‌کند تا روابط معنایی و الگوهای معینی را بین آنها تشخیص داده و بهترین نتایج را به کاربران عرضه کند. به عبارت دیگر شناخت گوگل از مفاهیم و واژگان جستجو شده در سایت‌ها عمق یافته و علاوه بر این،  مرتبط بودن نتایج عرضه شده به کاربران نیز بهبود یافته است.

الگوریتم رنک برین را با بهره گیری از یک مثال بیشتر توضیح می‌دهیم.

تقریباً 2 سال پیش تصمیم گرفتم فیلم اینتراستلار که قبلاً دیده بودم را یکبار دیگر و این‌ بار با نگرشی عمیق‌تر تماشا کنم. بنابراین سراغ مباحث فیزیک کوانتوم در این فیلم از آنها استفاده شده بود رفتم تا مفاهیم مطرح شده در آن را بهتر درک کنم. در گوگل عبارت طولانی «پیش از دیدن فیلم اینتراستلار چه نکاتی را درباره فیزیک کوانتوم باید بدانیم» را جستجو کردم. شاید تصور کنید که این روش، بدترین نوع جستجو در گوگل است و از این افتضاح تر نمی‌شود در گوگل دنبال چیزی گشت!

اما نتیجه شگفت‌انگیز بود. در واقع گوگل فهیمده بود که من دنبال چه چیزی هستم.

در این مثال،  من دقیقا دنبال آن دسته از قوانین فیزیک کوانتوم بودم که در این فیلم به کار رفته بود و عدم آگاهی من نسبت به آنها باعث شده بود که ماجرای فیلم را به درستی متوجه نشوم.

گوگل رنک و الگوریتم ان

حالا دقیق تر به این موضوع بپردازیم. در واقع الگوریتم رنک برین در ابتدا تلاش می‌کند که محتواهای گوناگونی را درباره موضوع مورد جستجو به کاربران نمایش دهد. سپس گزینه‌ای را که کاربر انتخاب می‌کند مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در واقع رابطه بین عبارت جستجوشده و صفحات انتخاب شده را بررسی می‌کند و الگویی را برای نمایش نتایج مشابه برای عبارات مشابه پیدا می‌کند.

یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی چیست؟

درک کامل الگوریتم رنک برین و نحوه کارکرد آن مستلزم دانش کافی نسبت به فرآیند شکل‌گیری و پیشرفت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است. در واقع الگوریتم رنک برین بر اساس همین دو مفهوم اساسی ایجاد شده است.

یادگیری ماشین یکی از کاربردهای هوش مصنوعی به شمار می‌رود. یادگیری ماشین در واقع نوعی آزمون و خطا و الگویابی توسط سیستمهای کامپیوتری برای اصلاح و بهبود عملکرد خودکار است.

یادگیری ماشین، رفتار کاربران را پردازش نموده و در مرحله بعد می‌تواند تشخیص دهد که چه نتایجی برای کاربری معین، متناسب‌تر و مربوط‌تر خواهد بود.

google rank brain چیست؟

مثال دیگری در این زمینه به فهم موضوع کمک خواهد کرد: تصور کنید عبارت «یادگیری ماشینی» را در گوگل جستجو نماییم.

می‌دانید که گوگل می‌تواند نتایج متنوعی را از قبیل ویدئو، وبلاگ، صفحه ویکی پدیا و غیره در این مورد به ما نمایش دهد. این نتایج ممکن است در ابتدا موارد مرتبط با آنچه ما قصد یافتنش را داریم نباشند. اکنون عبارت «یادگیری ماشینی چیست» را جستجو می‌کنیم .این بار نتایج جستجو بهتر از نتایج دور قبل است.

در واقع گوگل پس از اولین جستجو و عدم انتخاب گزینه‌های پیشنهادی، درمی‌یابد که نتایج با آنچه مدنظر شما بوده تفاوت داشته است، لذا با تغییر نتایج نمایش داده شده، سعی می‌کند به منظور شما نزدیک شود. وقتی که این اتفاق برای کاربران متعدد و بسیار زیادی در سراسر جهان رخ می‌دهد،  هوش مصنوعی گوگل رفته‌رفته می‌تواند بفهمد که چه عباراتی با چه نتایجی بیشتری هماهنگی و ارتباط را دارند. بر این اساس بدیهی است که روند سئو سایت از این پس تغییراتی بنیادین خواهد کرد.

هوش مصنوعی گوگل

هوش مصنوعی گوگل درپی ایجاد تعامل میان انسان و کامپیوتر بوده و سعی دارد این دو را به هم نزدیک تر نماید. در حقیقت هوش مصنوعی در پیوند با الگوریتم رنک برین، قصد دارد که نحوه تعامل انسان و کامپیوتر را بهتر درک کند.

رنک برین سومین فاکتور مهم در رتبه بندی گوگل

پس از معرفی این الگوریتم از سوی گوگل،  تحلیلگر ارشد این شرکت، گرگ کورادو، گفت که این الگوریتم یکی از عواملی است که رتبه‌بندی نتایج گوگل را تحت تاثیر قرار خواهد داد و افزود:

الگوریتم رنک برین سومین عامل و سیگنالی با اهمیت برای موتور جستجوی گوگل است. شاید بپرسید که آن دو عامل مهم دیگر چه عوامل و سیگنال‌هایی هستند؟ محتوای صفحات و لینکها.

البته شاید صد ها فاکتور در رتبه بندی نتایج  گوگل تاثیرگذار باشد و در مورد بسیاری از آنها کسی اطلاعی ندارد. اما این امر نشان می دهد که شرکت گوگل تا چه حدی در برقراری ارتباط میان هوش مصنوعی و هوش بشری مصمم است.

بنابراین، چنانچه می‌خواهید در نتایج جستجوی گوگل نتایج بالاتر و بهتری را کسب کرده و ترافیک ورودی وبسایت خود را افزایش دهید باید بیشتر به الگوریتم رنک برین توجه کنید و طبق عملکرد آن، وبسایت خود را بهینه کنید.

میزان تاثیر الگوریتم رنک برین در موتور جستجو گوگل

شاید آگاهی از میزان استفاده از این الگوریتم و سطح اثر آن بر نتایج جستجوی گوگل برایتان مهم باشد. این آگاهی برای شما لازم است.  زمانی که الگوریتم رنک برین به هسته گوگل افزوده شد، در آغاز روی 15 درصد نتایج گوگل اثری مستقیم داشت. البته این مقدار کم است ولی بالاخره در این مرحله هوش مصنوعی گوگل در حال آزمون و خطا و یادگیری بوده است تا کیفیت تعامل خود را با کاربران بهبود بخشد. با گذشت تقریباً پنج سال از آن زمان، ماشین یادگیری و هوش مصنوعی گوگل ارتقا یافته و تقریباً در تمام نتایج نمایش‌داده شده توسط این موتور جستجو مستقیماً اثرگذار است.

تصور کنید، اگر من عبارت «پیش از تماشای فیلم اینتراستلار چه نکاتی را درباره فیزیک باید بدانیم» را در سال 2015 جستجو می‌کردم؛ احتمالاً نتایج بی‌ربطی به من نمایش داده می‌شد که چندان ارزشی نداشت. یعنی موتور جستجوی گوگل نمی‌توانست مقصود من از این عبارت را درک کند.

اما امروزه یعنی در آستانه سال 2021 نتایجی که بر اساس این جستجو نمایش داده می‌شود بسیار متفاوت خواهد بود. این میزان تغییر، بیانگر سطح بالای موفقیت هوش مصنوعی و کاربرد الگوریتم‌های یادگیری ماشین گوگل است. پس باید بیشتر در این زمینه بیاموزید و از آگاهی‌های خود در جهت کسب و حفاظت از منافع خود بهره بگیرید.

مثال دیگری در این زمینه می‌زنیم:

همین حالا می‌توانید عبارت بازاریابی محتوا را در گوگل جستجو نمایید. خواهید دید که گزینه های پیشنهادی به لحاظ محتوا بسیار متنوع هستند. این نتایج، بلاگها، تاپ استوری، کتب بازاریابی محتوا و عبارات مرتبطی که سایر افراد دیگر معمولاً جستجوی  می‌کنند  (LSI) را دربر می‌گیرد.

حالا اگر قصد خودتان را در قالب عبارتی کامل‌تر بیان کنید، مثلا عبارت «بازاریابی محتوا چیست» ، گوگل نتایج متناسب‌تر و بهتری را در رابطه با این عبارت به شما نمایش خواهد داد. این مثال نشان می‌دهد که گوگل تا چه حدی می‌تواند عبارت های جستجو شده توسط کاربران را درک کند.

خب تا اینجای مقاله با الگوریتم رنک برین و تاثیراتی که روی نتایج جستجو می‌گذارد آشنا شدید. اما نکته اصلی اینجاست که چگونه می‌توانیم از الگوریتم رنک برین در جهت بهبود سئوی سایت و افزایش ترافیک آن استفاده کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =