هدف جستجو کاربر چیست و تولید محتوا با توجه به آن چگونه است

هدف جستجو کاربر در گوگل چیست و نحوه بهینه سازی برای آن چگونه است؟

هدف جستجو کاربر در وب یکی از قسمت‌های با اهمیت زیاد و کاربردی در دنیای بهینه‌سازی سایت است. تشخیص هدف جستجو و سئو سایت طبق آن یکی از ارکان مهم سئو محسوب می‌شود که همه وب‌مسترها باید به آن توجه کنند. اگر یک کلمه کلیدی خاص را در گوگل جستجو کنید، غول دنیای جستجو تلاش می‌کند بهترین نتایج را که متناسب با هدف جستجویی انجام شده باشد، به شما نشان دهد.

در حقیقت، سعی گوگل بررسی هدفی است که شما از جستجو داشتید تا بتواند بهترین و مرتبط‌ترین لینک سایت‌ها را در صفحه نتایج به شما نشان دهد.

پیش از پاسخ به پرسش‌های رایج در این زمینه، باید ببینیم هدف جستجو کاربر (Search Intent) چیست و چه تاثیری روی بهینه‌سازی سایت شما می‌گذارد. بنابراین، سوالاتی که در این مقاله جواب می‌دهیم، به شرح زیر هستند:

 • هدف جستجوی کاربر چه معنایی دارد؟
 • چطور جستجوهای کاربران را متوجه شویم؟
 • آیا آگاهی از هدف جستجوی کاربر اهمیت دارد؟
 • آیا برنامه‌ریزی برای پیدا کردن اهداف کاربران مفید است؟
 • برای دسترسی به اهداف کاربران چه پلن‌هایی را باید مد نظر داشته باشیم؟
 • چطور می‌توانیم اهداف کاربران را استخراج کنیم؟

توضیح هدف جستجو کاربر

هدف جستجو در حقیقت جوابی برای سوالاتی مانند این است که چرا افراد دنبال یک موضوع در اینترنت می‌گردند، چرا در زمینه مورد نظر جستجو می‌کنند، می‌خواهند با انجام این کار به چه چیزی برسند، آیا هدف آن‌ها رسیدن به یک جواب مناسب یا انتخاب یک آدرس خاص است و غیره.

گوگل از زمان شکل گیری خود پیشرفت‌های متعددی برای درک هدف جستجو کاربر کرده است. تمام لینک‌های موجود در صفحات نتایج موتورهای جستجو در تلاش برای تناسب با هدف جستجو کاربر نشان داده شدند و نه این که فقط مطابق با اصطلاحات کلیدی جستجو شده باشند.

حتی گاهی عبارت کلیدی جستجو شده در بین 10 لینک اول دیده نشده است. به عبارت دیگر گوگل توانسته است به موفقیت زیادی در زمینه درک هدف جستجو برسد. همچنین تلاش این شرکت قرار دادن لینک‌هایی در رتبه‌های بالاتر است که مطابق با هدف جستجو کاربر باشند.

اهداف کاربر مشخص می‌کنند کاربران با جستجو به چه چیزی می‌خواهند برسند. نباید فراموش کرد، اهداف کاربر باید به حالت‌های واقعی نزدیک باشد و بنابراین محدود به محدوده سایت نیست. در نتیجه می‌تواند در زمینه‌هایی مانند قبولی در دانشگاه، یادگیری پخت شیرینی یا دریافت گواهینامه باشد.

توجه به اهداف کاربران از جستجو در گوگل

سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی هنگامی تاثیرگذار هستند که بتوانند در راستای نیاز مهم کاربر ساخته شوند. یک سایت زمانی واقعا مفید است که محتوای داخلی و تعاملات بصری آن مرتبط با هدف واقعی کاربر باشند. بنابراین طراحی سایت باید متناسب با نیازها و اهداف کاربر باشد.

زمانی که سفر کاربر به سمت هدف او را ترسیم می‌کنیم، یعنی اقداماتی که پیش از ورود به یک سایت و بعد از آن انجام می‌دهد، می‌توانید به اطلاعاتی در مورد او و اهدافش برسید. در واقع، طراحان و مدیران سایت پیش از شروع طراحی، باید اهداف کاربر را متوجه شوند. یکی از مهم‌ترین خطراتی که یک پروژه توسعه باید آن را حس کند، ساخت یک محصول اشتباه است و با درک اهداف کاربر، می‌توان از شدت این خطر کم کرد.

هدف جستجوی کاربر روی سئو سایت چه تاثیراتی می‌گذارد؟

بخواهیم با مثال ساده بگوییم، رابطه بین هدف جستجوی کاربر و بهینه‌سازی سایت مانند شعله و آتش است و در حقیقت بدون همدیگر معنایی ندارند. به عبارت ساده‌تر، اگر می‌خواهید رتبه سایت خود را در نتایج جستجو بالا ببرید، باید برای تولید محتواهایی اقدام کنید که در راستای اهداف جستجوی کاربر باشند.

اگر در این زمینه موفق عمل نکنید، در حقیقت برند خود را کاملا به گوگل معرفی نمی‌کنید و به جایگاه خوبی در صفحات جستجو به ویژه صفحه اول نمی‌رسید. آمار نشان می‌دهد کاربران روزانه 4 میلیارد جستجو در گوگل می‌کنند و بررسی دقیق‌تر داده‌ها نشان می‌دهد، بیشتر کاربران برای جستجو از عبارت‌هایی طولانی‌تر از 3 کلمه استفاده می‌کنند.

بنابراین تمام تلاش گوگل درک خواسته کاربر است تا در نتیجه آن بهترین صفحات را در اختیار او قرار دهد. تلاش شما باید شناسایی بهینه‌ هدف جستجو و تولید محتوا به بهترین شکل و مطابق آن باشد.

اهداف جستجو کاربر در چند دسته قرار می‌گیرد؟

بخواهیم دسته‌بندی کنیم، به طور کلی Search Intent در سه گروه قرار می‌گیرند:

 • جستجوی اطلاعاتی (informational search)
 • جستجوی پیمایشی (navigational search)
 • جستجوی تجاری (transactional search)

اجازه دهید با مثال بگوییم. اگر در مورد مانیتور کامپیوتر در گوگل جستجو کنید و بخواهید اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های یک مانیتور خوب بدانید، جستجوی شما در دسته اول قرار می‎گیرد.

اگر بخواهید یک برند یا فروشگاه خاص را در این زمینه پیدا کنید، در دسته دوم قرار می‌گیرد و در پایان اگر قصد داشته باشید اطلاعاتی در مورد ارزان‌ترین مانیتور کامپیوتر به دست آورید، جستجوی شما، تجاری است.

جالب است بدانید، آمار نشان می‌دهد 80 درصد جستجوهایی که در گوگل انجام می‌شوند در دسته اول قرار می‌گیرند و 20 درصد باقیمانده برای دو گروه دیگر است.

تولید محتوای باکیفیت با توجه به نیاز و اهداف کاربر

نحوه بهینه‌سازی سایت برای انواع هدف جستجو

گرچه، اکثر جستجوهای کاربران در دسته اطلاعاتی است، ولی از اهمیت دو گروه دیگر نیز نباید غافل شوید و صفحات سایت شما باید براساس هر سه دسته بهینه شده باشند.

به چه علت و چطور باید بهینه‌سازی را برای جستجوی اطلاعاتی انجام دهیم؟

مواردی مانند تاریخ تولد، اسم همسر، جدیدترین فیلم یک کارگردان از جمله مثال‌های دیگر برای اهداف جستجوی اطلاعاتی هستند. این جستجوها موضوعات گسترده‌ای را در بر می‌گیرند که تعداد نتایج آن‌ها در گوگل بسیار زیاد است.

ولی، پرسش یک میلیون دلاری نحوه بهینه‌سازی سایتمان برای کسب ترافیک بیشتر از این جستجوها و متمایز بودن از رقبا است.

به اعتقاد بیشتر افراد، درآمدزایی از این دسته جستجوها بسیار سخت است، بنابراین معنایی ندارد تلاش‌های سئو سایت خود را روی آن‌ها بگذاریم.

گوگل برای این دسته از جستجوها featured snippets را در نظر گرفته است. به عنوان مثال، کافی است مقدار کالری گلابی را جستجو کنید، تا غول دنیای اینرنت در کادر مخصوص سوال و جواب‌های مرتبط با آن و سایت‌های منبع را به شما نشان دهد. بنابراین، تنها هدف قرارگیری برای این جستجوها در صفحه اول نیست، بلکه باید به کمک تکنیک‌های مختلف، بتوانید بهینه‌سازی سایت خود را به شکلی پیش ببرید که در این کادرها نیز جایگاهی به دست آورید.

محتوای صفحات مختلف سایت شما باید به نحوی تولید شود که برای سوالاتی مانند چطور، چگونه، آموزش، انواع، روش‌های، چطور می‌توانیم و غیره، پاسخ مناسب داشته باشند تا مخاطبان به هدف خود از جستجو برسند.

اگر قصد دارید برای این دسته از اهداف جستجویی تولید محتوا کنید، به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • نوشتن مقالات بلاگ با محتوای نکات و لیست‌های مخصوص
 • ویدئوهای آموزشی
 • اینفوگرافیک‌ها
 • نوشتن مقالاتی تحت عنوان آموزش گام‌ به گام
 • نوشتن مقالاتی که موضوعات مختلف را به صورت چک لیست توضیح دهند.

شما باید هدف خود را روی تولید محتوایی بگذارید که برای کاربران ارزش فراهم کند، در حقیقت، محتوا را باید طوری بنویسید یا طراحی کنید که کاربر به جواب تمام پرسش‌های خود برسد

چطور باید بهینه‌سازی را برای جستجوی اطلاعاتی پیمایشی انجام دهیم؟

هدف از انجام این نوع جستجوها هدایت کاربر به یک سایت خاص است تا بتواند محصولی را پیدا کند که قبلا در مورد آن تحقیق کرده است. در این مورد، گاهی یک سایت خاص وجود دارد که کاربران تلاش می‌کنند با جستجوی عبارت‌های مختلف آن را پیدا کنند. کاربر به این دلیل جستجوی پیمایشی انجام می‌دهد که در ذهنش از نام برند مورد توجه خود اطلاعات صحیحی ندارد.

تصور کنید یک کاربر بخواهد سایت آمازون را پیدا کند. شما با تولید محتوا در مورد این سایت، کاربر را به طرف سایت خود می‌کشید و لینک سایت آمازون را در اختیار او قرار می‌دهید.

کاربر زمانی که محتوای مفید و آموزشی در مورد آمازون وجود داشته باشد، برای ورود به سایت شما و استفاده از محتوای آن تمایل پیدا می‌کند.

البته نباید فراموش کنید که پیش از تولید محتوا، حتما باید مرحله تحقیق کلمات کلیدی را به درستی پیش ببرید. یک روش دیگر، بررسی سایت رقبا با موضوعات مشابه مورد نظرتان است و براساس آن، محتوا را تولید و بهینه‌سازی کنید.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =