سئو خارجی و نکاتی که باید در رابطه با آن مدنظر داشت - گلزاروب

بررسی اصطلاحات سئو خارجی (off page)

بدون شک یادگیری اصطلاحات سئو خارجی (Page Off) اولین مرحله برای تسلط بر سئو خارجی است. ما در این مقاله به شرح توضیحات کاملی درباره این اصطلاحات می پردازیم.

متن لنگری/ انکر تکست (Anchor Text)

انکر تکست به معنای متنیست که به یک وبسایت و یا متن دیگر لینک شده است یا به عبارتی لینک بر روی آن سوار می شود. البته این تنها شامل متن نبوده و گاه ممکن است یک تصویر به صفحه ای لینک شود که این نیز به همان معنای انکر تکست و یا متن لنگریست.

پیش از این کاربرد انکرتکست به این صورت بود که اگر با عبارتی به یک صفحه لینک داده می شد، احتمال اینکه صفحه مورد نظر با به کار بردن آن کلمه رتبه بالاتری کسب کند نیز بیشتر می شد. اما به مرور با سوء استفاده هایی که صورت گرفت این شیوه دیگر کاربردی نداشت، تا جایی که امروزه اگر تعداد لینک های ارجاع شده با انکر تکست یکسان به یک صفحه بیش از حد مجاز باشد نتیجه آن جریمه توسط گوگل خواهد بود!

بک لینک (Back Link) در سئو خارجی

بک لینک (backlink) به عنوان اصطلاحی رایج در سئو خارجی (Off Page) در واقع لینکی است که نتیجه کلیک بر روی آن، انتقال به صفحه ای دیگر است، همچنین از جمله فاکتورهای بسیار مهم گوگل جهت رتبه بندی صفحات محسوب می شود که همچنان به عنوان فاکتوری قدرتمند در حوزه سئو کاربرد دارد.

لینک ها در حقیقت ابزاری برای دستیابی ربات های گوگل به صفحات و وبسایت های گوناگون بمنظور خواندن محتوای آنهاست، علاوه بر این ربات ها با استفاده از لینک ها می توانند به ارتباط موضوعی صفحات نیز دست پیدا کنند.

این نکته را نیز باید بدانید که بک لینک تنها در صورت داشتن معیارهای کیفیت از نظر گوگل می تواند ارزشمند باشد، در غیر اینصورت عملاً ارزشی نخواهد داشت.

سئو خارج از سایت چیست؟ گلزاروب
سئو off page چیست؟

اثر لینک شکسته (Broken Link) بر سئو خارجی

لینک شکسته در واقع همان بک لینک است با این تفاوت که لینک به صفحه ای حذف شده اشاره می کند، به بیان دیگر در صورت اشاره بک لینک به صفحه ای با خطای 404 ، 403 ، 500 و … آن لینک، به عنوان لینک شکسته شناخته می شود.

اما در دو صورت لینک شکسته می تواند اثرات منفی بر سئو خارجی سایت بگذارد:

  • شما به صفحه ای در یک سایت دیگر که بنا بر دلایلی بعدها حذف شده لینک داده اید.
  • وبسایتی به صفحه ای از سایت شما لینک داده، در صورتی که در حال حاضر آن صفحه از سایت شما به علتی حذف شده است. 

لینک دهی مشترک (Co-Citation)

هنگامی که در صفحه ای از سایت بطور هم زمان به دو سایت دیگر لینک داده شود، لینک دهی مشترک یا به عبارتی (Co-Citation) صورت گرفته است. حتی در صورت عدم ارتباط دو سایت که لینک دهی مشترک در آن صورت گرفته، از آنجا که در یک صفحه مشترک به هر دو سایت لینک داده شده ارتباط موضوعی آن ها برای گوگل مشخص می شود.

 این نکته ایست که در استراتژی لینک بیلدینگ کاربرد دارد، شما در رپورتاژ آگهی های تولیدی خود می توانید با قرار دادن لینک سایت خود بین لینک سایت های قدرتمند از این استراتژی استفاده کنید. به این ترتیب گوگل با تشخیص ارتباط شما با این وبسایت های قدرتمند، سایت شما را در سطح آن ها دانسته و امتیاز ویژه ای برای سایت شما در نظر می گیرد.

همچنین شما این امکان را دارید با قرار دادن عبارت ” Related ” در ابتدای  نشانی وبسایت مقصد و جستجوی عبارت “related:https://golzarweb.com” سایت هایی با موضوع مرتبط از نظر گوگل را مشاهده کنید.

سئو وب سایت به صورت خارجی یا خارج از سایت - گلزاروب
مروری بر اصطلاحات سئو خارجی سایت

لینک سازی برای صفحات داخلی (Deep Linking)

لینک سازی برای صفحات داخلی زمانی اتفاق می افتد که بک لینک بدون اشاره به آدرس صفحه و دامین آن تنها به صفحه داخلی وبسایتی خاص اشاره داشته باشد.

بطور مثال سایت گلزاروب را در نظر بگیرید:

در صورت لینک دهی به صفحه  https://golzarweb.com/off-page-seo تنها به یکی از صفحات این وبسایت لینک داده شده است و این به معنای Deep Linking خواهد بود. حالا فرض کنید لینک دهی بصورت https://golzarweb.com  صورت بگیرد، در اینصورت لینک سازی صفحات داخلی و یا Deep Linking اتفاق نیفتاده است.

عموماً توصیه بر این است که جهت افزایش قدرت صفحات داخلی سایت خود و همچنین عدم بروز مشکل از نظر الگوریتم پنگوئن گوگل ، بیشتر از لینک سازی صفحات داخلی استفاده کنیم. علاوه بر این در صورت اشاره همه لینک های شما به صفحه اصلی امکان ایجاد شبهه برای گوگل وجود خواهد داشت. به همین علت کاربرد Deep Linking در سئو خارجی (Off Page) و همچنین لینک سازی امری بسیار ضروری و مهم است.

اعتبار دامنه (Domain Authority) 

اعتبار دامنه (Domain Authority) یک مؤلفه تعریف شده توسط وبسایت Moz است که وظیفه آن تعیین امتیاز برای اعتبار یک وبسایت بصورت کلیست. این امتیاز در بازه 0 الی 100 تعیین می شود که نمره 100 نشان از بالاترین حد قدرت یک وبسایت دارد. به بیانی دیگر بالا رفتن عدد اعتبار دامنه مساوی با قدرت بیشتر وبسایت از نظر گوگل و نهایتاً شانس ارتقاء رتبه در رقابت سئو است.

هدف از سئو خارجی چیست و آیا تاثیری بر افزایش رتبه گوگل دارد؟
رابطه ی سئو خارجی و اعتبار دامنه سایت

علاوه بر این نتیجه دریافت بک لینک از وبسایتی با اعتبار دامنه بالاتر ، انتقال ارزش بیشتر به وبسایت شماست. اما از آنجا که اعتبار دامنه مؤلفه ای است که بطور انحصاری متعلق به Moz می باشد و گوگل در رابطه با عملکرد و تأثیر آن عکس العملی نداشته است می توان نتیجه گرفت کلیه مبحث مربوط به اعتبار دامنه یا (Domain Authority) امکان دارد صرفاً در حد فرضیه بوده و قطعیتی در ارتباط با عملکرد آن وجود ندارد!

لینک فالو (Follow Link) و اثر آن بر سئو خارجی

یکی از انواع بک لینک ها ، دوفالو یا فالو است. بک لینک فالو نوعی از بک لینک بوده که علاوه بر آنکه از نظر گوگل در رتبه بندی مؤثر است، عاملی برای انتقال ارزش نیز محسوب می شود.

در نتیجه جهت دریافت بک لینک از یک وبسایت بمنظور ارتقاء سئو سایت، بک لینک دریافتی لزوماً باید از نوع فالو بوده و گوگل دنبال کننده آن باشد. و اما نکته دیگر اینکه بک لینک نو فالو برخلاف بک لینک فالو ارزش و اعتبار را انتقال نمی دهد که در بخش های بعد بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

بمب گوگل (Google Bomb)

در تکنیک بمب گوگل متخصصان حوزه سئو خارجی با لینک سازی وسیع با استفاده از عبارت های معین موفق به کسب رتبه در بازه زمانی کوتاهی می شوند، که البته بعد از شناسائی توسط گوگل این صفحه از نتایج جستجو حذف خواهد شد. این تکنیک تنها دارای اهداف تبلیغاتیست و اصولاً برای کسب و کار مورد استفاده قرار نمیگیرد و به عنوان تکنیک سئو کلاً سیاه محسوب می شود.

به عنوان یک مثال قابل درک می توان به مسئله خلیج فارس و خلیج عربی اشاره نمود، متخصصان با استفاده از تکنیک بمب گوگل باعث شدند با جستجوی کلمه خلیج عربی، عبارت خلیج فارس به عنوان نتیجه اول بالا بیاید!

لینک داخلی (Internal Link) و سئو خارجی

لینک سازی داخلی زمانی ایجاد می شود که اشاره بک لینک به صفحه ای دیگر از همان سایت است که می تواند در سئو سایت بسیار مؤثر باشد، همچنین استفاده از Internal Link در قسمت های بالایی سایت (Header) ، قسمت های کناری سایت (sidebar) و میانه محتوا به درک بهتر مفهوم و همچنین تشخیص رابطه بین صفحات سایت شما توسط گوگل کمک خواهد کرد.

توجه کنید که لینک سازی داخلی با لینک هایی از نوع فالو ایجاد می شود.

اصطلاحات off page seo
چرا سئو خارجی این قدر اهمیت دارد؟

مزرعه لینک (Link Farm)

مزرعه لینک صفحاتیست که در آن لینک های زیادی به وبسایت های دیگر درج شده و عموماً برای کاربر ارزشمند نبوده و تنها دلیل ایاد آن ربات های گوگل است.

بطور مثال دایرکتوری هایی که در گذشته استفاده می شد، با کارکردی شبیه به Link Farm، با دادن بک لینک های بیشمار به سایت های گوناگون سعی در تغییر نتایج گوگل و بالا بردن رتبه سایت خود داشتند، اگرچه این شیوه به دلیل تشخیص سریع گوگل و اعمال جریمه برای وبسایت های مرتبط با این فرآیند دیگر قابل استفاده نیست.

لینک نوفالو (Nofollow Link)

لینک نوفالو در واقع به موتورهای جستجو این پیام را می دهد که این لینک ارزشی نداشته و نباید دنبال شود. اگرچه بر اساس گفته های گوگل در گذشته، لینک های نوفالو تأثیر مثبتی در سئو وبسایت ها ندارند اما در عمل تجربه چیز دیگری نشان داده است! و نهایتاً طبق بیانیه گوگل، از مارس 2020 لینک های نوفالو به عنوان عامل مؤثر در رتبه بندی معرفی شدند.

موارد استفاده از لینک های نوفالو :

  • بدون آگاهی از کیفیت سایت مقصد به سایت های دیگر لینک می دهیم
  • لینک هایی که بدون نظارت توسط کاربران در انجمن ها و فروم ها قرار داده می شود.
  • لینک های قرار داده شده بوسیله کاربران در کامنت پست ها
  • لینک های انتشار یافت در شبکه های اجتماعی

راه اندازی یک کسب و کار آنلاین در دنیای امروز نیاز به داشتن یک سایت حرفه ای و کارآمد است. از آنجا که صاحب یک کسب و کار خود به دلیل مشغله کاری نمی تواند اقدام به این کار کند، همیشه به دنبال یک شرکت طراحی سایت معتبر خواهد بود. شرکت گلزاروب یکی از شرکتهای با سابقه در زمینه طراحی سایت و سئو سایت است که می تواند کسب و کار شما را با کیفیت مطلوبی آنلاین نماید. در صورت نیاز می توانید طراحی سایت شرکتی یا طراحی سایت فروشگاهی خود را به ما بسپارید.
شماره تماس شرکت طراحی وب سایت گلزاروب : 09109212500

اعتبار صفحه (Page Authority)

اعتبار صفحه یا Page Authority از جمله اصطلاحات رایج سئو خارجی Off Page است که درست مانند Domain Authority یا اعتبار دامنه نشان دهنده ارزش و اعتبار وبسایت به لحاظ سئوست. تنها با این تفاوت که اعتبار صفحه صرفاً برای یک صفحه از سایت تعریف می شود اما اعتبار دامنه، کل دامنه را شامل خواهد شد.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که تأثیر PA و DA بر روی یکدیگر دو طرفه است، به این معنا که هرکدام بر دیگری تأثیرگذار خواهد بود.

شبکه بلاگ خصوصی (PBN)

Private Blog Network یا PBN، شیوه ای است که با ایجاد تعدادی وبلاگ و وبسایت که در موضوع با وبسایت اصلی مشترک هستند، ضمن تولید محتوا برای آنها به مرور با بالا رفتن رتبه این وبلاگ ها و وبسایت ها می توان نسبت به دریافت لینک های معتبر و با ارزش برای سایت اصلی اقدام نمود.

با استفاده از این روش شما ضمن داشتن وبسایتی خصوصی می توانید اطمینان داشته باشید وبسایت های رقیب امکان دریافت بک لینک و یا رپورتاژ از این سایت ها را نخواهند داشت، و این در واقع از مزایای این روش محسوب می شود که سبب برتری شما نسبت به رقبا نیز خواهد بود.

نکات سئو off page که هر سئو کار باید از آنها اطلاع داشته باشد.
سئو off page

فراموش نکنید استفاده از این روش از جمله تکنیک های سئو کلاً سیاه محسوب شده و از جمله مواردیست که گوگل حساسیت ویژه ای نسبت به آن داشته و در صورت تشخیص و شناسائی نتیجه آن جریمه از سمت گوگل خواهد بود!

نمره اسپم (Spam Score)

نمره اسپم و یا به بیانی دیگر Spam Score از جمله مؤلفه های هم راستای DA و PA می باشد که معرفی شده توسط سایت Moz بوده و می توان گفت جزء موارد معتبر مورد نظر سئو کاران محسوب می شوند. نمره اسپم در واقع نشان دهنده درصد احتمال اسپم بودن یک سایت بین بازه 0 الی 100 است.

بطور مثال فرض کنید سایت شما با داشتن نمره اسپمی بیشتر از 70 درصد، و به دنبال آن عدم اعتماد گوگل با توجه به نمره اسپم، امکان دریافت رتبه در گوگل را براحتی نخواهد داشت.

در واقع نمره اسپم یا Spam Score وابسته به مواردیست که تعدادی از آن را بیان می کنیم :

  • داشتن محتوایی با کیفیت و ارزش پایین
  • ارجاع تعداد بالایی بک لینک ها به صفحات محدود سایت
  • عدم تناسب مابین میزان درصد بک لینک های فالو و نوفالو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − سه =