بروزرسانی الگوریتم گوگل و نکات مهم آن

جدیدترین بروزرسانی الگوریتم گوگل و نکاتی که به آن دقت می شود

بروزرسانی الگوریتم گوگل در 4 می 2020 یا 15 اردیبهشت 1399 انجام شد که در بین تاریخچه به‌روزرسانی‌های الگوریتم‌های گوگل یکی از مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین‌ها است.

بدون شک، گوگل دائما در تلاش است تا الگوریتم‌های موتور جستجو خود را بهتر کند و علت و نقش تمام آن‌ها را توضیح نمی‌دهد، ولی اگر این به‌روزرسانی مهم و قابل توجه باشد با اطلاع‌رسانی این شرکت، سایرین از آن خبردار می‌شوند.

غول دنیای جستو هنوز اطلاعات دقیقی در مورد جزئیات این به‌روزرسانی اعلام نکرده است. فقط می‌دانیم این کار انجام شده و گوگل اسم آن را به‌روزرسانی هسته اصلی گوگل می 2020 گذاشته است.

شاید از این نظر این خبر اهمیت دارد که سایت‌های زیادی نتیجه آن را لمس کرده‌اند و رتبه آن‌ها افت کرده است، البته بعضی سایت‌ها نیز افزایش جایگاه خود را در صفحه نتایج جستجو جشن گرفتند.

تغییر رتبه سایت های بزرگ با آپدیت الگوریتم گوگل

نکته مهمی که در مورد این آپدیت الگوریتم گوگل وجود دارد همگانی بودن آن است، به عبارت دیگر روی هر سایتی بدون توجه به موقعیت جهانی و زبان آن، تاثیر گذاشته است.

از جمله سایت‌های بسیار مشهوری که نتیجه خوبی پس از این تغییر ندیدند، می‌توانیم اسامی زیر را نام ببریم:

  • twitch.tv
  • archive.org
  • wordpress.org
  • spotify.com

شاید تعجب کنید، ولی این سایت‌ها پس از این تغییرات نزدیک به 38 تا 50 درصد افت رتبه را تجربه کردند. همچنین سرعت این تغییرات بسیار بوده و تنها در عرض 11 روز انجام شده است که نشان ‌می‌دهد به‌روزرسانی هسته الگوریتم گوگل اهمیت بالایی دارد و نمی‌توانیم سرسری از کنار آن عبور کنیم.

البته این یک طرف ماجرا است و از آن طرف بعضی سایت‌های بزرگ نیز رشد بسیار خوبی را تجربه کردند که از جمله آن‌ها می‌توانیم چند مورد زیر را نام ببریم:

  • play.google.com
  • washingtonpost.com
  • apps.apple.com

جالب است آمار رشد گوگل‌پلی در روز اول پس از این به‌روزرسانی 43 درصد و در روز دوم 92 درصد بوده است.

شواهد اینطور نشان می‌دهد که آقای اینترنت با این به‌روزرسانی تاکید بیشتری روی محتوا کرده است و در ادامه سعی می‌کنیم نکات مهم آن را بیشتر توضیح دهیم.

اعتبار و موثق بودن محتوا نقشی مهمی در بروزرسانی الگوریتم گوگل

اجازه دهید اینطور به ماجرا نگاه کنیم؛ شما یک روزنامه چاپ می‌کنید و اگر مشتری به شما اعتماد کند و پس از خرید روزانه متوجه اخبار اشتباه شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ یقینا او را از دست می‌دهید.

بنابراین، طبیعی است گوگل قصد داشته باشد با نشان دادن محتوای درست به کاربران، اعتماد آن‌ها را به دست آورد و تمرکز اصلی به‌روزرسانی هسته الگوریتم گوگل روی اعتبار و موثق بودن محتوا بوده است.

با توجه به این که امروزه بسیاری از افراد پیش از مراجعه به دکتر، علت بیماری خود را در گوگل جستجو می‌کنند، سخت‌گیری این شرکت برای سایت‌های پزشکی بیشتر است.

این علم ارتباط مستقیمی با سلامت و جان افراد دارد و الگوریتم‌های جدید گوگل با بررسی محتوای سایت شما سعی می‌کنند مطمئن شوند اطلاعات اشتباه به کاربران نمی‌دهید.

در حال حاضر، تاثیر این برخورد گوگل بیشتر روی سایت‌های با زبان انگلیسی و بین‌المللی دیده شده است و دوستان فارسی‌زبان ما باید فعلا نفس راحتی بکشند، گرچه همانطور که می‌دانید طولی نخواهد کشید سایت‌های وطنی نیز زیر ذره‌بین گوگل قرار بگیرند.

به‌روزرسانی محتواهای قدیمی

زندگی در دنیای امروزی شتاب بالایی دارد و هر روز در زمینه علم و فناوری پیشرفت‌های جدیدی به دست می‌آید.

بنابراین، طبیعی است اطلاعات دائما تغییر کنند. بدون شک دستاورهای پزشکی در مورد بیماری‌ها نسبت به چند سال قبل بسیار بیشتر است و حجم اطلاعات مربوط به بیماری‌ها و نحوه درمان آن‌ها نیز افزایش یافته است.

الگوریتم های گوگل و آپدیت های جدید آنها

پس باید به گوگل حق دهید طرفدار محتواهای قدیمی با ارزش پایین نباشد و بخواهد محتوایی را در اختیار کاربر قرار دهد که به‌روزرسانی شده باشند.

این شرکت با به‌روزرسانی هسته الگوریتم می 2020 خود روی به‌روزرسانی محتوا نیز دقت کرده است تا کاربران مجبور شوند سایت خود را همیشه با اطلاعات جدید به‌روز کنند.

اگر محتوای قدیمی دارید که می‌دانید شاید تغییر کرده‌اند، آن‌ها را به‌روزرسانی کنید، از نظر سئو نکات را رعایت کرده و مشکلات احتمالی را رفع کنید.

مجددا توجه گوگل بیشتر روی سایت‌های پزشکی و گردشگری است و اگر مدیر سایتی در دسته دوم هستید باید اطلاعات مکان‌هایی را که دیگر امکان رفتن به آن‌ها وجود ندارد، تغییر دهید.

به زبان ساده‌تر، اگر محتوایی که در اختیار کاربران قرار می‌دهید اهمیت دارند و برای انجام کاری به آن اعتماد می‌کنند، اگر به‌روز نباشند زیر تیغ جلادی گوگل قرار می‌گیرید و افت رتبه را باید به جان بخرید.

این مطلب ادامه خواهد داشت … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =