نصب SSL رایگان و معرفی انواع SSL

معرفی بهترین روش برای دریافت SSL رایگان

نصب SSL رایگان اخیرا توسط برخی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات هاستینگ اجرا شده است. در تعریف SSL باید گفت که آن یک پروتکل یا دستورالعمل رمزنگاری شده است؛ وبسایت‌هایی که این گواهی را دارند در ابتدای آدرس خود عبارت HTTPS را دارند. در برخی موارد به TLS، SSL هم گفته می‌شود. هر سایتی که دارای SSL باشد از نظر امنیت در سطح بالایی است و گوگل بیشتر این نوع سایت‌ها را به کاربران پیشنهاد می‌دهد. وجود SSL در سایت‌ها سبب شده داده‌هایی که از طریق اینترنت به صفحه کاربر منتقل می‌شود، رمزنگاری شوند و از دستبرد و تغییر توسط هکرها و فیشینگ‌ها در امان بمانند.

آشنایی با انواع SSL

SSLها دارای انواع مختلفی بوده و ویژگی‌ها و مشخصات متفاوتی دارند. در این مقاله شما را با انواع SSL ها آشنا می‌کنیم. 3 نوع مجوز SSL معروف وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

  1. (EV SSL) Extended Validation
  2. (OV SSL) Organization Validation
  3. (DV SSL) Domain Validation

مجوز EV SSL یا Extended Validation

گرفتن گواهی (EV SSL )Extended Validation نسبت به سایر SSL ها دشوارتر بوده و نیاز به احراز اطلاعات و تایید آن‌ها می‌باشد. در این نوع گواهی SSL، نام شرکت و کشور در نوار آدرس سایت داده می‌شود؛ ولی امکان دارد بسته به نسخه‌های بروز رسانی شده مرورگر در برخی دستگاه‌ها یا نسخه‌های مرور این قابلیت مشاهده نشود. این نوع SSL را می‌توان یکی از بهترین و گران قیمت ترین نوع SSL به حساب آورد.

مجوز OV SSL یا Organization Validation

این نوع گواهی SSL بعد از گواهی EV SSL یکی از گران ترین SSLها می‌باشد. همانند گواهی EV SSL اطلاعات سایت را در نوار آدرس نمایش می‌دهد و برای دریافت این گواهی نیاز به تایید اطلاعات است. در این نوع گواهی رمزنگاری بالایی وجود دارد و برای سایت‌های مهم و امنیتی استفاده می‌شود.

مجوز DV SSL یا Domain Validation

این نوع گواهی SSL نسبت به دو گواهی OV و EV راحت تر قابل دریافت است و دارای رمزنگاری کمتری می‌باشد. برای دریافت گواهی DV SSL نیازی به احراز و تایید اطلاعات کامل سایت نیست و با تایید ایمیل و تلفن همراه هویت مدیر سایت را تایید کرده و مدیر سایت را شایسته دریافت این گواهی تشخیص می‌دهد. بیشتر این نوع گواهی برای سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که اطلاعات مهمی ندارند، به کار می‌رود.

تفاوت SSL رایگان و پولی

استفاده از SSL رایگان و پولی دارای تفاوت‌های آشکاری دارد؛ گوگل نیز نوع SSL پولی و یا رایگان استفاده شده در سایت را می‌تواند تشخیص دهد. میزان قدرت رمزنگاری SSL پولی نسبت به SSL رایگان بیشتر است و نیز در سئو سایت هم دارای تاثیر بیشتری می‌باشد. یکی از خدماتی که شرکت گلزاروب در تحلیل سئو سایت انجام می دهد، بررسی میزان اعتبار نسخه SSL در وب سایت شماست.

آموزش فعال سازی SSL رایگان

در هنگام فعال سازی SSL، عبارت HTTP به HTTPS تبدیل می‌شود و آیکن قفل بسته در کنار آدرس قابل مشاهده است. برای فعال سازی این نوع SSL باید مراحل زیر را انجام دهید.

1. وارد وب سایت SSL For Free شوید.

2. آدرس وب سایت خود را وارد نمایید

3. برای ساخت اکانت یک ایمیل و رمز وارد کنید

4. بر روی دکمه Create Free SSL Certificate کلیک نمایید

5. در پنجره new certificate روی گزینه Next Step کلیک نمایید

6. در مرحله بعد اگر می‌خواهید اطلاعات بصورت خودکار وارد شود گزینه aute-generate CSR را روشن کنید. اگر اطلاعات را بخواهید دستی وارد کنید باید این گزینه را غیرفعال کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات گزینه Next Step بزنید.

7. در مرحله بعد مجددا گزینه Next Step را بزنید

مقایسه نسخه های پولی و رایگان بر سئو

بعد از وارد کردن اطلاعات باید این اطلاعات را تایید کنید؛ که برای این کار سه روش وجود دارد.

تایید از طریق ایمیل، روش آپلود فایل و در نهایت روش (DNS)CNAME که بهترین روش نسبت به دو روش دیگر است.

روش اول Email Verification: در این روش از لیست ایمیل، ایمیل خود را انتخاب کنید و گزینه Next Step بزنید. با انجام این کار ایمیل تایید به حساب ایمیل شما ارسال می‌گردد؛ که باید روی آن لینک کلیک کنید تا دامنه شما تایید شود.

روش دوم(DNS)CNAME: با استفاده از این روش سایت به شما اطلاعاتی می‌دهد که باید برطبق آن اطلاعات یک رکورد DNS برای دامنه برای سایت خودتان اضافه نمایید. با زدن گزینه Next Step و سپس کلیک روی گزینه Verify اطلاعات سایت شما تایید می‌شود.   

روش سوم HTTP File Upload: در این روش سایت یک فایل به شما می‌دهد؛ که باید آن را در مسیر گفته شده در سایت خود بارگذاری کنید.

 بعد از اینکه با استفاده از یکی از این روش‌ها اطلاعات سایت را تایید کردید، گواهینامه SSL سایت شما تایید می‌شود و می‌توانید آن را نصب نمایید.

نصب SSL رایگان بر روی هاست CPanel

  1. وارد هاست سایت خود شوید و بر روی دکمه SSl/TLS در قسمت Security کلیک کنید.

2. در بخش Install and Manage SSL for your site (HTTPS) بر روی گزینه Manage SSL sites کلیک کنید.

3. در صفحه باز شده نام دامنه را انتخاب کنید؛ و اطلاعاتی که سایت SSL For Free به شما داده را در قسمت های مشخص وارد کرده و تایید بزنید.

چنانچه همه مراحل را به درستی انجام داده باشید نصب SSL رایگان صورت گرفته و با وارد کردن آدرس سایت در مرورگر با آیکن قفل در کنار آدرس و عبارت سبز رنگ Connection is secure مواجه خواهید شد.

در پایان به این نکته دقت کنید که  SSL رایگان فقط برای 90 روز دارای اعتبار و قابل استفاده است. بعد از گذشت این مدت باید دوباره به سایت SSL For Free  مراجعه کرده و تمام مراحل را دوباره انجام دهید.

البته سایت SSL For Free  در موعد مقرر برای مطلع کردن شما از پایان اعتبار SSL رایگان ایمیلی ارسال می‌کند. همچنین برای بررسی گواهینامه SSL رایگان نصب شده روی سایت خود می‌توانید از سایت SSL Labs  استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =