محتوای تکراری چیست؟ گلزاروب

محتوای تکراری یا Duplicate Content چیست؟

از جمله مشکلات موجود در بیشتر ویسایت ها که اکثر وبمسترها حتی از وجود آن خبر ندارند، محتوای تکراری و یا Duplicate Content است. عموماً تصور بر این است که رفع این مشکل تأثیر چندانی بر وبسایت ها ندارد. به همین جهت سعی داریم با شرحی کامل از محتوای تکراری و تأثیر آن بر وبسایت ها، شما را با شیوه های حل این مشکل آشنا کنیم.

پس با ما همراه باشید .

محتوای تکراری (Duplicate Content) چیست؟

محتوای تکراری یا Duplicate Content عبارت است از تکرار محتوایی یکسان در صفحات مختلف یک وبسایت که بسیاری از وبسایت ها در حالی درگیر آن هستند که اطلاعی از آن ندارند. مشکلی که در اثر عملکرد اشتباه وبمسترها به وجود می آید.

اگرچه ظاهراً برخی از مشکلات ایجاد شده در سئو تکنیکال اهمیت چندانی ندارند، اما زمانی پی به اهمیت آن ها خواهید برد که تأثیر رفع مشکل را بر رتبه سایت خود ببینید! بطور مثال، زمانی که بدون هدف و برنامه ریزی با استفاده از تگ زدن و درج برچسب ها مقاله خود را پیش می برید، در واقع تنها به افزایش محتوای تکراری سایت خود کمک کرده اید!

شاید از خود سؤال کنید چگونه محتوای تکراری به عنوان یک مشکل می تواند سبب آسیب زدن به سئو سایت شما باشد؟ برای رسیدن به این جواب همراه ما باشید .

مشکلات ایجاد شده توسط Duplicate Content

با بروز مشکل Duplicate Content در وبسایت شما در حقیقت مشکلات عدیده ای از نظر گوگل و وبمسترها به وجود آمده که در اینجا قصد داریم با شرح این مشکلات شما را با اثرات مخرب Duplicate Content بر وبسایت خود آشنا کنیم.

انتشار محتوای تکراری چه ضرری برای سایت دارد؟ گلزاروب
محتوای تکراری چیست؟

1- اثرات منفی محتوای تکراری از نظر گوگل

با تکرار محتوایی یکسان در صفحات مختلف سایت ، گوگل توانایی تشخیص نسخه مناسب از این محتوا جهت نمایش در SERP را نخواهد داشت، در واقع نمی تواند اولویتی برای این نسخه ها نسبت به یکدیگر قائل شود و نتیجه چیزی نخواهد بود جز به وجود آمدن مشکلی حتی به مراتب بدتر از Keyword Cannibalization !

2- اثرات منفی محتوای تکراری

یکی از مشکلاتی که از نظر وبمسترها محتوای تکراری سبب بروز آن می شود، نامفهوم بودن بک لینک ها و سئو خارجی (Off Page SEO) است که مشخص نیست برای کدام یک از صفحات باید صورت بگیرد، علاوه بر این باعث سردرگمی افرادی خواهد شد که قصد دارند به شما لینک بدهند. و با پراکنده شدن کاربران شما در صفحاتی گوناگون با محتوایی یکسان، امکان بررسی فعالیت آن ها عملاً بسختی امکانپذیر می شود.

3- علل به وجود آمدن مشکل محتوای تکراری (Duplicate Content )

آنچه که واضح است، محتوای تکراری یا Duplicate Content مشکلی نیست که خود به خود و بی دلیل به وجود بیاید، قطعاً دلایلی برای بروز این مشکل وجود دارد که ما در این بخش به بررسی آن خواهیم پرداخت.

– ایجاد وبسایت در دو نسخه با قالب های متفاوت ( http – https – www )

سایت هایی هستند که با دو قالب http  و https بطور هم زمان باز می شوند در حالی که بر روی یکدیگر ریدایرکت نشده اند، که این به این معناست که کل صفحات هم نسخه ای با https دارند و هم با http و این یعنی بدترین حالت ممکن که امکان دارد فقط با تعدادی کلیک تمامی محتوای سایت شما تبدیل به محتوایی تکراری شود.

این مسئله شامل وبسایت هایی که با www یا بدون آن باز می شود نیز هست. اما این مشکلیست که به آسانی می توان تنها با برخی تنظیمات از طرف هاستینگ و یا از داخل وردپرس آن را رفع نمود.

چرا باید حواسمان به عدم انتشار متن تکراری در سایت باشد؟ گلزاروب
اجتناب از تکرار محتوا در هنگام تولید آن
– بهینه سازی یک نسخه از سایت جهت نمایش در موبایل

ایجاد دو نسخه از وبسایت جهت نمایش بهتر در موبایل از جمله دیگر اشتباهات رایج تعدادی از وبمسترهاست. عموماً در این مورد نسخه دوم را با url دیگر، بطور مثال با استفاده از m.example.com به عنوان جایگزینی برای example.com با می آورند که همین می تواند دلیلی برای بروز مشکل محتوا های تکراری باشد.

اما آنچه که برای جلوگیری از بروز این مشکل توصیه می شود استفاده از کدنویسی و یا طراحی و قالب ریسپانسیو بمنظور بهینه سازی وبسایت هم برای موبایل و هم PC با url مشترک است.

– تولید محتوا تکراری

برخی به دلیل نا آگاهی نسبت به اصول سئو شروع به تولید محتواهایی تکراری برای وبسایت خود می کنند. بطور مثال فرض کنید شخصی برای وبسایت خود چندین صفحه برای معرفی رستوران های شناخته شده در شهر تهران با این عناوین ایجاد کرده است : رستوران گل سرخ ، رستوران شهرزاد ، رستوران گلها و … . خوب ، این عناوین همگی در کلمه رستوران مشترک بوده و فرق آن ها در اسامی عنوان شده بعد از کلمه رستوران است و این یعنی محتوای همه ی این صفحات یکسان محسوب می شود!

و اما راه حلی که ما برای رفع این مشکل پیشنهادی کنیم :

  • استفاده از فعل، کلمات ربط، مترادف و … برای ایجاد تفاوت در محتوا و جلوگیری از تکراری شدن آن
  • در مثال بالا می توانیم در هر صفحه با دادن اطلاعاتی در مورد مناطق مختلفی که رستوران ها در آن واقع شده محتوایی کاملاً یونیک ایجاد کنیم.

و اما آنچه که باید به آن توجه کنید عدم ریدایرکت تمام صفحات بر روی یک صفحه است، زیرا در این صورت شما با مشکل Keyword Cannibalization روبرو خواهید شد.

عدم استفاده صحیح از برچسب

بسیاری از مدیران وبسایت های فروشگاهی به دلیل عدم ارائه تعریف صحیح از برچسب اغلب به تصور اینکه برچسب در واقع همان کلمه کلیدیست اقدام به درج تعداد زیادی تگ تنها برا یک محصول می کنند که این اشتباه باعث به وجود آمدن مشکل بزرگی خواهد شد. در حقیقت در اینجا با استفاده از هر تگ صفحه ای با محصولی مشابه در سایت ایجاد شده است، یعنی ایجاد چندین صفحه با محتواهای تکراری!

استفاده صحیح از تگ ها

وبسایتی به عنوان فروشگاه ارائه کننده کتاب های کنکور برای هر محصول تعداد زیادی تگ به کار برده بود . بطور مثال برای محصول ” فیزیک جمع بندی نشر الگو ”  تگ هایی از این قبیل استفاده کرده است: فیزیک نشر الگو/ فیزیک جمع بندی/ فیزیک الگو و …

اما شیوه صحیح  برچسب گذاری در اینجا به چه صورت است ؟ در اینجا باید با روشی درست و البته با استفاده از حداکثر 2 الی 3 تگ این مشکل را از بین ببریم. به این صورت : فیزیک / نشر الگر / جع بندی

افزودن متغیرها به URL

در بسیاری از وبسایت های فروشگاهی به ویژه سایت هایی که دارای قسمتی جهت فیلتر محصولات هستند، عموماً با افزودن متغیرهایی به انتهای URL باعث ایجاد صفحه ای جدید می شوند که در صورت عدم رفع این مشکل صفحات بیشماری با محتوای تکراری ایجاد خواهد شد.

استفاده از کنونیکال ها روشی برای حل این مشکل محسوب می شود که در قسمت بعدی به شرح آن خواهیم پرداخت .

توجه داشته باشیم که برخی وب مستر ها محتوای تکراری منتشر می کنند. - گلزاروب
چطور از انتشار محتوای تکراری جلوگیری کنیم؟

روش های حل مشکل Duplicate Content

در اینجا با دو روش کاربردی به عنوان شاخص ترین روش های حل مشکل محتوای تکراری آشنا خواهیم شد.

1- حذف و یا استفاده از ریدایرکت 301 و نوایندکس

در حقیقت حذف صورت مسئله آسانترین راه حل مشکل محتوای تکراریست! در صورت عدم نیاز به محتوای تکراری مورد نظر می توانید با حذف آن و انجام ریدایرکت 301 بروی نسخه اصلی محتوا و یا استفاده از نو ایندکس مشکل محتوای تکراری را براحتی حل کنید.

اما در مواردی که به دلیل نیاز به نسخه های تکراری امکان حذف آن وجود ندارد شما با استفاده از روش دوم می توانید به رفع مشکل بپردازید .

2- کنونیکال

در روش کنونیکال در واقع شما با مشخص کردن نسخه اصلی برای گوگل و ارجاع نسخه های تکراری به آن می توانید مشکل محتوای تکراری را حل کنید. به این ترتیب که با قرار دادن کد در همه صفحات با محتوای تکراری، این صفحات را به صفحه اصلی کنونیکال می دهید!

امیدواریم که مطالعه مقاله فوق، توانسته باشد به اطلاعات شما در زمینه محتوای تکراری کمک شایانی نماید. در انتها توجه شما را به مطلب زیر جلب می نماییم.

صاحبان کسب و کار همیشه به دنبال یک وب سایت حرفه ای بوده اند که بتواند خدمات و یا محصولات آن ها را به خوبی معرفی نماید و هم چنین مشتری زیادی برای خدمات یا محصولات آن ها فراهم آورد. شرکت طراحی سایت گلزاروب که تجربه زیادی در امر طراحی سایت و سئو سایت دارد، به خوبی می تواند زمینه طراحی وب سایت و سئو سایت به صاحبان کسب و کار کمک نماید. از جمله انواع طراحی سایت که شرکت گلزاروب در آن متخصص است، طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی می باشد. برای آشنایی بیشتر با این شرکت و سفارش طراحی سایت یا سفارش سئو، از طریق شماره های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
شماره تماس شرکت گلزاروب: 09109212500

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 4 =