دامین آتوریتی و پیج آتوریتی چیست؟ گلزاروب

دامین آتوریتی و پیج آتوریتی چیست و چه کاربردی دارد؟

دامین آتوریتی (domain authority) و پیج آتوریتی (page authority) دو مورد از شاخصه های امتیاز دهی هستد که توسط سایت Moz معرفی شده اند. کسانی که در زمینه سئو فعالیت می کنند با این دو مولفه اشنایی کامل دارند. در ادامه مقاله با کاربردهای دامین اتوریتی و پیج آتوریتی با شما همراه هستیم.

کاربردهای دامین آتوریتی و پیج آتوریتی

همانطور که اشاره شد، دامین اتوریتی و پیج آتوریتی توسط شرکت Moz معرفی شد. این شرکت یکی از معتبرترین و محبوب ترین شرکت ها در زمینه سئو سایت و بهینه سازی سایت است. امتیازهایی که این شرکت به سایت ها می دهد، موتورهای جست و جو را تحت تاثیر قرار میدهد. در واقع این امتیاز استانداردی برای تحلیل قدرت سایت و اعتبار دامنه یک سایت است.

شرکت ماز معیاری بین 0 تا 100 درنظر گرفته است. هر چقدر امتیاز سایت بیشتر باشد، از اعتبار و ارزش بالاتری برخوردار است. بدین ترتیب احتمال اینکه صفحات شما سریع تر در فرایند جست و جو ظاهر شود، بیشتر است. پیج آتوریتی یا اعتبار صفحه، همانطور که از اسمش پیداست، اعتبار و ارزش صفحه ای خاص از سایت شما را نشان می دهد. در نتیجه شما نسبت به رقبای خود یک گام جلوتر هستید.

اثری که دامین آتوریتی بر سئو سایت دارد - گلزاروب
دامین اتوریتی یا اعتبار دامنه چیست؟

نکته مهم راجع به دامین اتوریتی

فقط این نکته مهم را به خطر داشته باشید که دامین آتوریتی یک معیاری نسبی است که برای مقایسه سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. پس دامین اتوریتی را یک پارامتر کاملا قطعی درنظر نگیرید زیرا معیار اصلی گوگل است. الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی سایت از 200 فاکتور بهره می گیرد، در حالی که این مقدار در دامین اتوریتی شرکت ماز 40 عیار است.

اجازه دهید دامین آتوریتی و پیج آتوریتی را با مثالی بارز توضیح دهیم که برای همه شما قابل هضم باشد. دامین آتوریتی را یک خانواده و پیج آتوریتی را فردی از این خانواده درنظر بگیرید. پیج آتوریتی نمایانگر اعتبار فردی از اعضای خانواده است. اگر در این خانواده با اعتبار (دامین اتوریتی بالا) یکی از اعضای خانواده مسبب رسوایی و بی آبرویی شود (پیج آتوریتی کم)، قاعدتا اعتبار کل خانواده را زیر سوال می برد و از اعتبار این خانواده می کاهد. (دامین اتوریتی را متزلزل می کند). از سوی دیگر فردی از اعضای خانواده معمولی به درجات و موفقیت های بالایی میرسد (پیج آتوریتی بالا)، در این شرایط اعتبار کل خانواده افزایش می یابد (دامین آتوریتی بالا می رود). امیدوارم با این مثال تعریف دامین آتوریتی و پیج آتوریتی را کاملا درک کرده باشید.

طریقه تعیین دامین اتوریتی و پیج آتوریتی

به دلیل اینکه دامین اتوریتی و پیج اتوریتی توسط شرکت ماز معرفی شده است، باید از سایت این شرکت اقدام به تعیین دامین آتوریتی و پیج آتوریتی کنید و سایت خود را با رقیبانتان مورد ارزیابی قرار دهید. بدین منظور وارد سایت moz.com شوید و مراحل ثبت نام را انجام دهید. سپس وارد حساب کاربری خود شده و به قسمت link explorer بروید. در این قسمت آدرس دامین خود را وارد کنید. بدین ترتیب شما می توانید تمامی اطلاعات دامنه خود و تعداد لینک های ورودی را مشاهده کنید.

اثر پیج آتوریتی و اعتبار دامنه بر افزایش رتبه ی سئو سایت شما - گلزاروب
نکات افزایش رتبه ی اعتبار دامنه و اعتبار صفحات وب سایت

راه دیگر این است که با استفاده از پلاگین moz bar که بر روی مرورگر خود دانلود می کنید، دامین اتوریتی و پیج آتوریتی سایت خود و یا هر سایتی را که باز می کنید، مشاهده کنید.

چند نکته مهم

در رابطه با دامین اتوریتی و پیج آتوریتی به این نکات توجه داشته باشید:

  • در بیشتر مواقع دامین آتوریتی کمتر از پیج آتوریتی است.
  • معمولا بالاترین پیج آتوریتی به صفحه اصلی وب سایت تعلق دارد.
  • گاهی اوقات صفحات یک وب سایت آتوریتی صفر یا یک را نشان میدهند. این مروط به ضعیف بودن محتوای صفحات نیست. مقداری باید صبر کنید.
  • گاهی اوقات ممکن است با یک سایت اسپم با آتوریتی بالا مواجه شوید. جای تعجبی نیست. موارد این چنینی اتفاق می افتد.
  • شما با تولید محتوا و توزیع آن، لینک سازی، سوشیال سیگنال و منشن ها می توانید دامین آتوریتی و پیج آتوریتی را افزایش دهید. این موارد موجب افزایش اعتبار سایت شما می شود.
نکات اعتبار دامنه و اعتبار صفحات سایت - گلزاروب
اهمیت اعتبار دامنه و تاثیر آن بر سئو سایت

آیا دامین آتوریتی و پیج آتوریتی قابل استناد است؟

در حقیقت نه، اینطور نیست. سایت ماز از اعتبار بالایی برخوردار است، اما این ملاک برای گوگل قابل قبول نیست. ما در تعریف سئو دچار مشکل شده ایم و تصور درستی از آن نداریم. تمامی اطلاعاتی که ما داریم بر اساس ازمون و خطا های متعدد است. به همین دلیل هر چقدر هم سایت Moz معتبر باشد، گوگل آن را نمی پذیرد، زیرا گوگل منطق خود را دارد. پس نتیجه این قسمت این است که چون دامین اتوریتی و پیج آتوریتی توسط گوگل تایید نشده اند، پس قابل استناد نیستند.

در انتها ارزومندیم که از خواندن مقاله فوق لذت برده باشید. در صورت نیاز مقاله را ادامه دهید تا با خدمات شرکت گلزاروب بیشتر آشنا گردید.

اگر شما هم صاحب یک کسب و کار (چه کوچک یا بزرگ) هستید، حتما به طراحی سایت و سئو سایت نیاز خواهید داشت تا خدمات یا محصولات خود را به خوبی به مخاطبان خویش عرضه نمایید. شرکت طراحی سایت گلزاروب یکی از شرکت های معتبر در این زمینه است که می تواند شما را در مسیر موفقیتتان همراهی کند. این شرکت در زمینه طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی تخصص ویژه ای دارد. در صورت تمایل می توانید با شماره های شرکت ما تماس حاصل بفرمایید.

شماره تماس شرکت گلزاروب: 09109212500

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =