عنوان مقاله سئو شده و نکات مهمی که باید حتما به آن توجه نمود. - گلزاروب

طول عنوان مقاله براساس اصول سئو چقدر است؟

طول عنوان مقاله بر اساس اصول سئو یکی از مباحثی است که هنوز بسیاری از کارشناسان سئو در مورد آن اختلاف نظر دارند. تگ عنوان در حقیقت یکی از بخش‌های اصلی HTML است که به شکل ویژه، متن عنوان صفحه سایت شما را در خود قرار داده است. شما این تگ‌ها را پس از جستجوی یک عبارت می‌توانید در صفحات نت ایج موتورهای جستجو ببینید.

عناوین در حقیقت نقش لینک‌هایی را دارند که کاربران گوناگون را وارد سایت شما می‌کنند. اهمیت عنوان‌ها برای بهینه‌سازی سایت بسیار زیاد است و اگر به درستی بهینه شوند، می‌توانند روی رتبه سایت شما و همچنین افزایش نرخ کلیک بسیار تاثیر بگذارند.

عنوان سئو یا متا تگ عنوان چیست؟

به عنوان یک قانون کلی، متنی که در تگ عنوان (title tag) قرار می‌گیرد، باید به صورت مختصر و مفید محتوای آن صفحه را نشان دهد. بنابراین طول عنوان مقاله از اهمیت بالایی برخوردار است. تصویر زیر ظاهر این تگ عنوان را در نتایج جستجوی گوگل نشان می‌دهد.

تگ عنوان و تگ توضیحات در نتایج جستجو - گلزاروب
نمایش تگ عنوان و توضیحات متا در نتایج گوگل

شما می‌توانید در عنوان صفحه سایت خود از موارد زیر استفاده کنید:

 • عبارت کلیدی اصلی
 • عبارت های کلیدی فرعی
 • اسم برند
 • اعداد
 • عبارت‌های جذاب

ما با نوشتن مطلب زیر سعی کردیم به سوالاتی که احتمالا در مورد متا تگ دارید، پاسخ دهیم. یعنی:

 • تاثیر متا تگ عنوان روی سئو سایت چیست؟
 • آیا تگ عنوان تعدد بازدیدها را افزایش می‌دهد؟
 • برای سئو عنوان باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
 • به چه روش باید عنوان در مقاله‌ها را بهینه کنیم؟
 • تاثیر عنوان در مقاله‌ها روی نرخ کلیک چقدر است؟

به اعتقاد اکثر کاربران، متا تگ‌های عنوان بسیار ساده هستند. در حقیقت، این برچسب‌ها پتانسیل بسیار زیادی دارند. نقش اصلی آن‌ها نشان دادن محتویات یک صفحه و انتظاری است که بازدیدکننده و موتورهای جستجو پس از بازدید آن‌ می‌توانند داشته باشند.

نکات مهم در رابطه با عنوان مقاله

نکات دیگری که باید در مورد برچسب عنوان فراموش نکنید، به شرح زیر است:

تعداد برداشت‌های اول: بازدیدکنندگان بالقوه سایت شما زمان جستجو اولین چیزی که می‌بینند برچسب عنوان است. بنابراین، این اولین فرصت شما برای تاثیرگذاری مثبت روی آن‌ها است.

اهرم تجاری: کاربران به برندها اعتماد می‌کنند. بنابراین مطمئن شوید از نام تجاری خود به صورت برجسته در تگ عنوان استفاده می‌کنید. نتیجه آن افزایش تعداد کلیک و ترافیک ورودی سایت شما است.

همچنین از یاد نبرید که گوگل و سایر موتورهای جستجو علاوه بر برچسب عنوان مقاله شما، به موارد دیگر نیز دقت دارند تا به رتبه‌بندی صفحه شما کمک کنند.

بررسی کنید محتوای شما چرا متفاوت است. (و به کاربران در مورد آن اطلاع دهید)

تمام افراد که در گوگل جستجو می‌کنند، دنبال چیزی می‌گردند. اما این جستجو همیشه متفاوت است. کاربران دوست دارند در نتایج جستجو کیفیت‌های خاصی را پیدا کنند.

گرچه، در صورتی صفحه سایت خود را در مورد یک سوال خاص طراحی کردید، به احتمال زیاد بین ویژگی‌های محتوای شما و ویژگی‌هایی که افراد دنبال آن هستند، همپوشانی وجود دارد.

باید بین عنوان و محتوای شما یک ارتباط مستقیم باشد.

تنها در تگ عنوان باید این موارد را به اطلاع بازدیدکنندگان بالقوه برسانید.

مقدار صحیح طول عنوان مقاله سئو شده

تحقیقات نشان داده است، گوگل معمولا 50 تا 60 کاراکتر از متن عنوان را در صفحات نتایج جستجو به کاربران نشان می‌دهد. به عبارت دیگر اگر تلاش کنید طول عنوان را زیر این مقدار تنظیم کنید، تقریبا 90 درصد اوقات، گوگل عنوان شما را کاملا به کاربر نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که شرکت طراحی سایت یا سئو سایتی که وب سایت شما را برای نتایج گوگل بهینه سازی می کند حتما به نکته فوق توجه داشته باشد.

افزونه یواست و عنوان سئو - گلزاروب
وارد کردن تگ عنوان در افزونه یواست

همچنین بهتر است بگوییم هیچ مرجع خاصی محدوده مشخصی برای طول عنوان سئو اعلام نکرده است و همچنین گاهی حتی اگر آن را بین 50 تا 60 کاراکتر رعایت کنید، باز هم احتمالا در بعضی مواقع گوگل عنوان را درست نشان ندهد.

شاید بد نباشد همچنین بدانید گوگل تنها 600 پیکسل را برای عنوان شما در نظر می‌گیرد، تا براساس آن عناوین را بهتر بنویسید.

همین حالا مطالعه کنید

محتوای همیشه سبز چیست؟
چطور یک توضیحات متا فوق العاده بنویسیم و کاربر از طریق جستجوی گوگل جذب نماییم؟
محتوای خوشه ای چطور باعث افزایش رتبه در جستجوی گوگل می شود؟
طراحی سایت ریسپانسیو یعنی چه؟

چرا اهمیت تگ‌های عنوان زیاد است؟

یکی از اولین دلایل برای اهمیت متن و طول عنوان مقاله در سئو، توجه گوگل به آن به عنوان یک عامل رتبه‌بندی است و بنابراین بهینه‌سازی عناوین سایت اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. گوگل با توجه به عناوین سعی می‌کند موضوع محتوای شما را درک کند و اولین پل ارتباطی شما با کاربران محسوب می‌شوند.

در نتیجه، عناوین در 3 جایگاه کلیدی استفاده می‌شوند:

 • صفحات نتایج جستجوی گوگل
 • مرورگر وب
 • شبکه‌های اجتماعی

چرا طول عنوان را همیشه در صفحات نتایج موتورهای جستجو نمی‌بینیم

گاهی شاید دیده باشید گوگل عنوان صفحه‌ای که از سایت شما نشان می‌دهد، با عنوانی که شما وارد کردید فرق دارد. بدون شک گیج می‌شوید. به ویژه اگر وقت و زمان زیادی صرف پیدا کردن یک تگ عنوان مناسب برای محتوای خود کرده باشید. برای درک بهتر این موضوع، شاید توضیحات زیر کمک کند.

برعکس کردن کلمات کلیدی

اگر برچسب عنوان شما کلمات کلیدی زیادی داشته باشد، گوگل شاید تصمیم به بازنویسی آن بگیرد. یکی از قوانین بسیار مهم در بهینه‌سازی عنوان استفاده متعادل از عبارت‌های کلیدی است. برای جلوگیری از این وضعیت، حتما متن عناوین خود را به شکلی انتخاب کنید که برای کاربران مفید باشند.

استفاده از عبارت‌های جایگزین

گاهی در کنار برچسب عنوان، ممکن است عناوین متا جایگزین را قرار دهید. بنابراین، این امکان وجود دارد گوگل هر کدام از عناوین جایگزین را انتخاب کند و سپس در نتایج جستجو نشان دهد. اگر عنوان متا مربوطه را نوشتید، نباید نگران این موضوع باشید. در صورتی دیدید عنوان نشان داده شده در صفحات جستجو مناسب نیست، اولین گام باید تغییر برچسب‌های عنوان و عنوان متا باشد.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سه =