تدوین استراتژی سئو برای حرفه ای ها و مبتدیان

تدوین استراتژی سئو سایت به شیوه ای نوین

تدوین استراتژی سئو برای سایت های تازه کار یا وب سایت هایی که نتیجه مطلوبی نمی گیرند یک امر واجب است. در این مطلب می‌خواهیم بگوییم چطور می‌توانیم به صورت گام به گام برای سایت خود یک استراتژی سئو داشته باشید تا به بهترین شکل ممکن برای بهبود رتبه و ترافیک سایت‌تان نتیجه بگیرید.

اکثر سایت‌هایی که چنین استراتژی را در پیش گرفتند، به رتبه‌های بالای گوگل رسیدند. بنابراین اگر دنبال موفقیت در اینترنت هستید، تا انتهای این مطلب با ما باشید.

تعریف استراتژی سئو

تعریف استراتژی سئو (که از آن به اسم رویکرد سئو و استراتژی بهینه‌سازی سایت نیز یاد می‌کنند)، فرآیندی است که از برنامه‌ریزی، توضیح و اجرای مراحلی تشکیل شده است که هدف آن‌ها بالا بردن رتبه یک سایت در صفحه نتایج جستجو گوگل است.

به عبارت دیگر، منظور ما همان قوانینی است که اگر رعایت کنید، ترافیک طبیعی سایت شما افزایش پیدا می‌کند.

همه می‌توانند از این استراتژی سئو صحیح استفاده کنند، چه تازه فعالیت در اینترنت را شروع کرده باشند یا بخواهند سئو سایت کسی را انجام دهند.

در هر صورت، باید براساس اصول مشخصی حرکت کنید تا به رتبه‌های بالا برسید و عملکرد خود را حفظ کنید.

با توجه به این صحبت‌ها، می‌توان برای تعیین استراتژی سئو مناسب 9 مرحله کلی را در نظر گرفت که به شرح زیر هستند:

 1. تهیه فهرستی از عبارات و کلمات کلیدی
 2. تحلیل رقبای حاضر در صفحه اول گوگل
 3. تولید محتوای متفاوت و خاص
 4. با رعایت اصول، لینک‌ بیلدینگ انجام دهید.
 5. صفحات داخلی سایت را بهینه‌سازی کنید.
 6. بهینه‌سازی را با توجه به هدف کاربر از جستجو انجام دهید.
 7. محتوای خود را متفاوت نشان دهید.
 8. برای صفحات سایت خود لینک بسازید.
 9. محتوای قدیمی را به‌روزرسانی کنید و ارتقاء دهید.

هرگز کسی نمی‌تواند ادعا کند عملیات بهینه‌سازی سایت در یک بازه زمانی خاص نتیجه می‌دهد. به عبارت دیگر، تلاش شما باید طبق یکسری اصول باشد و تمام این مراحل همگام و در تعامل با یکدیگر به جلو برده شوند.

1- تهیه فهرستی از عبارات و کلمات کلیدی

رک بگوییم، بخش زیادی از بهینه‌سازی سایت مربوط به تحقیق کلمات کلیدی می‌شود و بنابراین طبیعی است اولین مرحله در تدوین استراتژی سئو را به آن اختصاص دهیم.

راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، ولی ساده‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها استفاده از پیشنهادات گوگل (Google Suggestion) است.

تنها کافی است یک عبارت را در کادر جستجوی گوگل وارد کنید تا عبارات مربوطه دیگر را به شما پیشنهاد دهد که سایر کاربران و مردم جستجو می‌کنند.

از نظر برخی افراد این روش ممکن است خیلی ساده و بدون تاثیر به نظر برسد، ولی در حقیقت جزو بهترین روش‌های تحقیق کلمات کلیدی است، چون خود گوگل این کلمات را پیشنهاد می‌دهد.

اگر کسی استفاده از این روش را رد کرد، شک نکنید دانشی نسبت به استراتژی سئو و نحوه برنامه‌ریزی آن ندارد.

پیشنهاد ما اولویت گذاشتن روی کلمات کلیدی طولانی یا Long Tail Keywords است، چون ساده‌تر می‌توانید به رتبه‌های بالا برای آن‌ها برسید و بنیاد سایت خود را محکم کنید.

نیازی به توضیح ندارد، کلمات کلیدی با رقابت پایین راه موفقیت را کوتاه می‌کنند. بنابراین از این فرصت استفاده کنید.

البته کلمات کلیدی اصلی و هدف خود را نیز از یاد نبرید.

2- تحلیل رقبای حاضر در صفحه اول گوگل

فرض کنیم، عبارات کلیدی هدف خود را پیدا کردید، ولی حالا باید ببینیم رقبای شما چه کارهایی برای آن‌ها انجام دادند.

برای بررسی یکی از کلمات کلیدی انتخابی را در گوگل جستجو کنید. سایت‌هایی که در صفحه اول و رتبه‌های بالاتر قرار دارند را بررسی کنید تا ببینید محتوای خود را برای آن کلمه چطور نوشتند یا عناوین رو چطور انتخاب کردند.

3- تولید محتوای متفاوت و خاص

به مرحله بسیار حساس یعنی تولید محتوا به بهترین شکل ممکن می‎رسیم. در این مرحله دو انتخاب دارید:

 • محتوای تولیدی شما متفاوت باشد.
 • هدفتان را روی محتوای بهتر بگذارید.

اجازه دهید تو موضوع «متفاوت» و «بهتر» را توضیح دهیم.

متفاوت

احتمالا زمان تعیین استراتژی سئو، پس از بررسی نتایج جستجو صفحه اول هدف خود را روی تولید محتوای بهتر بگذارید.

فکر خوبی است، ولی گاهی توصیه می‌کنیم هدف خود را روی تولید محتوایی بگذارید که متفاوت با محتوای سایت‌های صفحه اول باشد.

شاید بپرسید چرا؟

این تکنیک به شما اجازه می‌دهد مانند یک ستاره در یک جمع متفاوت به نظر برسید که نتیجه آن افزایش نرخ کلیک، بازدید، تبدیل بازدیدکننده بیشتر به مشتری و رنک سایت است.

به عنوان مثال، هدفتان تهیه یک مقاله باکیفیت در مورد سئو سایت برای گوشی‌های موبایل است. اگر صفحه اول را ببینید، می‌بینید تمام محتواها شبیه به یکدیگر نوشته شدند. اگر این بین یک سایت محتوایی با این تیتر «60 ترفند رویایی برای سئو سایت برای گوشی‌های موبایل» منتشر کرده باشد، شاید عنوان آن زیاد منطقی نباشد، ولی بازدیدکننده را جذب می‌کند.

تدوین استراتژی مناسب سئو برای کسب و کارها

متفاوت بودن همیشه خوب است و بسیاری از سایت‌های بزرگ در استراتژی‌های سئو سایت خود از آن استفاده می‌کنند. کاری که شما نیز باید انجام دهید.

قبل از ادامه مبحث، به شما توصیه می کنیم اگر تمایل دارید می توانید با خدمات سئو سایت گلزاروب آشنا شوید. برای سفارش سئو یا تدوین یک استراتژی سئو صحیح یا حتی تحلیل سئو سایت سایتتان می توانید روی گلزاروب حساب باز کنید.

بهتر بودن

اگر دوست ندارید متفاوت باشید، باید روش دوم را در پیش بگیرید. یعنی محتوای تولیدی شما باید از نظر حجم اطلاعات جدید و طرز تهیه، متفاوت با تمام سایت‌های صفحه اول باشد.

به عنوان مثال، اگر تصمیم دارید بهترین گوشی‌های اوپو را در سال 2020 معرفی کنید، باید تمام پرچم‌دارهای این شرکت را کاملا نقد کنید.

البته باید در نظر بگیرید رقبا گوشی‌های این برند را در حد خلاصه معرفی کرده باشند.

4- با رعایت اصول، لینک‌ بیلدینگ انجام دهید

دیگر همه می‌دانند تاثیر لینک در بهبود رتبه یک سایت بسیار مفید و مهم است. بنابراین باید لینک‌سازی کنید.

در واقع، بزرگترین مراجع سئو در اینترنت مانند سایت Moz همچنان بهترین عامل را در افزایش رتبه سایت، قدرت لینک‌های ورودی آن می‌دانند.

بنابراین، بک لینک یکی از عوامل تاثیرگذار روی رتبه‌بندی استی است.

ولی سوال مهم این جا است که چطور این کار را انجام دهید تا با استراتژی سئو شما و اصول آن تداخل نداشته باشد.

لینک‌سازی باید به نحوی انجام شود که گوگل و همچنین کاربران متوجه نشوند که لینک‌ها را شما ساختید.

بنابراین باید زمان انجام این کار از همه نوع لینک مرتبط، نامرتبط، فالو، نوفالو و حتی بی کیفیت استفاده کنید.

قبل از این که تعجب کنید اجازه دهید توضیح دهیم؛ یقینا هدف اصلی از لینک‌سازی اطلاع گوگل از ارزش یک سایت است، چون سایت مورد نظر به قدری ارزشمند بوده است که سایر سایت‌ها به آن لینک دهند.

بنابراین، باید این لینک‎ها را طوری بسازید که معلوم نباشد خودتان این کار را انجام دهید و باید تنوع پروفایل لینک سایت خود را بالا ببرید.

تنها نکته مهمی که باید دقت کنید زمان شروع این کار است. اگر تازه وب سایت خود را راه انداختید، باید حداقل 3 ماه از تاریخ انتشار اولین مطلب آن گذشته باشد و در صفحه نتایج موتورهای جستجو پیدا شود تا بدون ترس از جریمه بتوانید لینک‌سازی را آغاز کنید.

5- صفحات داخلی سایت را بهینه‌سازی کنید

این مرحله همانطور که اسم آن نشان می‌دهد مربوط به بهینه‌سازی محتوای داخلی سایت می‌شود. سئو و نکات آن به قدری گستردگی دارد که نمی‌توان در مقاله‌ای به این کوتاهی در مورد استراتژی سئو به آن پرداخت کرد.

بنابراین تنها در مورد سئو مطالب و محتوا توضیح می‌دهیم. هدف در این بخش تنها رعایت چگالی کلمات کلیدی نیست، چون اکثر افراد از این قضیه و نحوه استفاده عبارات کلیدی در سایت خود آگاه هستند یا می‌توانند با یک جستجو کوتاه یاد بگیرند.

بخواهیم خلاصه بگوییم، در این قسمت باید هدف خود را روی لینک‌سازی داخلی بگذارید که همچنان یکی از نکات مهم در سئو است و برای افزایش رتبه سایت کاربرد دارد.

هدف اصلی از لینک‌سازی داخلی این است که یک لینک از صفحاتی که اعتبار و رتبه بالاتری دارند، به سایر صفحات خود دهید تا به افزایش رتبه آن‌ها کمک شود (البته این قضیه یعنی انتقال اعتبار، تنها یکی از مزایای لینک‌سازی داخلی است).

برای این که چنین صفحاتی را شناسایی کنید به حساب Search Console سایت خود بروید و سپس صفحاتی را بررسی کنید که از نظر ورودی و رتبه بهترین وضعیت را دارند.

توصیه می‌کنیم یک فهرست از این صفحات تهیه کرده و همیشه آن را به‌روزرسانی کنید. مرحله بعد شناسایی صفحاتی است که باید وضعیتشان بهتر شود و در مرحله آخر باید لینک‌دهی را از صفحات ابتدایی به صفحات دوم انجام دهید.

همانطور که مشخص است، لینک دادن کار خاصی ندارد؛ فقط باید بررسی کنید چه صفحاتی را باید انتخاب کنید.

چطور یک استراتژی مناسب برای سئو سایت تدوین نماییم؟

6- بهینه‌سازی را با توجه به هدف کاربر از جستجو انجام دهید

اگر تا این جا مقاله استراتژی سئو با ما همراه بوده باشید، می‌دانید محتوای یک صفحه باید هماهنگ با نیاز کاربر باشد.

حالا اجازه دهید کمی نگاه متفاوتی به هدف کاربر از جستجو داشته باشیم. تصور کنید یک کاربر در گوگل اصطلاح کلیدی «افزایش ترافیک یک سایت از گوگل» را جستجو کند و ما در سایت خود مقاله‌ای در این زمینه تولید و منتشر کرده باشیم.

فقط مشکل این جا است که این مقاله پس از چند ماه حتی در بین 5 رتبه اول گوگل نیز قرار نمی‌گیرد، فکر می‌کنید علت آن چیست؟

شاید اول از هر چیزی بگویید کیفیت محتوای تولیدی ما پایین بوده است یا برای بهینه‌سازی آن به مشکلاتی برخورد کردیم. ولی ماجرا چیز دیگری است.

محتوایی که ما تهیه کردیم و با سئو بسیار خوبی نیز همراه شد، به کاربران توضیح داد با رعایت چه اصولی می‌توانند رتبه یک گوگل را به دست آورند.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =