چت بات چیست و چطور آن را می توان ساخت؟

چت بات چیست و چگونه ساخته می شود؟

چت بات چیست یکی از سوالات متداول افرادی که در زمینه شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند است. در پاسخ باید گفت، چت بات برای کسب و کارهای اینترنتی در سال 2017 طراحی شدند؛ شرکت‌هایی مانند فیسبوک، گوگل و مایکروسافت که در حوزه فناوری اطلاعات پیشتاز بودند روی این تکنولوژی سرمایه گذاری قابل توجهی انجام دادند.

ربات‌های چت به سرویس‌هایی گفته می‌شود که طراحی آن‌ها بوسیله هوش مصنوعی و طبق قوانین مشخص صورت می‌گیرد. برای اینکه کاربران بتوانند با آن ارتباط بگیرند باید از یک رابط چت استفاده کنند.

آیا چت بات با ربات چت تفاوت دارد؟

نکته مهم در بحث چت بات و ربات چت این است که، بات و ربات دو موضوع جدا هستند و هریک معنای خاصی دارند.

مفهوم بات چیست؟

 بطور کلی بات به برنامه کامپیوتری گفته می‌شود که بطور خودکار کارهای تکرای را انجام می‌دهد. یک مثال برای بکارگیری بات‌ها، استفاده موتورهای جستجوی گوگل از آن برای فهرست بندی و خزیدن صفحات سایت‌ها است. همچنین تعاملات با سایت‌های در اندازه بزرگ نیازمند انجام کارهای تکراری است که از بات‌ها برای خودکار کردن این تعاملات استفاده می‌شود.

کاربرد بات‌ها امروزه هم آسان تر و هم گسترده تر شده است. بات‌ها دارای اهداف درحال گسترش و متنوعی هستند که این اهداف به طراحان و تولید کنندگان این بات‌ها بستگی دارد.

پیش نیازهای طراحی و ساخت بات چت

در پاسخ به سوال چت بات چیست لازم است بدانیم که طراحی و ساخت هر برنامه یا وسیله‌ای نیاز به پیش نیاز و لوازم مورد احتیاج دارد. ساخت و طراحی چت بات نیز از این امر مستثنی نیست و قبل از طراحی آن باید نکات و مواردی را مورد توجه قرار داد.

1) شناخت بازدیدکنندگان و مخاطبان

شناخت مخاطبانی که قرار است از بات استفاده کنند و میزان و نوع اطلاعاتی که از کاربران دارید برای ساخت بات مهم است. برای اینکه این مرحله را دقیق انجام دهید باید از ابزار تحلیلی برای بدست آوردن آگاهی از بازدیدکنندگان و مخاطبین استفاده کنید. برای مثال سایت آژانس مسافرتی برای ساخت چت بات از بانک اطلاعاتی که در زمان ثبت نام کاربران تهیه نموده، استفاده کرده است.

2) انتخاب لحن گفتگوی مناسب

چت‌ بات‌های مکالمه‌ای برای گفتگو کردن از لحن صدای طبیعی استفاده می‌کنند. اینکه چه تن صدایی را برای چت‌بات‌ها انتخاب کنید به ماهیت کسب وکار شما بستگی دارد. برای مثال تن صدای در چت بات شرکت هواپیمایی استفاده شده حرفه‌ای و رسمی‌تر است و برای بررسی جزئیات برنامه پرواز به کار می‌رود. همچنین چت بات طرحی شده برای یک استودیو موزیک دارای تن صدای آرامی است و پیام خوش آمدگویی را بیان می‌کند. بنابراین انتخاب تن و لحن مناسب برای چت بات، تعیین کننده شخصیت و سبک مکالمه آن است و قادر است از برند و کسب وکار شما تصویر مطلوبی ارائه دهد.

نکات مهم در رابطه با ساخت ربات چت بات

3) مشخص کردن اهداف

درست مانند زمانی که برای طراحی سایت شرکتی یا فروشگاهی و حتی یا بازاریابی شبکه های اجتماعی اهداف مشخصی دارید، باید اهداف خود را از ساخت چت بات نیز مشخص کنید. لیست زیر اهدافی است که به طور معمول در طراحی و ساخت چت بات مورد استفاده قرار می گیرد:

همانطور که برای انجام کارهایی مانند طراحی سایت و یا سوشیال مارکتینگ اهداف مشخص دارید، باید برای ساخت بات چت نیز هدفی را معین کنید. در ادامه تعدادی از اهدافی را که باید از ساخت بات چت داشته باشید، بیان شده است.

  • ارائه خدمات پشتیبانی به مشتری
  • ارائه پاسخ سریع برای سوالات متداول
  • برندسازی به صورت دیجیتال
  • بهبود کسب و کار با استفاده از پیشنهادات ویژه

4) تهیه نقشه راه توسعه

برای تهیه نقشه راه مواردی مانند تمامی مراحل ساخت، نحوه طراحی و ارائه محتوا و نحوه توسعه و بهبود چت بات در نظر گرفته شود. این کار باید قبل از شروع به ساخت و طراحی بات‌چت انجام شود؛ زیرا این نقشه راه برای طراحی و توسعه چت بات فارسی یک سیستم قوی و کارآمد محسوب می شود. همچنین این کار سبب منظم شدن کارها شده، ازسردرگمی سازنده جلوگیری کرده و سرعت توسعه آن را بهبود می‌دهد.

5) مشخص کردن میزان آزادی عمل

در ساخت چت بات باید میزان آزادی عمل خود را برای ارائه پیشنهاد به کاربران مشخص کنیم. در هنگام تعیین آزادی عمل هم می‌توانید تعداد سوالات محدود را برای پاسخ به کاربر طراحی کنید و هم چت بات را طوری بسازید که از سوالات باز پشتیبانی کند. در حالت اول با طرح سوالات محدود از ایجاد خطاها یا عدم درک ربات جلوگیری می‌شود و در حالت دوم یعنی پشتیبانی از سوالات باز خطر ایجاد خطا در ربات را افزایش می‌دهد ولی روی تجربه کاربری تاثیر مثبت دارد.

اهمیت محتوا در سایت، محتوا پادشاه است

در ادامه مقاله چت بات چیست باید گفت که اهمیت نقش هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی برای ساخت چت بات‌ها غیرقابل انکار است؛ ولی بقا یا از بین رفتن آن‌ها به محتوای با کیفیت در آن‌ها بستگی دارد. وقتی قرار است برای انواع شبکه‌های اجتماعی یا سایت به تولید محتوا بپردازید باید به سوالاتی ساده پاسخ دهید تا تولید محتوا با کیفیت هدفمندتر انجام شده و نتیجه بهتری را از آن بگیرید.

انواع سوالاتی که باید قبل از تولید محتوا از خود بپرسید

  1. چرا شما می خواهید چت بات بسازید؟ آیا برای تعامل بیشتر با مخاطب است؟ آیا مخاطبان از آن استفاده خواهند کرد؟
  2. چه کسانی بازدید کنندگان شما هستند؟ چه چیزهایی درباره آن ها می دانید؟
  3. چه کاری را می خواهید بازدید کنندگان شما از طریق چت بات ها انجام بدهند؟
  4. چه کارهایی را می توان با چت بات ها انجام داد؟
  5. چه منطقه جغرافیایی توسط چت بات پوشش داده خواهد شد؟ توجه به مسائل فرهنگی بازدیدکنندگان و بومی سازی محتوا تاثیر زیادی روی سئوی سایت دارد.
  6. درصورتی که چت بات به مشتریان به صورت 24 ساعته خدمت رسانی کند، آیا برای بازدیدکنندگان امکان دارد که از راه‌های ارتباطی دیگر مانند فرم‌های آنلاین با شما تماس بگیرند؟ 

مقاله چت بات چیست و راه های ساخت آن چگونه است هنوز تمام نشده. لطفا منتظر بروزرسانی آن باشید… .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =