افزایش نرخ تبدیل سایت با استفاده از سئو

چگونه می‌توان از طریق سئو، نرخ تبدیل سایت را افزایش داد؟

افزایش نرخ تبدیل سایت ، یکی از دغدغه های اصلی صاحبان کسب و کار است. سئو سایت یک موضوع مهم در زمینه بالابردن رنک سایت در نتایج جستجوی گوگل است. برای افزایش فروش و بالا رفتن بازگشت سرمایه تنها سئو سایت و تحلیل آمار کفایت نمی‌کند؛ بلکه باید مواردی مانند صفحه فرود مناسب و جذاب و همچنین تجربه کاربری خوب در صفحات سایت را هم مدنظر داشت. تحلیل سئو سایت بهترین روش اندازه‌گیری میزان عملکرد سایت برای رشد و توسعه کسب وکار است.

بسیاری از کارشناسان بازاریابی دیجیتال اظهار می‌کنند که بوسیله گوگل آنالیتیک و بررسی منابع ترافیک، روزانه به تحلیل و اندازه‌گیری سایت خود اقدام کرده‌اند. صرف‌ نظر از تحلیل‌های عالی که  Google Analytics در مورد سایت ارائه می‌دهد؛ باید بدانید که حتی برای سایت‌هایی هم که از گوگل آنالیتیک استفاده نمی‌کنند راه‌های زیادی برای تحلیل آن‌ها وجود دارد.

پا به پای تکامل و پیشرفت تکنولوژی باید بصورت مداوم به دنبال پیدا کردن تکنیک‌های نو برای تحلیل سایت خود باشیم تا بتوانیم فرصت‌های رشد و توسعه را به درستی تشخیص دهیم و مشتری و مخاطب هدف را بشناسیم. با ما همراه باشید تا راهکارهای موثری را در باب افزایش نرخ تبدیل سایت برای شما بازگو نماییم.


معرفی چند ایده برای تحلیل سئو سایت

در ادامه ابزارها و راهکارهایی معرفی می گردد که با استفاده از آن به راحتی می توانید وضعیت سئو سایت خود را بررسی نمایید.


الف) تحلیل بهینه سازی نرخ تبدیل سایت

در ادامه سوالاتی را مطرح می‌کنیم که با پاسخ به آن‌ها آماری بدست می‌آورید که می‌توانند در مورد سایت و رفتار کاربر یک دیدگاه کاربردی به شما ارائه دهند.

آیا دکمه‌ها و لینک‌های دعوت به عمل (CTA های) برای کاربران دارای جذابیت خاصی هستند؟

برای تحلیل اینکه کدام یک از CTA ها در سایت بیشتر باعث جذب مخاطب شده است، باید میزان تبدیل کاربران به مشتری را پیگیری کنیم.

برای ردگیری نرخ تبدیل یکی از متداول‌ترین روش‌ها استفاده از Google Analytics است. اما باید به دنبال روش‌ها و ابزارهای جدیدتری برای تحلیل سایت خود باشید.

ابزار و روش‌های جدید برای تحلیل سایت

1- ابزار Finteza

یکی از این ابزار Finteza است که یک ابزار رایگان برای تحلیل سایت می‌باشد. تمرکز ابزار Finteza بیشتر بر روی نظارت و تحلیل تبدیل کاربران به مشتری است. با استفاده از این ابزار چگونگی مشارکت مشتریان را در هر مرحله داخلی قیف تبدیل می‌توانید مشاهده کنید. برای اندازه‌گیری عملکرد CTA در هر گام از قیف تبدیل می‌توانید دعوت به عمل‌های مختلف را بررسی نمایید.
مراحل استفاده از ابزار Finteza برای تحلیل نرخ تبدیل:

  • مانند گوگل آنالیتیک، کدرهگیری ابزار Finteza را نصب کنید.
  • موارد دلخواه خود را اضافه کنید. در این قسمت می‌توانید با استفاده از افزونه‌های مختلف پیوندهایی را بوسیله ویرایشگر تصویری وردپرس اضافه نمایید.
  • قیف بازاریابی خود را در قسمت Funnels ایجاد کنید برای انجام این کار مواردی که می‌خواهید در این گزارش دیده شود را انتخاب نمایید.

کدام یک از عناصر صفحه سایت برای کاربر جذابیت داشته است؟

در ادامه راهکارهای مناسب جهت افزایش نرخ تبدیل سایت ، باید بدانید روش مناسب دیگری که برای تحلیل سایت وجود دارد، تکنیک نقشه گرمایی است. در تعریف این روش باید بگوییم که نشان دادن رفتار کاربران بر روی سایت با استفاده از کدهای رنگی است که البته با بحث انتخاب رنگ سایت تفاوت دارد. با بررسی انواع گوناگون نقشه گرمایی می‌توانید دیدگاه و درک بهتری از رفتار کاربران روی سایت خود کسب کنید.

چه کار کنیم که تعامل بیشتری از وب سایت خود بگیریم؟

آشنایی با انواع نقشه گرمایی سایت

بااستفاده از نقشه‌های کلیک می‌توان لینک‌ها و دکمه‌هایی که در جذب کلیک بیشتر موثر بوده‌اند را شناسایی کرد. این روش برای تحلیل اینکه آیا CTA ها در جذب تعامل کاربر در صفحه موفق عمل کرده‌اند یا نه، ضروری به نظر می‌رسد.

نقشه‌های جابجایی شما را قادر می‌سازند که بخش‌هایی از صفحه که سبب بی‌توجهی کاربر به CTA اصلی می‌شود را شناسایی کنید. چرا که با استفاده از نقشه‌های جابجایی در دسکتاپ امکان مشاهده قسمت‌هایی که کاربر در آنجا موس را حرکت داده یا مکث کرده، وجود دارد.

نقشه‌های اسکرول به شما این امکان را می‌دهند که میزان بررسی محتوای طولانی توسط کاربر را ببینید. این ابزار تعداد افرادی که به یک جای خاص از صفحه اسکرول کرده‌اند را نشان می‌دهد.

2- ابزار Hotjar برای تحلیل سایت


برای استفاده از این سه معیار نقشه‌های گرمایی می‌توانید از ابزار Hotjar استفاده کنید. برای به کار گیری این ابزار باید کد رهگیری آن را روی سایت خود نصب نمایید؛ سپس به وسیله جعبه ابزار Hotjar قادر خواهید بود سه معیارگفته شده را برای صفحه سایت خود مشاهده کنید.

این ابزار برای بررسی و تحلیل تعداد 2000 صفحات رایگان ارائه شده است؛ ولی اگر می‌خواهید بیشتر از این تعداد صفحات را تحلیل کنید باید نسخه حرفه‌ای و پولی آن را خریداری کنید.

با استفاده از نقشه‌های گرمایی و تحلیل و جمع آوری داده‌های آن‌ها قادر هستید چگونگی تعامل کاربر با صفحه را مشاهده کرد. بدست آوردن میزان تعامل کاربران با صفحه برای آگاهی از اینکه کاربر برای مشارکت با ما به چه چیز علاقه دارد و برای بهبود نرخ تبدیل کاربر به مشتری در صفحه چه کار باید کرد، سودمند است.
استفاده از همه ابزارهای ردگیری به شما در درک مشارکت کاربران در صفحه کمک می‌کند، نقشه‌های گرمایی جهت یافتن نقاطی که عامل حواس پرتی کاربر شده و پیدا کردن نقاط جذاب برای کاربر استفاده می‌شود.

در چنین مواردی باید مکان ها یا عناصری از صفحه را که باعث حواس پرتی کاربر می‌شود را تغییر دهید و یا اینکه آن عنصر مزاحم را از صفحه پاک کنید.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =