آموزش کارکردن با گوگل ترندز

آموزش نحوه کار با گوگل ترندز

امروز می خواهیم ابزار Google Trends را به شما معرفی کنیم. Google Trends ابزاری قدرتمند برای مطالعه کلمات کلیدی ورودی است. همان طور که از اسم این ابزار هم مشخص است، گرایش ها بررسی خواهند شد. برای مثال در شبکه اجتماعی توئیتر، ترند یا گرایش روزانه بررسی می شود. این المان به ما می گوید که آن کلمه، چقدر در توئیتر محبوب است و چقدر جستجو شده است؟

به همین شکل Google Trends نیز، این مورد را بررسی می کند. اگر بخواهیم مثال دیگری از ترند یا گرایش بزنیم، می توانیم به موضوع ترندینگ در شبکه اجتماعی یوتیوب اشاره کنیم. در یوتیوب شما با بخشی به نام محبوب ها یا همان ترندینگ مواجه می شوید که به شما یک موضوع مهم را نشان می دهد. این بخش به شما می گوید که غالب مردم، روی چه ویدئویی بیشتر کلیک کرده اند و آن را مشاهده کرده اند.

با مقایسه مثال های فوق، با Google Trends می توانیم به سادگی متوجه شویم که Google Trends نیز دقیقا همین کار را انجام می دهد. برای استفاده از این ابزار، تنها کافی است روی یک مبدا کلیک و آن را انتخاب کنید. سپس Google Trends ، کلمات کلیدی آن منطقه جغرافیایی را به شما نمایش خواهد داد.

با جستجوی کلمه کلیدی خود، می توانید کلمات کلیدی مرتبط و نزدیک به آن را نیز مشاهده کنید. حتی می توانید میزان محبوبیت هر کلمه کلیدی را بر اساس رتبه بندی بشناسید. اگر می خواهید با ویژگی های جذاب دیگر Google Trends آشنا شوید، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

در ادامه متنی از راهنمای اصلی Google Trends آورده شده است که می بینیم:

گرایش ها در Google Trends جستجوها را منظم تر می کند. این موضوع باعث می شود تا مقایسه و دسته بندی بین این موارد آسان تر از قبل شود. کلمات کلیدی بر اساس محبوبیت در منطقه جغرافیایی دسته بندی می شوند و همچنین این محبوبیت، نسبی و مقایسه ای محسوب می شود. این محبوبیت نسبی، به طور خاصی محاسبه می شود. شما اگر حجم جستجوی خاصی را به مجموعه جستجوی های کل و مرتبط تقسیم کنید، محبوبیت نسبی را به دست می آورید. این نسبت، عددی مشخص بین 0 تا 100 است.

Google Trends به صورت رایگان قابل استفاده است. توسط Google Trends می توانید متوجه شوید که چه موضوعی در حال حاضر در ذهن کاربران موضوعیت دارد. در واقع یک زمان خاص مد نظر است تا گرایش افکار عمومی نسبت به آن سنجیده شود.

برای مثال توسط Google Trends می توانیم رویدادهای حال حاضر جهان را شناسایی کنیم. دلیل آن است که مردم در نزدیکی یک رویداد جهانی، نسبت به آن موضوع حساس تر و کنجکاو تر هستند. بنابراین در آن باره سرچ می کنند. یک مثال خوب می تواند المپیک باشد که هر چهار سال یک بار برگزار می شود.

  • نکته جالب درباره Google Trends این است که کار با آن آسان است. حتی نیاز ندارید تا در این ابزار ثبت نام کرده و حساب ایجاد کنید. این در حالی است که موضوع در Google Analytics یا Google Search Console سنخیت ندارد.
  • اگر کلمه کلیدی ای توسط یک فرد بارها جستجو شود، گوگل ترندز به صورت هوشمند آن را کاهش می دهد و به حد معقول خود می رساند. این باعث می شود تا نتایج، درست و دقیق باشند.
  • گوگل ترندز برای عبارات کلیدی محبوب کارایی دارد. اگر عبارتی کم جستجو شود، به صورت نمادین با عدد صفر نمایش داده می شود.

سوالات زیر در این مقاله پاسخ داده می شوند. بسیاری از این سوال ها توسط شما پرسیده شده است:

  • اهمیت اینکه باید از Google Trends استفاده کنیم چیست؟
  • Google Trends چه امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد؟
  • آیا گوگل ترندز رقبای ما را آنالیز می کند؟
  • با استفاده از این ابزار، امکان بهبود سئوی سایت وجود دارد؟ چطور می توان سئوی سایت را بهینه کرد؟
  • منبع اصلی Google Trends چیست و چگونه این اطلاعات در اختیار ما قرار می گیرد؟

Google Trends چیست؟

Google Trends یک ابزار هوشمند برای کمک به سئوی سایت شما است. توسط این ابزار، قادر خواهید بود تا کلمات کلیدی را جستجو کرده و آن ها را دسته بندی کنید. منظور از دسته بندی، سنجش آن ها در ذهن تان است. این ابزار محبویت کلمات کلیدی را به شما نشان می دهد. بعد از مدتی کار با Google Trends می توانید یک ذهن قدرتمند و باتجربه در برابر کلمات کلیدی ارزشمند داشته باشید. دلیل این است که Google Trends به شما در این موضوع کمک می کند.

نحوه کار این ابزار بسیار ساده است. می توان این طور توضیح داد که افراد با شناسه های مختلف، عبارات کلیدی منحصر به فردی را در گوگل جستجو می کنند. گوگل تمام این موارد را ذخیره کرده و به پایگاه داده اش منتقل می کند. Google Trends که یک زیرمجموعه از گوگل است، می تواند به این اطلاعات دسترسی پیدا کند. بنابراین نتایج را در قالب ویژه ای به ما نشان می دهد. این موضوع برای افرادی که برای رتبه نخست گوگل برنامه ریزی کرده اند، بسیار مفید خواهد بود.

Google Trends علاوه بر این که رضایت صاحبان کسب و کار و مدیران وب سایت ها را کسب می کند، رضایت کاربران گوگل را نیز جلب خواهد کرد. با ارائه خدمات خوب، گوگل در نظر مردم، مفید و سودمند جلوه می کند.

نحوه استفاده از Google Trends

پیش از این گفتیم که مزیت های استفاده از Google Trends چیست. حالا قصد داریم در قالب یک آموزش جامع و کامل، با این مزیت ها از نزدیک آشنا شویم. برای ادامه کار، باید بگوییم که این ابزار کاملا رایگان است و شما برای استفاده از آن فقط نیاز به یک آدرس ایمیل دارید.

برای شروع، کلمه Google Trends یا گوگل ترندز را در اینترنت جستجو کنید. سپس وارد سایت این ابزار شوید. اولین صحنه ای که مشاهده خواهید کرد، تصویر زیر است:

محیط داخلی گوگل ترندز

در کادر پایین که زیر باکس جستجو قرار گرفته است، Google Trends نمونه ای از جستجوی صحیح را آورده است. این جستجو می تواند بر اساس منطقه ای محدود به یک قاره یا یک کشور به خصوص انجام شود.

در ادامه به بررسی نکات جالبی از این ابزار می پردازیم. توجه کنید که Google Trends یک ابزار حرفه ای و هوشمند است و می تواند در موضوعات مختلفی کاربرد داشته باشد. تنها کاری که شما باید انجام بدهید این است که نحوه کار با آن را یاد بگیرید تا دیگر مشکلی باقی نماند. بعد از آن خواهید توانست تا کارهای مختلفی با Google Trends انجام بدهید.

شناخت بیشتر کاربران سایت با Google Trends

زمانی که Google Trends را به کار گیرید، می توانید از جزئیات فعالیت کاربران تان مطلع شوید. با داشتن چنین امکانی، دیگر هیچ چیزی جلودارتان نخواهد بود!

با Google Trends متوجه خواهید شد که کاربرهای سایت تان، بیشتر چه کلمات کلیدی را جستجو می کنند. با داشتن کلمات کلیدی، روند بهبود سایت شما بسیار آسان تر از گذشته می شود.

نمودارهای گوگل ترندز

در تصویر بالا، نمونه ای از نحوه کار گوگل ترندز را مشاهده می کنید. به عنوان نمونه، ما عبارت ” آموزش سئو ” را در این ابزار جستجو کرده ایم. همان طور که قبلا هم در توضیحات و راهنمای اصلی Google Trends آمده بود، یک عدد بین 0 تا 100 به ما نشان داده خواهد شد. در تصویر بالا می بینید که عبارت کلیدی در قالب عدد درصدی به ما نمایش داده می شود. همچنین با اعمال فیلترهایی می توانید به اطالاعات دقیق تری دست پیدا بکنید.

سرچ منطقه ای

در این بخش شما می توانید جستجوهای منطقه ای خود را انجام دهید. جستجوها از کل جهان شروع می شوند و تا قاره، کشور، شهر یا بخش کوچکی از یک شهر ادامه پیدا می کنند. چنین امکانی که گوگل ترندز ایجاد کرده است، می تواند برای کسب و کارها بسیار مفید واقع شود.

جستجوی محدود به زمان

همان طور که مشخص است این جستجو به شما این امکان را می دهد که با در نظر گرفتن یک بازه زمانی، جستجوی خودتان را اعمال کنید.

جستجوی دسته بندی شده:

می توانید موضوع خودتان را به طور دقیق مشخص کنید تا نتایج در همان دسته به شما نمایش داده شوند. برای مثال می توانید موضوع تکنولوژی، معماری، سرگرمی و… را انتخاب کنید. از این به بعد نتیجه ها در این زمینه بسته خواهند شد.

انواع جستجو

بخش جالبی که در گوگل ترندز وجود دارد این است که بعضی از جستجوها را به طور اختصاصی و ویژه انجام می دهد. برای مثال بخش YouTube Search بخشی است که به طور منحصر به فرد، در شبکه اجتماعی یوتیوب انجام می شود. بخش Image Search برای جستجو در بین تصاویر، News Search برای جستجو بین حواشی و اخبار، Google Shopping برای بخش فروشگاهی کاربرد دارند. البته لازم به یادآوری است که به دلیل برخی از فیلترها، بعضی از این بخش ها، مثل گوگل شاپینگ در ایران معنا ندارند.

نمودارهای گوگل ترندز

در مثال قبل یک کلمه کلیدی جستجو شده بود. اما در این بخش، ما چند کلمه را جستجو کرده ایم. به وسیله این قابلیت در Google Trends می توانیم محبوبیت کلمات را نسبت به هم بسنجیم و بهترین عبارت را پیدا کنیم.

نمودار زرد نشان می دهد که عبارت ” طراحی سایت ” در یک سال گذشته، حجم سرچ بالایی نسبت به کلمات دیگر داشته است. همچنین تغییرات آن در سال گذشته قابل مشاهده است.

” این مطلب ادامه دارد…”
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 16 =