روابط عمومی (PR) دیجیتال چیست؟

آشنایی با روابط عمومی (PR) دیجیتال

روابط عمومی (PR) دیجیتال چیست؟ در فضای مجازی و اینترنتی داشتن روابط عمومی به چه معنا است؟ در این مقاله می‌خواهیم شما را با اصطلاح روابط عمومی (PR) دیجیتال آشنا کنیم و اهمیت آن را در افزایش حضور آنلاین و شناخت برند شما بیان نماییم.

روابط عمومی (PR) دیجیتال چیست؟

روابط عمومی (PR) دیجیتال به یک استراتژی بازاریابی در حوزه دیجیتال مارکتینگ اشاره می‌کند که شرکت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی از آن برای حضور آنلاین بیشتر در سطح اینترنت استفاده می‌کنند. وظیفه نمایندگی‌ها و کارگزاران روابط عمومی دیجیتال ارتباط برقرار کردن با وبلاگ نویسان، منتشرکنندگان اخبار آنلاین، روزنامه نگاران و اینفلوئنسرها برای بهبود سئو سایت، دریافت لینک های با کیفیت بالا و برندینگ در رسانه های اجتماعی است.

این اصطلاح شاید برای تعداد زیادی از بازاریابان اینترنتی ناشناخته باشد، زیرا با انجام تحقیقاتی مشخص شد که در سال 2019 کمتر از 10% کارشناسان بازاریابی اینترنتی روی روابط عمومی دیجیتال توجه و تمرکز دارند. همچنین در ادامه این تحقیقات معلوم شد که یکی از مهم ترین شاخص‌های عملکردی از نگاه 76% افراد بازاریاب اینترنتی یعنی بیشتر از سه چهارم آن‌ها، آگاهی از برند است.

برای مثال شرکت Zazzle Media در سال 2019 با انتشار آمارهایی از وضعیت تحقیق بازاریابی محتوایی خود بر پایین بودن سطح تمرکز بازاریابان روی روابط عمومی PR دیجیتال تاکید کرد. این آمارها نشان داد که میزان توجه بازاریابان اینترنتی به PR دیجیتال جهت حضور آنلاین بیشتر تنها 9% و کمتر از یک دهم است. بر اساس تحقیقاتی مشخص شد که 25%  افراد بازاریاب محتوایی در سال‌های اخیر به علت غیر کارآمد بودن روش روابط عمومی غیر آنلاین، از آن جهت افزایش آگاهی از برند استفاده نمی‌کنند.

در نتیجه این بررسی‌ها و تحقیقات نوعی عدم پیوستگی و جدایی بین اهداف مدنظر بازاریاب‌ها و روش‌های رسیدن به هدف‌های مطلوب آنان مشاهده می‌شود.

روابط عمومی دیجیتال و نکات مهم آن برای بازاریابان

در نهایت این سوال پیش می آید که چرا نگرانی بازاریاب‌ها نسبت به توزیع خارجی کمتر است؟ چرا برای حفظ جایگاه خود در فعالیت‌های بازاریابی باید روی روابط عمومی دیجیتال تمرکز بیشتری داشت؟

برای پاسخ به این سوالات در ادامه مقاله بر روی سه موضوع آگاهی از برند، محافظت از برند و لینک سازی صحبت می‌کنیم تا اهمیت موضوع روابط عمومی دیجیتال برای افزایش حضور آنلاین را بیشتر درک کنیم.

تاثیر PR دیجیتال روی آگاهی برند

در درجه اول، هدف محتوای متنی این است که سبب شود مخاطب براحتی وارد سایت شود. اما چطور و با چه مکانیزم و روشی می‌توانیم مخاطب را در همان ابتدا جذب سایت کرده و باعث شویم که برای مدت طولانی در سایت ما بماند یا در طول زمان و به دفعات به سایت ما مراجعه نماید؟

روابط عمومی دیجیتال در مقایسه با روش‌های تبلیغاتی و به شکل طبیعی تر می‌تواند به کاربر کمک کند که سایت شما را از بین تعداد زیادی سایت پیدا کند. طبق تحقیقات انجام شده در زمینه PR دیجیتال مشاهده شد که یک سوم بازاریاب‌ها برای بدست آوردن مخاطبین جدید، بدون استفاده از PR دیجیتال و فقط از طریق توزیع محتوا اقدام می‌کنند.

تاثیر PR دیجیتال روی محافظت از برند

به کمک PR دیجیتال می‌توانید مشارکت موثری در جلسات و گفتگوهای کاری داشته و مدیریت دقیق تری روی موضوعات و بحث‌هایی که در مورد برند شما انجام می‌شود، داشته باشید. بدون روابط عمومی دیجیتال آگاهی از برند و محافظت از آن دشوار یا غیر ممکن خواهد بود. جنبه دیجیتالی وجود روابط عمومی یا PR، باعث می‌شود که از لحاظ پوشش محتوایی، به روزرسانی‌های زمان واقعی دریافت کنید. بطوری که اگر نام برند شما در آن محتوا آورد شده باشد، می‌توانید با استفاده از این فرصت اقداماتی را انجام داده و بازخوردهای مثبت یا منفی را مشاهده نمایید. دقت کنید که محافظت از نام برند یک ابزار قوی و مهم برای روابط عمومی دیجیتال یا PR در نتایج گوگل است.

تاثیر روابط عمومی (PR) دیجیتال روی لینک سازی

برای مشاهده تاثیر PR دیجیتال روی لینک سازی باید بخش هایی از فعالیت های PR دیجیتال را مدنظر قرار داد که قابلیت جذب لینک را داشته و با سرمایه‌های محتوایی همراه می‌شوند. احتمالا این فعالیت‌ها در پوشش رسانه‌ای آورده شوند که در این صورت سبب افزایش بیشتر حضور آنلاین شما در سطح اینترنت خواهد شد. با استفاده از دیجیتال PR می‌توانید از نشریات و سایت‌های دارای اعتبار و مطمئن لینک‌های صحیح دریافت نمایید و همچنین سایت خود را از فعالیت‌های نامطلوبی مانند فهرست بندی و خرید لینک و بسیاری از خطراتی که آن را تهدید می‌کند، محافظت نمایید.

حضور بیشتر برند در فضای دیجیتال با pr

مدیر عامل شرکت Zazzle Media در رابطه با امار منتشر شده در زمینه ی وضعیت محتوایی شرکت خود می‌گوید:

 “آگاهی نسبت به برند، به عنوان یکی از اصلی ترین نقاط تمرکز در سال 2019 در زمینه تلاش های بازاریابی محتوایی برند، شناخته شده است. در حالی که می توان از طریق چند تکنیک بازاریابی به این هدف نائل شد، اما PR دیجیتال یکی از قوی ترین ابزار برای رساندن نام خودتان به گوش مخاطبین جدید می باشد.

سال 2019 به نظر سال بسیار جذابی برای بازاریابی محتوایی می باشد و PR دیجیتال می تواند کلیدی باشد که باعث افزایش آگاهی و قابلیت رویت برای برند شما شود.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − یک =