نرخ کلیک چیست و چطور می توان آن را افزایش داد؟

آموزش جامع نرخ کلیک و روش های افزایش آن

نرخ کلیک یا CTR یکی از موضوعات بسیار مهم در سئو است. اگر هنوز با تعریف این مفهوم به خوبی آشنا نیستید یا نمی‌دانید چطور آن را افزایش دهید، می‌توانید با خواندن این مطلب با نکات جدیدی آشنا شوید. این مطلب به شما کمک می کند که بهتر سفارش سئو سایت خود را به یک شرکت معتبر بسپارید.

کارشناسان دیجیتال مارکتینگ به شوخی به یکدیگر می‌گویند اگر کسی را به قتل رساندید در صفحه دوم گوگل آن را مخفی کنید، چون صفحه اول تنها برای به دست آوردن ترافیک طبیعی مفید است.

آمار نشان می‌دهد صفحاتی که رتبه‌های بالاتری دارند، نرخ کلیکشان نیز بیشتر است.

گوگل طی چند سال گذشته، ویژگی‌های گوناگونی را به صفحه نتایج جستجو خود اضافه کرده است. لینک‌ واقعی سایت شرکت‌ها، تنها با 18.5 درصد از لینک‌های نشان داده شده مطابقت دارد.

حتی دیگر نتایج جستجوی سایت که مواردی مانند وبلاگ‌ها را در بر می‌گیرد، تنها کمی بیشتر از نصف (56 درصد) سایت‌های نشان داده شده را در بر می‌گیرد.

در ادامه نمونه‌ روش‌های (رایگان) بالا بردن مقدار نرخ کلیک را به کمک ترافیک جستجوی طبیعی به شما معرفی می‌کنیم.

تعریف نرخ کلیک

اگر هنوز در ذهنتان سوال نرخ کلیک چیست پاسخ داده نشده است باید گفت تعریف نرخ کلیک یا Click Through Rate (با مخفف CTR) در حقیقت نسبتی است که نشان می‌دهد کاربران چه مقدار صفحه سایت شما را در نتایج جستجو گوگل دیده‌اند و در نتیجه روی آن کلیک کردند.

این نرخ به شما اعلام می‌کند چقدر در استفاده از کلمات کلیدی موفق بوده‌اید و چقدر توانسته‌اید طبق قوانین سئو، فعالیت‌های خود را به جلو ببرید.

بنابراین برای افزایش CTR، ابتدا باید آن را به طور کامل بشناسید.

همین ابتدا باید بگوییم تنها زمانی یک سایت به رتبه‌های بالای SERPs می‌رسد، که تعداد کلیک‌ها روی لینک صفحات آن در صفحه نتایج جستجو زیاد شود.

اگر رتبه خوبی دارید، ولی نرخ کلیک سایت شما کم است، باید از تکنیک‌های مختلف برای افزایش آن استفاده کنید که در این مطلب آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

چطور یک نرخ کلیک خوب و مناسب را بشناسیم؟

اولین گام درک یک نرخ کلیک خوب است. براساس اعلام گوگل و کارشناسان سئو، میانگین نرخ کلیک خوب تقریبا 3 تا 5 درصد است.

البته باید هنگام محاسبه CTR به حوزه فعالیت سایت خود نیز دقت کنید، به عبارت دیگر بعضی اوقات و در مورد تعدادی از کسب و کارها، الزاما نباید این مقدار بین 3 تا 5 درصد باشد.

چطور نرخ کلیک سایت خود را بررسی کنیم؟

وارد حساب کاربری خود در Google Search Console و سپس Performance شوید و قسمت Average CTR  و Average position را فعال کنید.

پس از آن می‌توانید نرخ کلیک مربوط به رنک‌های گوناگون سایت خود را ببینید. بررسی این که چه نرخ کلیکی برای هر جایگاه در صفحه جستجو مناسب است، باید مطابق با شاخص‌های مد نظر شما باشد.

 در مرحله بعد باید تلاش‌های خود در زمینه سئو را برای رفع مواردی که مشکل دارند، پیش ببرید. به عنوان مثال، عنوان صفحه و توضیحات متا جزو مسائل بسیار مهمی هستند که باید برای افزایش نرخ کلیک سایت خود بهینه‌سازی کنید.

بعد از انجام این کارها و چند روز می‌توانید از حساب گوگل سرچ کنسول خود با دانلود یک فایل CSV، مقدار تغییرات و پیشرفت نرخ کلیک را بررسی کنید.

چه مواردی روی نرخ کلیک سایت تاثیر می‌گذارند؟

تحقیقات نشان می‌دهد چه عوامل مختلفی روی CTR تاثیر می‌گذارد که عبارتند از:

  • هدف جستجو
  • جایگاه در نتایج جستجو
  • عنوان سئو
  • توضیحات متا
  • URL
  • اسنیپت‌های نتایج جستجو

در ادامه مطلب هر یک را جداگانه توضیح می‌دهیم.

افزایش نرخ کلیک سایت با انواع روش ها

هدف یا نیت جستجو

اگر نرخ کلیک سایت شما پایین است، ابتدا و مهم‌تر از هر چیزی باید ببینید محتوای شما در راستای هدف کاربر از جستجو است یا نه.

این ارتباط اولین موردی است که باید برای افزایش CTR سایت خود در نظر بگیرید، زمانی که هدف کاربر از جستجو را درک کنید، ترافیک سایت خود را کاملا می‌توانید افزایش دهید.

جایگاه در نتایج جستجو

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد تقریبا 37 درصد از تمام جستجوهایی که در گوگل انجام می‌شوند، به رتبه یک صفحه اول اختصاص دارند.

به عبارت دیگر، اگر هدف شما افزایش CTR است، باید با تلاش بیشتر در زمینه سئو، جایگاه سایت خود در نتایج جستجو را بالا ببرید.

پس با بررسی کلمات کلیدی سایت خود در حساب گوگل سرچ کنسول ببینید کدام کلمات بیشترین ترافیک را به همراه داشتند.

با بهینه‌سازی بیشتر سایت خود برای آن کلمات، می‌توانید نرخ کلیک را بالا ببرید.

عنوان سئو

یکی دیگر از تکنیک‌های افزایش نرخ کلیک تمرکز روی عناوین صفحات سایت است. در هر صورت، کاربران زودتر از هر چیزی به عنوان صفحات دقت می‌کنند و طبق آن تصمیم به ورود به یک سایت می‌گیرند.

بنابراین، باید به بهترین شکل ممکن عنوان صفحات سایت خود را بهینه کنید و در تولید محتوا نیز از نکات آن استفاده کنید.

استفاده از این چند نکته می‌تواند مفید باشد.

  • عنوان صفحه سایت شما باید توصیفی و مناسب باشد. طول آن نه زیاد کوتاه و نه زیاد طولانی باشد. کاربران به عناوینی توجه نشان می‌دهند که محتوای صفحه را به خوبی مشخص کند.
  • استفاده از عناوین با صفات جذاب می‌تواند تمایل کاربر به کلیک روی لینک را افزایش دهد. به عنوان مثال، کلماتی مانند بهترین، عجیب، باورنکردنی و غیره، نرخ کلیک را بالا می‌برند. همچنین یک ترفند دیگر استفاده از اعداد در عناوین است.

این مطلب ادامه دارد. منتظر ادامه آموزش باشید … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + دو =