مهمترین اهداف بازاریابی محتوا

نحوه تعیین اهداف بازاریابی محتوایی

باید در هنگام تعیین اهداف در راهبرد بازاریابی محتوایی همه جوانب را بسنجیم و دقت کافی را به کار ببریم. همچون شمشیر دولبه عمل میکند چرا که زیاد شدن اهداف افزایش تلاش و انگیزه را در پی دارد و باعث میشود که نرخ رشد خودتان را در طول یک دوره طولانی زمانی، حفظ  کنید اما مسله ای که ممکن است رونمایان شود اولویت دادن به نیازهای شرکت در مقابل نیازهای مشتریان است که یک زنگ خطر و هشداری برای شما است.

شاید تا الان فکر می‌کردید که منظور از اهداف بازاریابی محتوا همین است که کسب وکار خود را توسعه بدهید و به اهدافی که تعیین کردید برسید و همه‌ی کارهایی که لازمه رسیدن به اهدف خودتان است انجام بدهید و عملرکر خود را در معرض نمایش قرار دهید حتی کارهایی که ممکن است مشتریان شما را دلسرد بکند.

اما میتوان گفت همه این موارد باور و عقاید درست نیستند بلکه باید بر روی ارایه بهتر خدمات بر مشتریان متمرکز شوید و تنها بر روی نتایج کار خود و رسیدن به اهداف خود متمرکز نشوید. در سال 2015  یک فرد محبوب و معروف Tim Cook مدیر عامل اپل گزارشی از سخنرانی خود منتشر کرد چنین بود” وی گفت مهم ترین دستاورد ما در سال گذشته مشتری مداری هست یعنی ما توجه خودمان را بر روی عملیاتی میزاریم که ما را به سطح خاصی برساند و توجه خودمان را بر روی اعداد و ارقام نمی‌‌گزاریم.” میتوان چنین برداشت کرد که اگر صرفا کار خود برای افرایش مخاطب انجام بدهیم شاید در ابتدا مشتریان زیاد شود ولی اگر با یک کار خاص و متفاوت از رقیبان بتوانیم توجه مشتریان را جلب کنیم باعث میشود مادام العمر مشتریان زیادی را جذب کنیم.

اگر در زمینه بازاریابی محتوایی دقت خود را بر روی محصولات و خدمات متمرکز کنیم باعث رشد عملکرد ما میشود. اما ممکن است اگر در برنامه کاری خود نظرات مشتریان و هدف های مشتریان و دیدگاه ها و مشتری های هدایت شونده را فراموش کنیم و تمرکز خود را بر بهینه سازی قرار بدهیم نمی‌توانیم محتوای پر بازده و قانع کننده ای را تولید بکنیم.

ما در این مقاله تلاش می‌کنیم که به شما کمک کنیم تا اهداف تحقق پذیر و درستی برای بازاریابی خودتان تعیین کنید و مخاطب اصلی خودتان در تولید محتوا مشتریان قرار دهید. ما به شما توصیه میکنیم که این مقاله را مطالعه بکنید تا بتوانید اهداف درستی تعیین کنید و به موفقیت برسید. و متوجه شوید که منظور از اهداف بازاریابی محتوا (content marketing objective) چست و باید چه اقداماتی برای رسیدن به نقطه دلخواه انجام دهید ودر مسیر روبه رو چه مسایلی وجود دارد.

قبل از ادامه بحث به شما توصیه می کنیم که اگر تمایل به خدمات طراحی سایت یا سئو سایت هستید حتما با شرکت طراحی سایت گلزاروب تماس گرفته و از خدمات بی نظیر آنها بهره مند شوید.

اهداف بازاریابی محتوا

در هنگام تعیین اهداف بازاریابی باید تمام دقت خود را بکنید و بر اساس معیار های دقیق انتخاب کنید چرا که با این اهداف میتوانید در یک مسیر خاص حرکت کنید و به نقطه موفقیت برسید اما لازم به ذکر است که منظور از اهداف بازاریابی فقط هدف اخر مد نظر نیست بلکه ابتدا باید اهداف کوچک محقق شوند تا به اهداف اصلی برسید. و همچنین بتوانید دلایل قانع کننده ای برای اهداف خود داشته باشید. تا اگر مشتریان شما در حین محقق شدن اهداف تان سوالی داشتند بتوانید توضیح بدهید.

Jay Acunzo موسس Unthinkable Media در پست های خودش به چند مورد اشاره کرده است که در ادامه با هم بررسی میکنیم ” در هنگام تعیین اهداف در بازاریابی ممکن است با مشکلاتی روبه رو شوید و همین مشکلات بسیار نامحسوس ولی مهم هستند برای مثال اگر اهداف خود را به صورت شیوه نوین تعیین نکنید ممکن است نتوانید چگونگی انجام کار را ارزیابی کنید ونحوه انجام کار و یا دلیل آن را ارزیابی کنید. و باعث میشود نتوانید خدمات منحصر به فرد ارایه کنید. همچنین حتی اگر اهداف خود را تعیین کردید باید از عملکرد خود غافل نشوید”.

بازاریابی محتوا چه اهدافی را دنبال می کند؟

در بازاریابی شما باید هدف های مملوسی برای خودتان تعیین کنید و همیشه به این نکته توجه کنید که اولویت مشتریان هستند پس نیازهای مشتریان بر نیازهای خودتان ارجحیت دارند.

 طبق گفته JAY  بعد از تعیین اهداف شما باید بر روی عامل اشتیاق کاری و آرمانی خودتان نیز تمرکز کنید همانطور که در بالا هم اشاره شد تنها هدف اصلی نباید مورد توجه قرار گیرد بلکه فرایند های کاری و هدف های کوچک نیز مهم است.

 باید الان به بررسی عامل اشتیاق کاری و ارمانی بپردازیم اگر در کاری اشتیاق داشته باشید این نشان دهنده این است که از کارتان راضی هستید و میخواهید به اهداف خود برسید عامل ارمانی نیز در کار شما تاثیر دارد باعث میشود در مسیر درستی حرکت کنید و دیدگاه خود را تغییر بدهید خدمات بهتری به مشتریان خود ارایه کنید و همیشه در جست و جوی ارایه بهترین خدمات برای مشتریان باشید. اگر این دوتا عامل را الگو کار خود قرار دهید به اهداف خودتان میرسید.

شاید برایتان سوال پیش اید که چطور میتوان اهداف درستی را تعیین کرد و در این مسیر قدم برداشت میتوان گفت اگر بر علت و نوع اجرا کارتان دقت کنید میتوانید تصمیم درستی بگیرید. و نمونه اهداف بازاریابی زیر را مطالعه بکنید.

نمونه اهداف بازاریابی محتوا

شور و ذوق (علل)- پست های وبلاگ ما مطالب خوبی در بر دارد اما باعث ترغیب و ذوق مخاطب نمی‌شود و در حالت کلی نمی‌تواند احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.

صانع ارمانی (چگونگی انجام کار)- هدف ما این است که مطالب مفید و جذاب را در وبلاگ خود قرار دهیم و احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار دهیم تا وقتی پست جدید گذاشتیم و مخاطب ایمیلی از ما دریافت کرد با شوق در اولین فرصت مطالعه بکند.

هدف( اصلیت کار)- ما با این هدف پیش میرویم که ماهانه بتوانیم 25% مخاطبان جدید جذب کنیم.

با تعیین کردن هدف و چهار چوب ان میتوانید علت و نحوه اجرای فرایند های رسیدن به هدف و نحوه ارایه خدمات به صورت کامل به مشتری رابیابید.

مثلا تیم وبلاگ تنها هدف افزایش مخاطبان را دنبال نمیکند بلکه میخواهد محصولاتی مطابق با نظرات مخاطبان تولید بکند. و محتوا هایی تولید بکند که ارزش خواندن داشته باشند و این روند کار انها باعث میشود که هم پیشرفت خوبی در کارشان داشته باشند هم مخاطبان بیشتری جذب کنند. و میتوان گفت به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت میکنند.

همانطور که قبلا هم اشاره شد تنها خود هدف اصلی مد نظر نیست بلکه باید به طور صحیح ذوق و ارمان خود را مشخص کنید تا ارزش کار خود را بالا نگه دارید و همیشه بر نیازهای مخاطبین توجه داشته باشید. و اگر بتوانید فعالیت های خود را بر اساس هدف های مشتریان پیش ببرید به صورت خود به خود هدف های خودتان نیز تحقق می‌یابد. و ناگفته نماند که اگر بر اساس اهداف خود پیش روید موجب شکل گیری رفتار با هدف کوتاه مدت شود و درصد موفقیت خود را کاهش میدهید.

هدف هایی که می تواند از بازاریابی محتوا دنبال می شود؟

این مطلب هنوز به پایان نرسیده است. در صورتیکه تمایل داشتید می توانید از جدید ترین مقالات آموزشی وب سایت نهایت استفاده را داشته باشید. آموزش طراحی سایت و آموزش بازاریابی اینترنتی از جمله مهمترین دسته بندی مطالب وب سایت ماست که مطالب ارزشمندی را در بر گرفته اند.

این مطلب ادامه دارد … .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =