5 کانال بازاریابی محتوایی فوق العاده با اهمیت

معرفی 5 کانال بازاریابی محتوایی مهم در سال 2020

کانال های بازاریابی محتوایی از جمله فعالیتهایی است که به وسیله آن می‌توان کسب و کار خودمان را در دنیای اینترنت به دیگران معرفی کنیم. این بازاریابی محتوا باید از طریق کانال‌هایی انجام شود که تضمین کننده موفقیت شما در دسترسی به مخاطبین و کاربران و کسب درآمد شود.

در این مقاله به معرفی 5 کانال بازاریابی محتوایی برتر می‌پردازیم؛ این کانال‌ها سبب می‌شوند که محتوایی که تولید می‌کنید طبق سلیقه مشتری و مخاطب باشد. همچنین سبب افزایش فروش محصول یا خدمات شما شده و سود فراوانی را برای کسب وکار شما فراهم آورد.

5 کانال بازاریابی محتوایی مهم به شرح زیر است:

1- بازاریابی دهان به دهان، یک کانال بازاریابی محتوای موثر

براساس مطالعات انجام شده از نظر مشتریان فقط 4% بازاریاب‌ها دارای فعالیتی معتبر و یکپارچه هستند. بنابراین چنانچه بازاریاب‌ها سعی در جذب مشتریانی دارند که اعتمادی به بازاریاب‌ها ندارند؛ باید طبق پیشنهاداتی که مشتریان در مورد برند آن‌ها داده اند کار بازاریابی را انجام دهند. افراد بیشتر از آنکه به بازاریاب در مورد خرید یک محصول اعتماد کنند، به مشتریانی که از آن محصول استفاده کرده اند اعتماد دارند. بنابراین بازاریابی دهان به دهان یک کانال برای تبلیغ محصول و خدمات شما بدون صرف هزینه است. بازاریاب تنها به تبلیغ محصولات و خدمات خود می‌پردازد تا به فروش مدنظر خود برسد؛ ولی مشتریان وقتی از محصول یا خدمتی رضایت و اعتماد کامل دارند، آن را به دیگران توصیه می‌کنند.

چنانچه می‌خواهید مشتریان با استفاده از تبلیغات دهان به دهان برای محصولات و خدمات شما بازاریابی کنند باید تمرکز دقیقی روی توسعه بهترین محصول یا خدمت خود داشته باشید و بهترین خدمات و با کیفیت ترین محصولات را به مشتری ارائه دهید. در صورتی که نیاز مشتری را بر نیاز خودتان (فروش محصول و خدمت) ترجیح دهید، مشتری نسبت به شما وفادارشده و برند و محصول شما را به دیگران معرفی خواهد کرد.

2- پادکست ها

در مورد قالب‌های تولید محتوا مطالعه‌ای توسط Edison Research and Triton Digital انجام شده که در آن آمارهایی از میانگین سنی افراد و مدت زمانی که آن‌ها به محتوای صوتی گوش می‌کنند، بدست آمده است. این مطالعه نشان داد که میانگین سنی 12 سال به بالا بطور متوسط 17 ساعت در هفته بصورت گسترده‌ به محتوای صوتی آنلاین که شامل کتاب های صوتی، برنامه های زنده رادیویی و پادکست های مورد علاقه خودشان است، گوش می‌دهند. همچنین این مطالعه نشان داد که تعداد افرادی که به محتوای پادکست های آنلاین گوش می‌کنند، هر هفته نسبت به سال قبل 14 میلیون نفر بیشتر شده است.

بر این اساس می‌توان گفت باید میزان تولید محتوای صوتی با توجه به نیاز افراد افزایش یابد ولی باید دقت کنیم که افراد به هر محتوایی گوش نخواهند داد و آنها محتوا و پادکستی را استفاده می‌کنند که برایشان جذاب و سرگرم کننده باشد. مطمئنا تولید محتوای صوتی و پادکست تخصصی و یا مصاحبه‌ای نمی‌تواند در جذب مخاطب موثر باشد و کاربر را علاقه مند به گوش دادن آن کند.

روش های موثر بازاریابی محتوایی

یکی از روش‌های تولید پادکستی که مخاطب را جذب می‌کند استفاده از فن داستان سرایی است. بیان کردن یک مفهوم در قالب داستان سبب می‌شود که توجه مخاطب به موضوع جلب شود، اطلاعاتی که به مخاطب داده می‌شود در ذهن او ماندگار شده و تاثیر احساسی زیادی روی مخاطب داشته باشد. برای تولید پادکست در مورد کسب وکار اینترنتی خود باید موضوع مدنظر خودتان را در قالب برنامه‌ها و داستان‌هایی از متخصصین واقعی در زمینه کسب وکاری که فعالیت می‌کنید به مخاطب ارائه دهید.

3- ایمیل مارکتینگ

یکی دیگر از کانال های بازاریابی محتوایی ، ایمیل مارکتینگ است. در ایمیل مارکتینگ ما می‌توانیم به کمک ایمیل با مشتریان رابطه بهتر و پایدارتری داشته باشیم. می توانیم از طریق ایمیل مارکتینگ و به وسیله ارسال ایمیل تخفیف ها و یا محصولات جدید را به مشتریان اطلاع رسانی کنیم. خبرنامه مقالات و یا انواع محتواهای جدید را برای مشتریان بفرستیم. همچنین از این طریق می‌توانیم درباره محصولات یا خدمات خود، نظرات مشتریان را جویا شویم. خریدهای تکمیل نشده مشتریان را به آن‌ها یاداوری کنیم و یا فاکتور خریدها را برای آن‌ها ارسال کنیم.

برای پیدا کردن مشتری و فروش محصولات و خدمات باید از 6 تا 8 تکنیک ارتباطی استفاده نمود. اگر مشتری را برای دریافت اشتراک ایمیل و محتوای ارسالی خود قانع کنیم؛ از این طریق می‌توانیم درآمد بیشتری کسب کرده و مشتریان زیادی را جذب محصولات و خدمات خود کنیم. داشتن مشترکینی که بصورت مداوم ایمیل‌های ارسالی شما را دریافت می‌کنند، نشان دهنده کیفیت محتوای شما است که سبب شده مشتری برای آن ارزش قائل شود. همچنین با وجود اینکه در سراسر اینترنت شاهد محتوای مشابه محتوای شما هستند ولی ترجیح می‌دهند از محتوای ارسالی شما استفاده کنند.

4- شبکه های اجتماعی

استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک کانال بازاریابی محتوایی ، بسیار اثر بخش خواهد بود ولی دقت کنید که باید مخاطب هدف خود را به درستی بشناسید و سپس محتوای تولیدی ارزشمند خود را در اختیار او قرار دهید. بسیاری از افراد بدون دلیل در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند که فقط هدفشان سرگرمی و دوری از خستگی روزمره است. عرضه انواع محتوا در شبکه‌های اجتماعی بسیار فراوان است ولی تقاضا برای این محتواها در سطحی ثابت باقی مانده است. بیشتر از 2.7 میلیارد نفر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند و تعداد بسیار زیادی از برندها توانسته اند خود را در معرض این افراد قرارداده و تبلیغات انجام دهند. چیزی که مهم است اینکه آیا مخاطب واقعی توانسته برند خاص خود را ببیند و آیا اگر مشاهده‌ای صورت گرفته منجر به خرید محصول یا خدمت شده یا خیر؟

شبکه های اجتماعی یکی از روشهای بازاریابی

همین حالا مطالعه کنید:

سوشیال سیگنال چیست و به چه صورتی بر سئو سایت اثر می گذارد؟

برای اینکه بتوانیم از شبکه‌های اجتماعی جهت بازاریابی محتوایی به درستی استفاده کنیم باید یک استراتژی انتخاب کنیم و سپس با تولید و انتشار یک ویدئو جذاب سعی در به چالش کشیدن مخاطب نماییم. در این صورت می‌توانیم مخاطب را درگیر موضوع کرده و تلاش کنیم که با مشتری تعاملی سازنده بر قرار کنیم تا در نتیجه کاربر بتواند تعامل خود را با سایت و محتوای آن حفظ نماید.

5- سئو سایت

از میان کانال‌هایی که برای بازاریابی محتوا معرفی کردیم رایج ترین و کارآمدترین آن‌ها موتور جستجوی گوگل است. بسیاری از افراد برای پیدا کردن پاسخ سوال خود و یا مطلبی خاص و یا خرید محصول و خدمتی کلمه یا عبارت کلیدی مدنظر و مرتبط با موضوع را سرچ می‌کنند. از این طریق دسترسی به برندها و نشریات جدید برایشان فراهم می‌شود؛ اما اینکه چطور بتوانیم این محتوای ارزشمند خود را جلو چشم مخاطب قرار دهیم مهم است. بهترین کار و کم هزینه ترین آن سئوی محتوا وسایت خود در زمینه کلمه و عبارت کلیدی مدنظر است که حجم سرچ بیشتری داشته و مخاطبان بیشتری آن کلمه را در جستجوهای خود به کار گرفته اند.

برای اینکه در موتورهای جستجو برای سایت خود ترافیک طبیعی بدست اورید باید از استراتژی مدل‌های تولید محتوای ستونی-خوشه‌ای استفاده کنید. برای به کاربردن این استراتژی جهت تولید محتوا باید یک صفحه ستونی شامل موضوعات سطح بندی شده و بصورت هایپرلینک ایجاد کنید که به صفحات خوشه‌ای مختلف لینک داده شوند. این لینک به صفحاتی داده می‌شود که بصورت مفصل و دقیق موضوع مورد بحث را توضیح داده است. با این کار گوگل صفحه ستونی شما را به عنوان یک صفحه معتبر و مهم در یک موضوع خاص شناسایی می‌کند و آن را در جایگاه‌های برتر جستجو قرار می‌دهد. به این ترتیب محتوای شما در مقابل چشم کاربران آورده شده و بازاریابی محتوایی به درستی اجرا می‌شود.

در مورد این استراتژی باید بدانیم که ایجاد لینک از صفحات خوشه ای به صفحات ستونی سبب می‌شود دامنه بر روی تمام صفحات خوشه‌ای نیز دارای اعتبار شود. در نتیجه اگر صفحات ستونی رتبه برتری در رنک گوگل کسب کنند، صفحات خوشه ای نیز می‌توانند ترافیک ارگانیک بالایی بدست آورند. همچنین صفحات ستونی نیز می‌توانند به کمک صفحات خوشه ای دارای رتبه بالایی در گوگل شوند؛ زیرا احتمال دارد یک صفحه خوشه ای بتواند در یک کلمه کلیدی دارای جایگاه بالایی در نتایج گوگل شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 14 =